Jurginai yra tos gražios gėlės, kurias vasarą matome aplink mus. Jie yra puikus akcentas balkone ar terasoje, kur galite juos pasodinti į vazonus ar vazonus. Tačiau sodo lovoje jie tikrai atskleidžia savo natūralų grožį. Jie mus sužavi savo įvairiomis gėlių formomis ir daugybe spalvų. Jie praturtina kiekvieną lauko plotą ir pasižymi ilgu žydėjimo laiku. Akims ir sielai malonu kasdien žiūrėti į šias nuostabias gėles ir grožėtis jų natūraliu žavesiu. Šiame straipsnyje mes sutelkiame dėmesį į jurginus balkone ir sode ir pateikiame naudingų patarimų, kaip juos prižiūrėti. Taip pat sužinosite, iš kur kilę jurginai ir kur jie geriausiai žiemoja. Likite su mumis ir praneškite mums apie šias nuostabias sodo gėles!
Spalvingos jurginos paverčia kiekvieną sodą tikra gėlių jūra!
-
Iš kur kilę jurginai ir kokios jiems būdingos savybės?
Iš pradžių jurginai kilę iš Centrinės Amerikos, tiksliau Meksikos ir Gvatemalos plynaukštės buvo jų natūrali arealė. Ten jie buvo naudojami kaip pasėliai, nes jų krakmolo turtingi gumbai gali būti paruošti kaip ir bulvės.
Tik po Kristupo Kolumbo atradimo Amerikoje šie sodo augalai į Europą atkeliavo maždaug XVIII a. Gražus žydintis augalas buvo pavadintas švedų botaniko Andreaso Dahlo vardu. Šiandien spalvingų jurginų galima pamatyti daugelyje balkonų ir beveik kiekviename sode.
Išmokykite savo vaikus atrasti gamtos grožį.
Gražios gėlės priklauso ramunėlių šeimai. Jie yra populiarios sodo gėlės ir tipiški svogūniniai augalai ir sukuria nuostabias gėles. Jie žydi ilgai, nuo birželio iki vėlyvo rudens. Šiaurės Vokietijoje jie dar vadinami gruzinais. Šiandien visame pasaulyje auginama apie 20 000–30 000 veislių. Jiems visiems būdingos įdomios gėlių formos. Mūsų populiariausios jurginų veislės yra dviejų laukinių rūšių Dahlia pinnata ir Dahlia coccineus kryžiai. Dauguma veislių pasiekia iki 1,30 m aukštį maistinių medžiagų turtingoje dirvoje. Spalvų įvairovė taip pat didžiulė. Naudodami jurginus galite pamatyti gražių gėlių baltos, geltonos, oranžinės, kreminės, raudonos ir rožinės spalvos. Įvairių spalvų ir gražiai užpildytos veislės taip pat nėra neįprastos. Tiesą sakant, tik grynos mėlynos ir prisotintos violetinės spalvos nėra jurginų gėlių spalvos.
Jurginai pasižymi nuostabiomis gėlių formomis ir įvairiomis spalvomis.
-
Bendrieji sodo jurginų priežiūros patarimai
Kadangi georginai pirmiausia laikomi sodo gėlėmis, norime pradėti nuo naudingų vadinamųjų sodo jurginų priežiūros patarimų. Tinkamai prižiūrint, šios gėlės dėkoja spalvingomis gėlėmis, kurios dažnai traukia visų dėmesį. Kad galėtumėte mėgautis gėlių puošnumu savo sode, turėtumėte laikytis šių priežiūros patarimų:
- Vieta ir dirvožemis: Georginams patinka šilta ir saulėta. Dėl šios priežasties jiems reikia pasirinkti vietą sode, kur dienos metu yra pilna saulės. Jurginai taip pat gali gerai augti daliniame pavėsyje, tačiau jie neišaugintų tokių gražių gėlių. Dirvožemyje turi būti daug humuso ir maistinių medžiagų. Idealiu atveju jis nėra molis ar sausas, bet šiek tiek rūgštus. Dažnai rekomenduojama maždaug 6,5 pH vertė. Jei sode yra priemolio dirvožemio, galite jį pagerinti šiek tiek smėlio, nes georginai nemėgsta vandens. Todėl laistykite saikingai.
Balkonuose ar sode esančias jurginas reikia laistyti saikingai.
