Dekoracyjne właściwości japońskiej spirei z jej różnorodnością pozwalają uzupełnić każdy styl projektowania krajobrazu tymi krzewami. Nazwa rośliny w tłumaczeniu z języka greckiego oznacza „spiralę” – jej gałęzie w większości przypadków z wdziękiem wyginają się, tworząc puszyste formy. Nisko rosnące odmiany często zdobią sztuczne zjeżdżalnie alpejskie i skalniaki, pojedyncze okazy uzupełniają zespoły kwitnącymi berberysami, hortensjami lub drzewami iglastymi. Następnie dowiemy się, jakie gatunki tej wspaniałej kultury są najczęściej sadzone przez właścicieli witryn, jak dbać i rozmnażać roślinę..
Główne rodzaje japońskiej spirei
Cała naturalna różnorodność japońskich krzewów spirea obejmuje około stu gatunków i wiele odmian, które zachwycają wyobraźnię swoim pięknem. Każdy z nich różni się wysokością, kształtem, kolorem liści i pąków. Rozróżnij rośliny kwitnące wiosną i kwitnące latem. Pierwsze z nich wypuszczają w maju bujny biały kolor (Wangutta spirea, Nipponskaya). Krzewy, których okres kwitnienia przypada na lato, są częściej reprezentowane w różowej palecie kolorów (Shirobana, Małe Księżniczki itp.). Rozważ główne gatunki, które ogrodnicy wolą hodować na swojej farmie.
Złote Księżniczki
Gatunek ten należy do krzewów karłowatych, ponieważ jego wysokość nie przekracza pół metra. Ma doskonały wygląd dzięki jasnożółtym spiczastym liściom i różowym kwiatom. Jego osobliwość polega na zdolności liści do zmiany odcieni o różnych porach roku, nabierając miękkich, ciepłych lub całkowicie zimnych tonów..
Małe księżniczki
Roślina często pełni funkcję żywopłotu w przydomowych ogrodach. Jej niskie krzewy o zwartym zaokrąglonym kształcie przyciągają uwagę ciemnozielonymi liśćmi, na których lśnią jasnoróżowe kwiaty. Ta odmiana uważana jest za jedną z najpiękniejszych – nawet jedna jej kopia stanie się prawdziwą ozdobą ogrodu..
Złoty Płomień
Kultura jest dość potężnym, szybko rosnącym krzewem o wysokości do 1 m. Oprócz domków letniskowych doskonale zakorzenia się w mieście. Nie kapryśny do warunków klimatycznych. Liście zmieniają kolor od wczesnej wiosny do późnego lata – początkowo są czerwono-pomarańczowe, z początkiem kwitnienia stają się ciemnożółte, a jesienią nabierają kontrastowego pomarańczowego odcienia.
Spirea Shiroban
To naprawdę niesamowity krzew. Podczas kwitnienia ubiera się w różnorodne kolory, ponieważ jego kwiaty mają różne odcienie – od jasnoróżowego do fioletowego. Szczególnej oryginalności nadają kwiatostany w kształcie serca, które często można tu znaleźć. Rozmiary zaokrąglonego krzewu: 80 cm wysokości, do 1 m średnicy.
Spirea Crispus
Kolejną godną ozdobą ogrodu będzie wdzięczny kulisty krzew Crispus spirea. Ma bardzo wyrazisty fiołkoworóżowy kolor i oryginalne ząbkowane liście..
Spirea Wangutta
Luksusowy krzew może dorastać do 2 m wysokości, tworząc doskonały zespół z drzewami iglastymi na terenie. Ma rozłożysty, schodkowy kształt korony, dzięki czemu często sadzi się go, aby stworzyć cień, na przykład w pobliżu zbiornika. Krzew jest interesujący dla ogrodników również tym, że może kwitnąć dwa razy w sezonie – na początku lata i pod koniec, pokryty luksusowymi białymi kwiatami.
