Svetovno znana 856 let stara katedrala Notre Dame je gorela v ponedeljek zvečer. Pogasiti ogenj je bilo junaško prizadevanje več deset ljudi. Čeprav je bil ogenj neprecenljiv del Unescova svetovna dediščina na srečo to ni bila popolna izguba. Del plače gre daljinsko vodenemu gasilskemu robotu in dvema brezpilotnima letaloma.
Tragedija za ves svet
Droni so pomagali rešiti dva znana zvonika Notre Dame
Dva drona iz kitajskega tehnološkega podjetja DJI, Mavic Pro in Matrice M210, je gasilski ekipi na kraju samem posredoval neprecenljive HD posnetke od blizu in zračne podatke v realnem času o intenzivnosti požara, njegovem položaju in širjenju. Termalne kamere so omogočale pregled skozi naraščajoč dim in prepoznavanje žarišč. Zaradi hitre pripravljenosti, vsestranskosti, vodljivosti in stroškovne učinkovitosti v primerjavi s helikopterji se vse več gasilskih enot po vsem svetu obrača na podobne brezpilotne letalnike.
Droni so ekipam omogočili boljši pogled na situacijo
Zaradi tega stalnega pretoka informacij so odzivne skupine hitreje obvladale ogenj in rešile dva slavna zvonika. Vendar pa so leseni tramovi, ki so padali s podstrešja, še vedno predstavljali preveliko tveganje za ljudi, vendar takšne nevarnosti za specializiranega robota ne bi bile izziv. Zaradi tega se je odzivna skupina odločila uporabiti Colossus. Robot za gašenje požara bi se lahko ognil od znotraj.
Ustvaril je Kolosa, kjer bi bil za ljudi preveč nevaren
Gasilski robot Colossus je pogasil plamen v ladji
Kolos je leta 2017 ustanovilo francosko tehnološko podjetje Robotika Shark Odobreno. Družba se osredotoča zlasti na razvoj in proizvodnjo daljinsko vodenih “brezpilotnih kopenskih vozil”.
Robot je zgrajen tako, da vzdrži težke razmere, deluje s požarno cevjo, premika težka orodja v sovražna okolja in rešuje poškodovane ljudi. 360-stopinjska kamera HD s 25-kratno povečavo in funkcijami toplotnega slikanja daje operaterju celovit pregled nad situacijo. Tudi če 500 kg robot ni viden.
Roboti, kot je ta, rešujejo življenja in so že nepogrešljiv del v nevarnih razmerah
Glede na to, da bi bila Notre Dame le še kakšne pol ure oddaljena od nove okvare, se je uporabljena tehnologija vsekakor izkazala. Čeprav sta bila v pet urnem boju poškodovana dva policista in gasilec, ni bil nihče ubit. To je deloma zahvaljujoč hitri uvedbi robota Colossus in obeh brezpilotnih letal. Vzrok požara še pojasnjujejo.
Francoska gasilska enota se je pet ur borila z ognjem
Predsednik Emmanuel Macron je obljubil, da bo v petih letih obnovil Notre Dame
Notre Dame je bila vedno veliko več kot le katedrala. Je simbol francoske in evropske kulture, zgodovinsko in versko čudo arhitekturne lepote ter navdih za literarne in umetniške strokovnjake. Zato je globalna želja po sanaciji škode in ponovnem razcvetu katedrale seveda zelo močna. Toda ali bi inženirji lahko tako obsežno poslanstvo opravili v petih letih? Glede na najnovejšo tehnologijo v zadnjem času bi bilo to mogoče!
Macronovi načrti se na prvi pogled morda zdijo malo neverjetni
Tudi tu bi na pomoč priskočili droni. Ti bi bili opremljeni z majhnimi kamerami, laserskimi skenerji in rentgenskimi cevmi, ki bi jih inženirji lahko uporabili za dokumentiranje škode in izdelavo natančnih 3D zemljevidov. Druga metoda pregleda in popravila bi lahko vključevala plezalne robote. Takšni stroji so bili v uporabi že po katastrofi v Fukušimi in tudi v Braziliji, kjer je lani požar uničil tudi 90% zbirke Narodnega muzeja.
Tudi priljubljena video igra je lahko digitalni vir informacij o Notre Dame. Umetnica Caroline Miousse, ki je delala na videoigri Assassin’s Creed Unity, je dve leti posvetila razvoju natančnega 3D modela katedrale..
Kopija je precej impresivna
Ko imajo inženirji jasno in celovito sliko o strukturni celovitosti Notre Dame, lahko oblikujejo primerno streho. Po navedbah Gary Howes, COO skupine The Durable Group, konzorcija zgodovinskih restavratorskih podjetij, “največji izziv ni nadomestiti izgubljenega materiala. Ta projekt bolj govori o čustvih kot o strukturi. “