Niebieskie, niebieskie, białe chmury pięknych krzewów mogą ozdobić każdy ogród kwiatowy, balkon lub loggię swoim bujnym kolorem. Czerwone i różowe kaskady rozrzedzą fale tego delikatnego dywanu, tworząc niepowtarzalne połączenie. To jest dokładnie to, co lobelia może pojawić się w całej okazałości przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Roślina otrzymała swoją nazwę od słynnego botanika z Holandii, dyrektora Królewskich Ogrodów Botanicznych Mattis de Lobel. Krzewy w naturze rosną prawie we wszystkich częściach świata, ale bardziej masowo rosną w klimacie subtropikalnym, a także umiarkowanym. Aby wyhodować takie piękno w domu lub na działce, musisz wiedzieć, którą odmianę wybrać i jak właściwie o nią dbać..
Główne rodzaje lobelii
W naturze występuje ponad 300 gatunków tego pięknego kwiatu i wiele odmian. W kulturze uprawia się około 20 gatunków, wśród których rozpowszechniona jest znacznie mniejsza liczba. Ale to wystarczy, aby stworzyć piękne, bujne kompozycje kwiatowe w ogrodach, klombach, na loggiach, w wiszących doniczkach domowych..
Wstępna klasyfikacja opiera się na podziale kultury na jednoroczne i wieloletnie. Ten ostatni jest znacznie mniej powszechny, ponieważ ma gorsze wskaźniki estetyczne. Jednak są też tacy miłośnicy..
Lobelia roczna
W naszych warunkach klimatycznych dominuje roczna lobelia erinus, która ma drugie imię – jeżyna. Ta kultura o cienkich łodygach wytwarza wiele pędów, które w wieku dorosłym zamieniają ją w liściastą kulę z wieloma kwiatami. Są dość małe, nie większe niż 2 cm, ale rosną licznie. Jeden krzew może mieć około stu kwiatów w kolorze niebieskim, białym, fioletowym lub fioletowym..
Z kolei przedstawiciele lobelia erinus dzielą się na dwie grupy:
1. Krzewy to doskonały wybór do tworzenia obrzeży kwiatowych. Ich gałęzie wyrastają ku górze, tworząc bujne krzewy o różnych kształtach: zwarte, rozłożyste, karłowate (wysokość ok. 10 cm), wyprostowane. Do tej grupy należą takie odmiany jak: „Crystal Palace”, czyli gęsty krzew z fioletowo-niebieskimi kwiatami, „Emperor Willie”, w postaci chmury z jasnoniebieskimi kwiatami, „Miss Clebran”, która tworzy kwitnącą kulę w górę do 30 cm średnicy , “Biały Pałac” – mały krzew do 12 cm ze śnieżnobiałymi kwiatami itp..
2. Ampel – doskonały wybór do sadzenia w wiszących koszach, doniczkach na terenie balkonów i loggii. Przedstawiciele tej grupy uprawiają gałęzie do 35 cm, które zwisają, tworząc w ten sposób luksusowe kaskadowe wodospady. Do tej grupy należą następujące, najczęstsze odmiany: „Sapphire” z pędami do 35 cm i jasnoniebieskimi kwiatami z białymi plamami, „Blue Fountain” z jasnoniebieskimi kwiatami z białym okiem, „Red Cascade” z wieloma długimi pędami, barwny liliowo-karmazynowy kolor.
Lobelia wieloletnia
Ten rodzaj lobelii ma zdolność wytrzymywania silnych mrozów nawet bez schronienia i jest bezpretensjonalny dla środowiska. Jedyne, czego naprawdę potrzebuje, to wysoka wilgotność, dlatego odmiany wieloletnie są często sadzone na terenach bagiennych, przybrzeżnych terenach przydomowych stawów. Ta grupa obejmuje dwie główne, najczęstsze odmiany – „kardynał” z jasnoczerwonymi kwiatami i „ognisty”, którego cechą charakterystyczną są bordowe liście. Jego krzewy mogą osiągnąć wysokość 1,5 m.