Właściwa pielęgnacja japońskiej spirei
Opieka nad japońską spireą nie jest trudna – jest bezpretensjonalna i odporna, dobrze zakorzenia się w różnych warunkach klimatycznych. To, czego naprawdę potrzebuje, to przycinanie, w trakcie którego nabiera pięknego kształtu. Krzew świetnie wygląda w formie kuli, piramidy, trójkąta i innych kształtów według uznania właściciela witryny i ogólnej koncepcji projektowania krajobrazu. Aby osiągnąć szczególnie piękne bujne kwitnienie i wzrost kultury, konieczne jest przestrzeganie pewnych zaleceń.
Oświetlenie
Kultura jest dość wymagająca światła, a najlepszym miejscem do jej sadzenia jest słoneczna strona. Będąc w cieniu, będzie również dobrze się czuł, ale kwitnienie straci swoją obfitość. Aby pochwalić się bujnym wzrostem i obfitym kwitnieniem, roślina powinna przebywać 3-4 godziny dziennie w bezpośrednim świetle słonecznym.
Temperatura
Spirea rośnie w szerokim zakresie temperatur. Doskonale znosi zimowe mrozy i letnie upały. Nawet jeśli krzew przymarza do pokrywy śnieżnej, na wiosnę bujne pędy szybko odrosną..
Wilgotność
Spirea japońska to roślina odporna na suszę. W naturze z łatwością znosi brak deszczu przez długi czas. Ci sami właściciele, którzy chcą osiągnąć wyjątkowe piękno swojego podopiecznego, powinni dodatkowo nawilżyć glebę przy suchej pogodzie. Ściółkowanie gleby wokół krzewu bardzo pomaga, pozwalając na utrzymanie wilgoci przez długi czas..
Nie straszy kultury i nasiąkania wodą. Często niektóre odmiany zdobią brzegi sztucznych zbiorników w obszarach, tworząc elegancką siatkę zacieniającą.
Podlewanie
Chociaż kultura nie należy do tych, które wymagają specjalnego systemu nawadniania, wciąż istnieją zalecenia dotyczące poprawy warunków jej życia. Jeśli roślina została posadzona wiosną, jej system korzeniowy nie jest jeszcze wystarczająco silny, dlatego konieczne jest regularne nawilżanie gleby. W okresie letnim odmiany kwitnące wymagają obfitego podlewania – dwa razy w tygodniu każdemu krzewowi przysługuje co najmniej 15 litrów wody. Również młode rośliny sadzone przez sadzonki wymagają szczególnej dodatkowej opieki – podlewa się je do 4 razy dziennie..
Nawozy i karmienie
Zaleca się coroczne osadzanie ściółki z pokruszonej kory, torfu lub kompostu w podłożu glebowym japońskiej spirei. Konieczne jest również dodatkowe karmienie kultury nawozami mineralnymi i organicznymi, które wprowadza się naprzemiennie.
Ekologiczne powstają z obornika lub obornika drobiowego. Składnik należy wymieszać z niewielką ilością wody i pozostawić na 10 dni, a następnie rozcieńczyć powstały koncentrat 10 litrami wody. Takie nawozy stosuje się po przycięciu krzewu. Wcześniej trzeba dobrze spulchnić ziemię i obficie ją podlać. Dopiero po kilku godzinach do gleby dodaje się napar nawozowy. Kompaktowy krzew zajmie około pół wiadra, a duży – do 3 wiader.
Kompozycje mineralne nakłada się przed kwitnieniem krzewu. Te złożone mieszaniny należy wprowadzać do gleby w ilości 80-100 g na 1 m2. Powierzchnia jest obliczana na podstawie średnicy korony krzewu.
W środku lata można dodać dodatkowy superfosfat wraz z roztworem dziewanny w ilości 10 g superfosfatu na 10 litrów naparu.
Szkodniki i choroby
Spirea japońska jest dość odporna na choroby, co jest jedną z jej zalet. Mimo to istnieją pewne zagrożenia. Niebezpieczeństwo mogą być reprezentowane przez takie dolegliwości jak:
– Szara pleśń, wykazująca nieestetyczny nalot. Najczęściej ta infekcja grzybicza jest konsekwencją nadmiernej wilgoci i jest aktywowana przy wilgotnej pogodzie. Leczenie odbywa się za pomocą preparatów grzybobójczych;
– Plamienie to także grzyb, który zwalcza się za pomocą „Fundazolu” lub mieszanki Bordeaux.
