Zadowolony
- Zamioculcas: opieka domowa
- Reprodukcja zamiokulkas: podział i sadzonki
- Szkodniki i choroby Zamioculcas: przyczyny i leczenie
Zakład zamiokulkas – ozdobne liściaste, z połyskiem, duże, ciemne-Zielony pędy i liście, które zachowują swój kolor przez cały rok. Cykl życia wynosi 5-10 lat. Pochodzi z suchych regionów Afryki soczysty zdolny do magazynowania wody w mięsistych korzeniach, łodydze i liściach.
Piękna i wiecznie zielona roślina zamiokulkas
Zamioculcas lub „drzewo dolara”
Ze względu na podobieństwo do Gruboszowatego, który zwykle nazywamy „drzewem pieniędzy”, zamiokulkas, który jest grubszy i większy, przez co wygląda bardziej imponująco, nazywany jest „drzewem dolara”. Uważa się, że uprawa tej wiecznie zielonej rośliny zapewnia ciągłą obecność wiecznie zielonej waluty..
Zamioculcas idealnie wpasuje się w Twoje wnętrze
Kolejny znak wiąże się z tym, że w domu roślina prawie nie kwitnie – dlatego dziewczyna, która osiągnie kwitnienie, ma zagwarantowane kobiece szczęście. Ale ponieważ pojawianie się kwiatów jest zjawiskiem niezwykle rzadkim, zakorzeniła się inna nazwa „zamiokulkas – kwiat celibatu”. A w Chinach jest również używany jako drzewo noworoczne..
Kwitnienie Zamiokulka to niezwykle rzadkie zjawisko
- Rada! Ponieważ sok zamiokulkas zawiera toksyczne substancje, które mogą powodować alergie lub rozstrój jelit, należy o niego dbać (cięcie, przeszczep) rękawiczkami. Upewnij się również, że zwierzęta domowe i małe dzieci nie próbują rośliny, w przeciwnym razie ryzyko zatrucia jest bardzo wysokie..
Ze względu na to, że roślina została wprowadzona do uprawy stosunkowo niedawno (od początku lat 2000), jej „czysty” gatunek botaniczny – zamioculcas zamielistny znajduje się głównie w sprzedaży. Jednak w 2007 roku pojawiła się pierwsza hybryda – nisko rosnąca odmiana Zamicro, która różni się od oryginalnego typu zdrobniałością (rośnie nie więcej niż 60 cm wysokości) i mniejszymi, wdzięcznymi liśćmi.
Zamioculcas Zamicro
Zamioculcas: opieka domowa
Ze względu na swoją bezpretensjonalność i plastyczność zamiokulkas w dość krótkim czasie stał się dość częstym gościem w pokoju i ulubieńcem fitoprojektantów. Aby skutecznie kultywować, musisz przestrzegać kilku prostych zasad:
- temperatura – roślina czuje się całkiem komfortowo w szerokim zakresie temperatur – od 12 do 30 C, ale w okresie letnim temperatura będzie optymalna w zakresie 18 – 26 C, a zimą 14-16 C. Jednocześnie roślina jest bardzo wrażliwa na zmiany temperatury – mogą powodować żółknięcie i opadanie liści
Zamioculcas stał się dość częstym gościem w pokoju i ulubieńcem fitoprojektantów.
Rada! Wybierając miejsce na zamiokulki, warto pamiętać, że roślina nie toleruje przeciągów – to jedna z głównych przyczyn chorób.
- oświetlenie – Zamioculcas wystarczająco dobrze przystosowuje się do każdych warunków oświetleniowych. Dobrze rośnie w jasnym świetle (chociaż długotrwała ekspozycja na palące słońce może spalić blaszkę liściową), a także w półcieniu, a nawet przy silnym zacienieniu. To prawda, że \u200b\u200bw tym drugim przypadku intensywność jego wzrostu będzie nieznaczna, a liście są zakrzywione i małe i nie będzie działać, tworząc bujny, gęsty krzew..
