Niki de Saint Phalle – Nanų motina
Niki de Saint Phalle yra prancūzų skulptorė ir tapytoja, be kita ko, žinoma Vokietijoje dėl savo Nanas. 1930–2002 m. Ji gyveno Prancūzijoje, JAV ir Vokietijoje.
Jos sėkminga karjera prasidėjo 1964 m., Kai po ilgo asmeninio vargo ir pykčio ji sukūrė pirmąją Naną.
Nanasų atsiradimas susijęs su neigiama patirtimi ankstyvaisiais menininko metais. 60 -ųjų moterų judėjimas ir seksualinė revoliucija papildomai sustiprina „Nanas“ idėją ir jos meninį įgyvendinimą.
Nuostabi menininkė ir moterų aktyvistė
Menas viešojoje gatvės erdvėje: daugelio aštuntojo dešimtmečio protestų ir diskusijų priežastis
Nanas: gyvybės jėgos ir moteriškumo manifestas
Sunku supainioti menininko stilių
Nanas
Terminas „Nanas“ kilęs iš prancūzų kalbos ir reiškia modernią, pasitikinčią savimi, nepriklausomą ir stiprią „silpnosios lyties“ pusę. Su šūkiu „Visa jėga nanoms“ Niki de Saint Phalle sukuria negabaritines, vešlias ir gausias moterų figūras pop meno įvaizdyje. Nanos moterims pažadina beveik pamirštą dieviškojo sumanymą. „Lėlės“, iš pradžių pagamintos iš vielos ir tekstilės, yra gyvybę patvirtinantys, šokantys, gerai suformuoti personažai. Savo spalvingumu ir tyčia pabrėžtu moteriškumu Nanos atrodo provokuojančios, besijuokiančios ir skelbiančios. Jie simbolizuoja stiprių moterų pergalę ir grįžimą aktyviu moterų judėjimo laikotarpiu.
Jų negabaritinės moteriškos figūros sukelia prisiminimus apie vaisingumą ir atsargumą
Didžiausia nana yra 29 metrų ilgio gulima skulptūra „Sie“, pirmą kartą eksponuota Stokholme 1966 m.
Vaikščiojamas moters kūnas buvo drąsi provokacija
Ryškių spalvų ir milžiniškų matmenų „Nanas“ yra ypatinga išvaizda
Net ir šiandien Nanas yra gerai žinomas gyvybės jėgos simbolis ir moters egzistavimo atspindys. Jie vienija visas moteris savyje. Grynai menine prasme Nanas pateikia laisvo dizaino manifestą be kliūčių ir konvencijų.
Nanas turėtų gerokai peržengti muziejaus rėmus. Aštuntajame dešimtmetyje viešose gatvėse Niki de Saint Phalle savo meno idėjomis sukėlė antraštes ir protestus. Pirma, trys iš figūrų buvo parodytos Leibniz-Ufer Hanoveryje. Tai sukėlė piliečių pyktį ir kartu buvo vėlesnės skulptūros mylios ant pavadėlio pagrindas.
Nana ant delfino yra viena iš pirmųjų serijoje
Gyvenimą patvirtinanti kūno išraiška būdinga moteriškoms figūroms
Nanai prabangiai ir spalvingai kalba pop meno kalba
Menininkė išlaisvino smurtą ir jaudulį per savo skulptūras. Pripažinimo ypatybės yra mažos, spalvingos veidrodinės dalelės, kurios dažnai buvo maišomos su poliesteriu ir toksiškomis medžiagomis, kad būtų pasiektas šis unikalus efektas. Tikėtina, kad intensyvus darbas nesveikoje aplinkoje turėjo neigiamos įtakos Niki sveikatai ir po kelių pneumonijos komplikacijų ji mirė būdama 71 metų.
Nanas yra stiprios, savimi pasitikinčios ir nepriklausomos moters simbolis
Trys nanos puošia vieną pagrindinių Hanoverio gatvių
Žydintis gyvenimas – Nanos pabrėžia moterų gimimo įvaizdį
Daugeliui balta nana yra „EXPO 2000“ Hanoveryje simbolis
I.Niujorke nanos yra labai gerai žinomos ir mylimos