Jiems patinka saulėta ir šilta, tačiau jie negali pakęsti vandens nutekėjimo.
- Augalai: Gumbavaisius nuo balandžio pabaigos reikia sodinti plokščius ir tik šiek tiek padengti dirvožemiu. Praturtinkite dirvą kompostu, ypač šaknų srityje.
Taip pat galite sodinti gumbus į puodą ir laukti, kol išaugs auginiai.
- Pjovimas ir dauginimas: Nupjaukite negyvas gėles. Tada sodo jurginai greitai atneša naujus gėlių stiebus. Prieš pirmąsias šalnas visas augalas nupjaunamas apie 15 cm virš žemės. Iš esmės yra du dauginimo būdai. Pirmasis susijęs su gumbų dalijimu. Tačiau jurginus galite dauginti ir auginiais. Pavyzdžiui, pavasarį iš gumbų paimkite maždaug 10 cm ilgio ūglius ir pasodinkite.
Populiarus georginų dauginimo būdas yra auginiai.
Georgines yra daugiamečiai žoliniai sodo augalai.
Mūsų klimato sąlygomis jie negali žiemoti lauke.
- Žiema: Jurginai gali likti lauke sodo lovoje iki pirmųjų šalnų. Tai leidžia gumbams geriau išsaugoti žiemai reikalingas maistines medžiagas. Tada nupjaukite augalą ir iškaskite šaknies rutulį kasimo šakute. Nuvalykite žemės gabalus nuo gumbų ir nuneškite į žiemos patalpas. Šios žiemos geriausiai tinka patalpoje be šalčio, pavyzdžiui, rūsyje arba sodo pašiūrėje, jei įmanoma, smėlio dėžėje. Ten turėtų būti vėsu, bet ne drėgna. Esant maždaug 5 laipsnių temperatūrai, gumbai labai gerai. Kitą pavasarį gumbus sodinkite atgal į sodą.
Georgines lauke gali užaugti iki 1,30 aukščio.
Mažai augančias jurginas taip pat galima prižiūrėti sodinukais balkone.
-
Išlaikykite jurginus balkone
Bet jei neturite savo sodo, balkone ar terasoje galite užsiauginti gražių jurginų ir kitų akį traukiančių gėlių. Taigi visą vasarą galėsite mėgautis tikra gėlių jūra. Žemos jurginų veislės gali būti lengvai prižiūrimos vazonuose, voniose ar kituose sodinukuose balkone. Tai neturėtų būti raketų mokslas, tiesiog reikia atsižvelgti į žydinčių egzotinių rūšių pageidavimus. Ir atkreipkite dėmesį į šiuos priežiūros patarimus:
- Vazoninių jurginų gumbų negalima sodinti iki balandžio pabaigos. Galite pasilikti žiemos sode ar kitose patalpose, kol išvesite juos į lauką po ledo šventųjų. Gėles galima dauginti ir pavasarį.
- Jei gumbus dedate į puodą, tada ne per giliai, o gana plokščiai. Geriausia naudoti balkono vazoninį dirvožemį, sumaišytą su trupučiu smėlio ir granulių.
Spalvingi georginai taip pat gerai atrodo balkone.
Pasirinkite jiems apsaugotą ir saulėtą vietą balkone ar terasoje.
- Ideali vieta jurginams balkone būtų apsaugota nuo vėjo ir saulėta. Gėles visada laistykite po pietų, kartą per savaitę tręškite skystomis trąšomis. Visą laiką turite nupjauti išblukusius stiebus.
- Prieš pirmąsias šalnas vėlyvą rudenį, vazonines jurginas, kaip ir jų sodo giminaičius, reikia nupjauti arti žemės ir palikti žiemoti šalčio neturinčioje vietoje. Balkonų jurginų gumbus galite palikti puode ar vonelėje. Taip pat galite juos iškasti ir paguldyti į smėlį. Bet kokiu atveju jie turi būti persodinti kitą pavasarį.
Jurginai balkone – čia galite visiškai mėgautis rytine kava!
Be begonijų ir pelargonijų, jurginai taip pat suteikia įvairių spalvų balkone.
Taip savo balkoną ar terasą galite paversti gėlių rojumi!
Spalvingi jurginai – geriausia puošmena!
Violetinės georgės yra retenybė.
Bet jie atrodo labai elegantiški!