Bergamotovo olje se pridobiva iz lupine citrusov (Citrus bergamia), ki rastejo na pomarančnih drevesih bergamotke. Če ste ljubitelj čaja Earl Grey, že poznate značilen okus bergamotke.
Kaj je bergamotka?
Korenine drevesa bergamotke lahko zasledimo v jugovzhodni Aziji. Trenutno ga gojijo v mnogih delih sveta, slavo in ime pa je dobil v južnoitalijanskem mestu Bergamo.
Cenjen je po pomirjujočem vonju, pikantnem okusu in široki paleti uporabe.
Več o tem lahko izveste spodaj …
Ali poznate olje bergamotke?
Kaj je olje bergamotke?
Zelišče bergamotka je dobilo ime po italijanskem mestu Bergamo v Lombardiji v Italiji, kjer so olje prvič proizvajali in prodajali.
Olje se že vrsto let uporablja v italijanski ljudski medicini, zlasti za zdravljenje visoke vročine, črevesnih črvov in celo malarije.
Citrusno sadje bergamotka je dobilo ime po italijanskem mestu Bergamo
Eterično olje bergamotke vsebuje več kot 300 spojin, vključno z linalil acetatom (30-60 odstotkov), limonenom (26-42 odstotkov) in linalolom (11-22 odstotkov). Nekatere druge sestavine so alkoholi, seskviterpeni, alkani in furokumarini, kot je bergapten, v količini od 0,30 do 0,39 odstotka.
Raziskave v Italiji kažejo, da ima lahko eterično olje bergamotke široko paleto uporab. Lahko bi bilo koristno za zdravljenje nekaterih okužb ust in kože ter okužb dihal in sečil.
Tako izgleda ta eksotični citrus
Učinek olja bergamotke
Bergamotno olje se pogosto uporablja v aromaterapiji. Ima hladilne in osvežilne lastnosti in deluje predvsem kot eliksir za živčni sistem, saj poživlja, ne da bi bil preveč stimulativen.
Dišava se počuti poživljajoče in uravnoteženo in je lahko v pomoč pri tesnobi, stresu, napetosti, napetostnih glavobolih in depresiji.
Olje bergamotke ima močno dišavo
Olje bergamotke ima karminativne (sproščajoče pline), antiseptične in antispazmodične lastnosti, zaradi česar je koristno zdravilo pri težavah, povezanih s prebavnim sistemom, zlasti pri kolikah, plinih ali splošni prebavi. Olje lahko uravnava apetit, njegove antiseptične lastnosti pa so lahko v pomoč pri gastritisu in drugih okužbah prebavil.
Eterično olje bergamotke se uporablja za odstranjevanje nekaterih parazitov in za zdravljenje garje.
… in več koristi za zdravje
Zelišče se tradicionalno uporablja kot zeliščno zdravilo za kašelj, gripo, visoko vročino, izcedek iz nožnice in okužbe, slab apetit, nekatere motnje hranjenja, akne, ekcem, luskavico, prhljaj, ureznine, rane, ugrize žuželk in vre..
Zdi se, da ima bergamotka protivirusne lastnosti, zaradi česar je to zelišče potencialno zdravilo za virus herpes simpleksa in virus herpes zoster.
Olje se uporablja kot aroma v čaju Earl Grey. Uporablja se tudi kot sestavina v različnih parfumih, izdelkih za nego kože, losjonih, milih in bonbonih.
Čaj Earl Grey ima okus po bergamotki
Odmerjanje in uporaba
Ko se uporablja kot zeliščno zdravilo, ni določenega pravilnega odmerka olja bergamotke.
Če želite bergamotko uporabiti kot zdravilno zelišče, se morate pred uporabo posvetovati z usposobljenim zeliščarjem ali poklicnim zdravstvenim delavcem..
Bergamotka naj bi imela protivirusne lastnosti
Možni stranski učinki olja bergamotke
Olje bergamotke uporabljajte zelo previdno, tako zunaj kot znotraj. Če imate občutljivo kožo, lahko olje povzroči draženje kože. Nikoli ga ne uporabljajte nerazredčenega, saj lahko poškoduje pigmentacijo kože.
Možni stranski učinki so draženje kože in občutljivost na svetlobo
Olje lahko naredi kožo bolj občutljivo na sončno svetlobo. Zato ga ne uporabljajte pred sončenjem in pred odhodom v solarij ali solarij, saj lahko spojina Bergapten, ki jo vsebuje olje, povzroči občutljivost na svetlobo. Najbolje je, da si priskrbite olje brez bergaptena, znano kot FCF (brez furokumarina), saj ne povzroča fotoobčutljivosti. Posamezniki z alergijo na agrume se morajo izogibati uporabi tega eteričnega olja.
Bergamotka – eksotični citrus s številnimi zdravstvenimi koristmi