Rada! Ponieważ liście będą stale sięgać po światło, aby nie zakłócić kształtu rośliny, zamiokulki należy okresowo obracać wokół osi.
Zamioculcas wystarczająco dobrze przystosowuje się do każdych warunków oświetleniowych
- gleba – do normalnego wzrostu zamiokulka wymagane będzie luźne podłoże, niezbyt płodne, jak w przypadku kaktusów i sukulentów. Aby uniknąć stagnacji wilgoci w glebie, która spowoduje gnicie bulw i liści, drenaż powinien zajmować do jednej czwartej całej objętości doniczki, a zawartość piasku i perlitu w podłożu powinna wynosić około 50%. Dobrym dodatkiem jest torfowiec lub węgiel drzewny. „Ciężka” wodoodporna gleba jest absolutnie przeciwwskazana do sadzenia zamiokulkas
Zamioculcas to bardzo piękna i elegancka roślina
- podlewanie – wystarczająco umiarkowana, gliniana grudka powinna wyschnąć nie tylko z góry, ale także trochę pośrodku. Jeśli nie masz pewności, lepiej poczekać dzień lub dwa – roślina będzie w stanie zapewnić sobie wilgoć zgromadzoną w łodydze i liściach. Tryb nawadniania – latem 1 raz na 2 tygodnie, zimą – raz w miesiącu
Zamioculcas “Variegata”
- wilgotność – zamioculcas wydaje się być stworzony dla naszych mieszkanie z centralnym ogrzewanie, w którym zimą powietrze jest bardzo suche. Nie wymaga regularnego spryskiwania, ale okresowo trzeba przetrzeć liście wilgotną gąbką w celu zmycia nagromadzonego na nich kurzu.
- przenosić – korzeń zamiokulkas jest wystarczająco mocny, więc będzie potrzebował dość mocnej doniczki, najlepiej glinianej, bo rosnący kłącze może nie tylko zdeformować, ale nawet złamać plastikowy pojemnik. Jeśli zaleca się przesadzanie młodych (1-2 lat) roślin corocznie, to w „dojrzałym” wieku przeszczep zamiokulkas przeprowadza się znacznie rzadziej, czasami – raz na 3-5 lat, w zależności od tempa wzrostu. Jednocześnie nowa pula jest wybierana tylko o 20-30% więcej niż poprzednia..
Zamioculcas ma dość potężny system korzeniowy
Przed przesadzeniem zamioculcas jest on usuwany, stara gleba jest starannie usuwana i usuwane są słabe, miękkie i zgniłe korzenie. W nowej doniczce roślinę sadzi się na tej samej głębokości, co w starej. Następnie zostaje przeniesiony do półcienia i pozostawiony sam.
Reprodukcja zamiokulkas: podział i sadzonki
W warunkach uprawy domowej rozmnażanie zamioculcas może odbywać się wyłącznie w sposób wegetatywny. Aby uzyskać nową roślinę, możesz użyć dowolnej części rośliny, ale najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest podzielenie rośliny. Dorosłą roślinę wyjmuje się z doniczki i dzieli kłącze, przy czym każdy dział musi mieć pąki – po posadzeniu obudzą się i dadzą pędy boczne.
Fantastycznie piękna łąka sadzonek Zamiokulkas
Po wyschnięciu oddzieloną część sadzi się w doniczce, a bulwę pączka należy zagłębić w ziemię do nasady liścia. Aby poprawić przeżywalność, można zastosować stymulatory ukorzeniania. Roślinę należy umieścić w jasnym, ciepłym miejscu, dodatkowo można ją przykryć folią lub przezroczystą szklaną osłoną dla uzyskania efektu szklarnie.
Zamioculcas idealnie wpasuje się we wnętrze w nowoczesnym stylu
Inną metodą jest rozmnażanie przez sadzonki. Ciętą łodygę dzieli się na części, wykonując nacięcia między liśćmi. Po godzinnym suszeniu cięcia, cięcie wciska się w wermikulit i obficie podlewa i wykonuje szklarnię, którą umieszcza się w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu. Wermikulit jest lekko wilgotny. Proces powstawania korzeni i późniejszego wzrostu bulwiastego podziemnego kłącza jest dość długi – może trwać kilka miesięcy, a nowe liście pojawią się dopiero po sześciu miesiącach. Do rozmnażania można również wykorzystać blaszki jednoskrzydłowe, ale w tym przypadku proces ten będzie jeszcze dłuższy..