Najgroźniejszymi szkodnikami dla kultury są listki róży, które dosłownie gryzą zielenie, mszyce wysysające sok z młodych pędów oraz przędziorek, który tworzy dziury w kwiatostanach i uszkadza liście. W walce ze szkodnikami konieczne jest zapewnienie roślinie wysokiej jakości opieki: rozluźnienie gleby, wilgoć, terminowe karmienie. Pozbyć się mszyc i ulotek pomoże lek „Pirimor”, który daje prawie 100% wynik, a roztocze zostanie wyeliminowane za pomocą „Karbofos” lub „Akreksa”.
Jak przeszczepić japońską spireę?
Transplantacja japońskiej spirei odbywa się jesienią, kiedy liście zaczynają zmieniać kolor. Lepiej przeprowadzić zabieg w pochmurny dzień. Pierwszą rzeczą do zrobienia z przeszczepionym krzewem jest wykopanie i odcięcie wszystkich wysuszonych części, starych gałęzi, gałęzi szkieletowych do pąka na pędzie.
Dla nowego „miejsca zamieszkania” wykopany jest dołek, którego wymiary zależą od wielkości systemu korzeniowego krzewu (zwykle 50×50 cm). Co więcej, wskazane jest, aby zrobić to wcześniej, aby dół miał czas na wyschnięcie i przewietrzenie. Krzew sadzi się i posypuje mieszanką gleby z dodatkiem piasku, ziemi, torfu w stosunku 1: 2: 1. Ziemia jest deptana i mulczowana. Spirea, przeszczepiona we wrześniu-październiku, będzie miała czas na wzmocnienie przed nadejściem silnych mrozów.
Reprodukcja w domu
Japońską spireę można po prostu rozmnażać, dzieląc dojrzały krzew, ostrożnie odcinając część od korzenia i przesadzając ją do nowej gleby. Są jeszcze trzy sposoby – przez nasiona, nakładanie warstw i sadzonki. Za pomocą nasion nie zawsze można wyhodować pożądane gatunki przy zachowaniu wszystkich cech odmianowych – jest to odpowiednie dla gatunków, które nie są hybrydowe. Ale siew pozwala uzyskać nie jednego lub kilku przedstawicieli spirei, ale wielu naraz.
Reprodukcja japońskich nasion spirei
Nasiona wysiewa się wiosną do skrzynek z ziemią liściastą. Z góry glebę należy ściółkować torfem. Pierwsze pędy pojawiają się za 10 dni, a po trzech miesiącach utworzy się silna sadzonka, którą można bezpiecznie przesadzić na otwarty teren.
Reprodukcja japońskiej spirei przez nakładanie warstw
Proces ten należy rozpocząć wczesną wiosną, zanim na krzaku zakwitną pierwsze liście. Najniższe gałęzie krzewu należy przechylić i docisnąć do ziemi, przyszpilić np. drutem i posypać. Punkty mocowania należy regularnie podlewać. Do jesieni powstają tu nowe krzewy..
Reprodukcja japońskiej spirei przez sadzonki
Ta metoda jest stosowana pod koniec czerwca. Prosty pęd należy podzielić na kilka części, z których każdą sadzi się w środowisku torfu i piasku rzecznego, pobranych w tej samej objętości. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że przy takim sadzeniu konieczna jest wysoka wilgotność, dlatego nawadnianie należy przeprowadzać co najmniej cztery razy dziennie, a także opryskiwać. W przeddzień okresu zimowego młode sadzonki należy posypać liśćmi, a wiosną przeszczepić na stałe miejsce.
Spirea japońska – zdjęcie
Oferujemy zapoznanie się z jasnymi kolorami i kształtami różnych rodzajów japońskiej spirei w naszej galerii zdjęć. Zebrane tutaj są jedne z najlepszych obrazów oszałamiającej estetyki rośliny, a także przykłady wykorzystania krzewów o różnych rozmiarach i kształtach w różnych rodzajach nasadzeń. Po przejrzeniu zdjęcia możesz łatwo zaaranżować swój luksusowy projekt krajobrazu.