Właściwa pielęgnacja lobelii
Dbanie o lobelię nie jest trudne, najważniejsze jest zadbanie o wystarczającą wilgotność gleby, szczególnie w czasie upałów, a także o zawartość w niej niezbędnej ilości składników odżywczych, aby zapewnić kolorowe kwitnienie w ogrodzie lub na balkonie.
Oświetlenie
Lobelia jest wystarczająco światłolubna, ale młode pędy boją się otwartego światła słonecznego. Dlatego przy przesadzaniu do doniczek należy je umieszczać przy ścianach północnych lub w miejscach o zmiennym cieniu, za tiulowymi zasłonami w pokoju. Nie powinno też zabraknąć oświetlenia, aby młode pędy nie słabły. W okresie kwitnienia oświetlenie powinno być szczególnie obfite..
Temperatura
W sezonie zimowym optymalna temperatura będzie wynosić + 8 … + 12 C, a latem – temperatura pokojowa. Lobelia kwitnie w ciepłej temperaturze od + 21C. Latem roślina doniczkowa poczuje się lepiej na zewnątrz, ale nie w bezpośrednim świetle słonecznym, ale w półcieniu..
Wilgotność
Oprócz podlewania uprawę można również nawadniać raz w tygodniu, a w szczególnie suchych warunkach – codziennie po zachodzie słońca. Ogólnie lobelia nie wymaga specjalnych warunków wilgotnościowych. Jest to bardziej prawdziwe w przypadku gatunków wieloletnich, dla których zwiększona ilość jest niezbędna..
Podlewanie
Lobelię należy podlewać regularnie iz umiarem. Konieczne jest upewnienie się, że górna warstwa ziemi staje się twarda przed podlewaniem. W okresie kwitnienia wymagane będzie większe uzupełnianie, ponieważ susza przyczyni się do jego zakończenia. We wczesnych stadiach dojrzewania sadzonek podlewanie odbywa się wyłącznie z butelki z rozpylaczem, ale nie za pomocą konewki, ponieważ młode kiełki są nadal bardzo kruche i mogą ucierpieć od strumienia wody.
Lepiej podlewać ampel lobelia dwa razy dziennie. Dotyczy to również odmian wieloletnich, które wymagają szczególnie wilgotnej gleby..
Nawozy i karmienie
Nawożenie bujnych krzewów jest koniecznością. Po raz pierwszy nawożenie stosuje się pół miesiąca po posadzeniu w postaci nawozów organicznych. Aby to zrobić, możesz użyć nalewki z pokrzywy lub dziewanny w stosunku 1:10. Kolejny taki pogłówny opatrunek nastąpi w okresie kwitnienia, a ostatni we wrześniu. Rośliny rosnące w wiszących doniczkach lub doniczkach wymagają specjalnego nawożenia – nawozi się je raz w tygodniu. W tym przypadku nie zaszkodzi dodać hydrożel, aby utrzymać optymalny poziom nawilżenia..
Szkodniki i choroby
Nie oznacza to, że lobelia jest silnie podatna na różnego rodzaju choroby, ale nadal się one znajdują. Ich wygląd często wiąże się z niewłaściwą pielęgnacją. Istnieją trzy główne dolegliwości, a mianowicie:
1. „Czarna noga” – często szkodzi roślinie znajdującej się w fazie sadzonki. Przejawia się to ciemnieniem i przerzedzaniem szyi, w wyniku czego roślina obumiera. Chorobę można przezwyciężyć, stosując Provikur. Następnie należy go posypać piaskiem, aby wyrosły nowe korzenie;
2. Więdnięcie tracheomykotyczne – spowodowane przez skażoną glebę lub nasiona. W chorym krzewie obserwuje się ciemnienie naczyń krwionośnych, więdnięcie dolnych liści z możliwością późniejszej śmierci. W takim przypadku roślinę należy usunąć, a dziurę posypać kredą lub wapnem;
3. Szara zgnilizna – powstaje w wyniku niewłaściwej pielęgnacji. Wysoka wilgotność w połączeniu z niską temperaturą i brakiem światła prowadzi do powstawania grzyba. Choroba objawia się zakurzoną powłoką i pojawieniem się brązowych plam na dotkniętym obszarze. Zainfekowane obszary należy usunąć, a roślinę potraktować fungicydem..