Młode rośliny zamioculcas
Rada! Większa część rośliny jest pobierana do ukorzenienia, im szybciej tworzy się kłącze, im większy, tym szybciej będzie można uzyskać pełnoprawną kopię zamiokulkas z młodej rośliny.
Szkodniki i choroby Zamioculcas: przyczyny i leczenie
Główny znak niezdrowej rośliny – zamioculcas zmienia kolor na żółty, może być kilka przyczyn tego:
- niewłaściwe podlewanie – główny i najczęstszy powód. Częste podlewanie w niskich temperaturach powoduje gnicie kłącza, w efekcie żółknięcie liści.
- oparzenie słoneczne – roślina zbyt długo przebywała na słońcu, lepiej zacieniać ją latem od 11 do 15 godzin
- nad zapłodnieniem – Zamioculcas jest gatunkiem dość wolno rosnącym, ale nie należy próbować „rozproszyć” jego wzrostu poprzez intensywne karmienie. Nadmierne nawożenie prowadzi do obumarcia korzeni, a następnie całej rośliny.
Jasne liście to jeden z przejawów dobrej pielęgnacji roślin.
Na niewłaściwe podlewanie może wskazywać pojawienie się ciemnych plam na liściach lub gnicie pnia – zgnilizna łodygi. Innym powodem, dla którego zamioculcas żółknie, jest niewłaściwie dobrana gleba, o niewystarczającej przepuszczalności wody i powietrza. Aby uratować roślinę, kłącze jest wykopywane, a jego dotknięte, gnijące części są usuwane, sekcje są traktowane (posypywane) pokruszonym węglem. Ponadto roślinę (zarówno naziemną, jak i podziemną) traktuje się ogólnoustrojowym fungicydem (fundationol, oxych) i przesadza, całkowicie zastępując podłoże
Zamioculcas zyskuje coraz większą popularność
Zamioculcas prawie nigdy nie jest dotknięty owadami – grube błyszczące liście pokryte są grubą skórką, która działa jak niezawodna ochrona przed szkodnikami. Ale czasami zdarzają się:
- mszyca – wpływa na roślinę latem, jeśli jest wynoszona na świeże powietrze. Znaki – dotknięte liście najpierw zwijają się, a następnie odbarwiają, zaczynają żółknąć i opadać. Pomaga leczyć roślinę gotowymi produktami, takimi jak intavir, decis, fitoverm itp..
- tarczycy – nieproszeni goście z sąsiednich zakładów. Początkowo ich obecność jest niezauważalna, ale potem liście i łodygi zaczynają pokrywać się ciemnymi plamami. Dorosłe osobniki można usunąć wilgotną gąbką, larwy niszczy się spryskując wodą z mydłem lub środkami owadobójczymi
- wciornastki – również spadają z sąsiednich roślin. Ślady ich obecności – na liściach pojawiają się zmiany o srebrzystym kolorze, łodygi są wygięte, widoczne są ślady odchodów. Szkodniki są niszczone po wielokrotnym traktowaniu (opryskiwaniu) rośliny środkami owadobójczymi
- przędziorek – jego wygląd prowokuje nadmiernie suche powietrze. Głównymi objawami są pojawienie się białej cienkiej pajęczyny w międzywęźlach, następnie liście zaczynają żółknąć, więdnąć i opadać. Aby zwalczyć szkodniki, liście można przetrzeć gąbką z mydłem lub spryskać roztworem tytoniu o niskim stężeniu, po czym roślinę umieszcza się pod ciepłym prysznicem. Jeśli operacje nie powiodły się, zamiokulki są leczone środkami owadobójczymi
Zamioculcas – surowość i szlachetność połączone w jedno