Ali želite vsak dan uživati v šarmu čudovite narave? Bi radi odkrili čar starih hiš in živeli na podeželju? V zadnjih letih se je zanimanje za stanovanja in hiše na podeželju močno povečalo. Vedno več ljudi želi živeti stran od velikega mesta in namesto hrupa in užurbanega hitenja znova odkriti mir in lepoto podeželskega življenja. Če tudi vi spadate v to skupino, ste prišli na pravo mesto. Ker vam želimo dati pametne nasvete, kako lahko ustvarite prijeten dom sredi lepe in mirne pokrajine. Tu gre za stare hleve in za to, kako je mogoče te nekdanje gospodarske zgradbe spremeniti v prostorna stanovanja. Zagotovo veste, da je hlev lahko star 100 ali morda 150 let. ampak v dobri formi! To je mogoče pretvoriti in je lahko vaš novi dom v državi.
Stari hlev je bil preurejen in je zdaj prijetna hiša.
Tu v Nemčiji, pa tudi po vsej Evropi, so številni stari hlevi. Te so pogosto v mirnih območjih in na najboljših parcelah v mestu. Nekdanje gospodarske zgradbe se vedno brezhibno vpisujejo v celotno pokrajino. Stari hlev lahko najdete na primer v središču vasi ali na hribu, ki je lahko viden.
Večina hlevov je zdaj prazna in se ne uporabljajo več. Vendar ima tako stara gospodarska zgradba običajno trdno konstrukcijo in debele stene iz kamnov rdečega potoka. Spremenljivo vreme zunaj in dolga leta so seveda pustila pečat, a z dobrim proračunom in veliko voljo lahko zanemarjen hlev spremenite in ga spremenite v prijetno hišo. Pri preurejanju hleva lahko uporabite svojo domišljijo in ustvarjalnost ter vse oblikujete po lastnih željah in potrebah. Kmalu pa boste ugotovili, kaj je treba upoštevati!
Stari hlevi so običajno na sončnih in lahko vidnih mestih.
-
Pomembni nasveti za preureditev starega hleva
- Številni stari hlevi so z arhitekturnega vidika zelo posebni in so zato spomeniško zaščiteni. So del naše zgodovinske dediščine. Zato je priporočljivo, da se pred odločitvijo o nakupu skednja ali njegovem obnavljanju pozanimate pri spomeniškem uradu..
- Pretvarjanje hleva v stanovanjsko stavbo pomeni tudi, da želite spremeniti namen stavbe. Poleg tega takšna sprememba uporabe ni dovoljena povsod. Najbolje bi bilo, da se o tem vnaprej pozanimate pri gradbenem organu.
- Zelo skrbno izračunajte stroške pretvorbe hleva in zagotovite ustrezno financiranje. V projekt morate vsekakor vključiti tudi arhitekta. Vodili bodo celoten postopek korak za korakom in vam vedno svetovali in ukrepali.
Hlev, ki je že preurejen, mora biti vabljiv in na prijatelje in mimoidoče narediti najboljši prvi vtis.
- Preoblikovanje hleva je včasih bolj zapleteno kot gradnja novega. Najprej je treba staro gospodarsko zgradbo iztrebiti. Odstranite predelne stene, strope in tla. Potem imate na voljo prosti prostor za individualno oblikovanje hleva v notranjosti.
- Načeloma v starih hlevih ni veliko svetlobe. Če pa želite zgradbo spremeniti v prijetno hišo, potem morate zagotoviti velika okna in široka vrata, morda tudi eno ali več strešnih oken. Najprej pa vprašajte svojega arhitekta, kaj je dovoljeno in kje lahko naredite velike odprtine, saj bo to spremenilo statiko obstoječe stavbe. Nekaj pa je gotovo: v svojem novem domu potrebujete veliko svetlobe.
Velika okna in široka drsna steklena vrata prepuščajo veliko svetlobe v preurejen hlev.
- Ne nazadnje morate upoštevati tudi odlok o varčevanju z energijo. Medtem ko gospodarske zgradbe niso predmet tega, predstavlja nov izziv pri pretvorbi starega hleva v udobno hišo, zdaj je nujno potrebna toplotna izolacija. To je potrebno za streho, notranje stene in tla.
Dodatni nasvet: Bodite opozorjeni, da lahko zaradi potrebne izolacije celotna predelava hleva postane zelo draga.
Hlev je moral po prenovi ohraniti svoj pristni videz.
Ta pokrita veranda je bila tudi zgrajena, vendar se popolnoma ujema s staro gradnjo hleva.
Lahko celo postavite zunanjo kuhinjo.
-
Hlev mora ostati hlev in hkrati delovati kot prijeten dom
To je zdaj najtežji del predelave hleva. Ohraniti je treba pristni videz stare stavbe, da bo hlev od zunaj videti res podeželsko. To pomeni, da vam zunanjih sten stavbe ni treba veliko spreminjati ali jih morda prebarvati. Po drugi strani pa imate v notranjosti veliko dela. Vhod mora biti dobro opredeljen, saj je prvi vtis v večini primerov odločilen. Skedenj mora v svoji notranjosti ohraniti svoj kmečki čar, a kljub temu videti vabljiv in udoben. Zato zagotovite široka okna, da v svojem novem domu ne boste imeli temnega kotička. Dodate lahko tudi sodobna steklena vrata, ki se odpirajo na verando. Izkoristite koncept odprtega življenja. Prostor razdelite na posamezna območja in jih opremite enakomerno, tako da se med seboj ne razlikujejo veliko po slogu.
Široka drsna steklena vrata vodijo na verando.
Ko gre za notranje oblikovanje, lahko pustite domišljiji prosto pot.
Seveda bi potrebovali nekaj notranjih sten, da bi opredelili prostore in zagotovili zasebnost vsakega posameznika v hiši. Morda bo obstoječa stavbna konstrukcija omogočila vgradnjo medetaže. Pri oblikovanju stopnic lahko pustite domišljiji prosto pot. Tako kot pri zasnovi strehe. Pustite stare lesene tramove proste, videti je tako pristno kmečko! Lahko dobite tudi opečno steno in jo vgradite v celotno notranjost. Hitro se bo spremenil v notranjost notranjosti in okrepil naravni čar notranje opreme vašega skednja. Nato izberite pravo pohištvo, ki ustreza vašemu oblikovalskemu konceptu. Retro svetilke in luči, lestenci in svečniki dopolnjujejo sliko. Potem, ko ste vse to naredili, je čas, da povabite svoje prijatelje in sorodnike na novoletno zabavo. Veliko ste dosegli in se zdaj lahko veselite svojega novega doma! In bodite zelo ponosni na to!
Koncept odprtega življenja vam ponuja prej neznane možnosti oblikovanja.
Rustikalni čar hleva je treba ohraniti.
Preurejen hlev je lahko videti tako prijeten in vam ponuja veliko bivalnega udobja.
Kamniti zid okoli kamina vsekakor pritegne pozornost vseh.
V konceptu odprtega bivanja lahko preprosto določite posamezna območja znotraj preurejenega hleva.
Bivalno udobje na različnih ravneh.
Kuhinja je nujna v vsakem domu.
Ta kuhinjski otok se odlično vpisuje v celoten koncept zasnove hleva.