Lobelia może również cierpieć z powodu różnych szkodników. Szczególnie niebezpieczne są wciornastki i ślimaki. Jasne plamy na liściach to znak, że wciornastki tu „zadziałały”. W takim przypadku kwitnienie krzewu ustaje, a liście zmieniają kształt. W takim przypadku pomoże leczenie preparatami „Fitoverm”, „Tsvetolux”. Ślady śluzu to pokryte śluzem ścieżki i dziury w liściach. Aby je wyeliminować, hodowcy kwiatów używają pokrycia dachowego. Należy go położyć obok krzaka, a gdy szkodniki wejdą na niego w poszukiwaniu noclegu, zbierz je. Ściółkowanie zapobiegnie przedostawaniu się ślimaków na roślinę..
Jak przeszczepić lobelię
Roślina musi być przesadzana co trzy lata, gdy wymaga odnowienia nasyconej gleby i zmieniających się warunków. Proces ten odbywa się latem lub wiosną. Naturalnie przesadzony krzew należy umieścić w bardzo żyznej, piaszczystej glebie z dodatkiem gleby liściastej i sodowej..
Głębokość otworów do sadzenia wynosi 20–30 cm, a odległość między otworami 15–20 cm Na dnie każdego otworu należy wylać ekspandowaną glinę, która służy jako drenaż.
Reprodukcja w domu
Lobelia jest łatwa do rozmnażania przez nasiona lub sadzonki. Należy zauważyć, że rozmnaża się również przez samosiew, ale takie sadzonki rozwijają się znacznie wolniej i mają późne okresy kwitnienia..
Rozmnażanie lobelii przez nasiona
Zasiane nasiona lobelii nabiorą pierwszego koloru po około czterech miesiącach, więc okres kwitnienia jest łatwy do odgadnięcia. Jeśli wypadnie na początku lata, nasiona wysiewa się w lutym, ale wtedy konieczne będzie zbudowanie dodatkowego oświetlenia z lampami halogenowymi, LED.
Przed siewem lepiej potraktować gotową luźną glebę roztworem fungicydu, aby chronić roślinę przed możliwymi chorobami. Wybierz płaskie, małe pojemniki. Warstwa gleby musi być lekko zagęszczona od góry. Nasiona kultury są bardzo małe, jak pyłek, więc są przenoszone do gleby na zwilżonym czubku zapałki (wykałaczki) lub po prostu posypane na ziemię. Aby stymulować wzrost, możesz polać je specjalnym roztworem „Cyrkon”. Pojemnik z sadzeniem należy przykryć folią (szkłem) i przechowywać w ciepłym miejscu w temperaturze + 18 … + 20C.
Po kilku tygodniach pojawią się pierwsze pędy – następnie powłoka ochronna zostanie usunięta. Stosuje się nawadnianie kroplowe lub nawadnianie. Pick jest wykonywany po pojawieniu się pełnoprawnych liści, sadząc kilka roślin w jednej doniczce. Sadzonki powinny znajdować się w jasnym, chłodnym miejscu w temperaturze nie wyższej niż +18C.
Rozmnażanie lobelii przez sadzonki
Na początku wiosny lobelia aktywnie zaczyna wypuszczać świeże pędy, z których następnie wycina się sadzonki. W tym okresie należy dodać do gleby świeżą kompozycję i lekko rozsunąć gałęzie, aby przyspieszyć pojawienie się korzeni u podstawy dolnych pędów. Gotowe łodygi są starannie cięte i przesadzane do oddzielnych pojemników. Czasami po prostu kładzie się je na ziemi i przypina. Ukorzenione sadzonki można bezpiecznie przesadzić na otwarty teren.
Lobelia – zdjęcie
Mnóstwo zdjęć, które znajdziecie poniżej, pokaże całą burzę kolorów kwitnącej lobelii, umiejętność tworzenia z jej pomocą najpiękniejszych zakątków swojego ogrodu. Świetnie wygląda, ozdabiając loggie i balkony, które można również zobaczyć w galerii zdjęć. Miłego oglądania!