Prihaja poletje: čas za kratke hlače, odbojko na mivki in mrzlico. Obstaja pa tudi zelišče proti poletni gripi. Temu se lahko uprete s temi zdravimi super živili.
Izraz poletna gripa se morda sliši čudno, vendar so simptomi pogosti. Pravkar smo pospravili debele zimske jakne in poletje pozdravljamo s prvimi prijetnimi večeri na prostem. In potem tik pred prazniki marsikdo nagajivo naznani poletno gripo. Vsako poletje ga pesti 20% vseh Nemcev.
Zakaj se v najtoplejši sezoni “prehladimo”?
V pisarnah so vsa okna odprta, ko je poletna temperatura; preidemo na “osnutek”, da se malo ohladimo. V avtomobilih in v nakupovalnih središčih klimatski sistemi tako hladijo zrak, da ob dihanju ohladimo sluznico. Zaradi tega so bolj dovzetni za viruse. Enako se zgodi, če predolgo igramo v hladni vodi jezera ali v zunanjem bazenu. Na enak način nam škodi tudi zaznani “osvežujoč učinek” ledeno hladnih pijač.
Bolje je, da telesa ne izpostavljate prekomernim temperaturnim nihanjem. Če se ga dokopljemo, lahko z zdravilno močjo narave hitro preprečite viruse majhne gripe.
Absolutna zvezda: ingver. Uporablja se lahko kot začimba ali kot čaj in pomaga tako preventivno kot kurativno. Mimogrede, svež ingver pomaga veliko bolje kot že pripravljeni izdelki. Kos velikega prsta narežite na rezine in ga skuhajte z vročo vodo. Voila, z ingverjevim čajem se boste počutili bolje. Ne zaman se imenuje ingver “Aspirin narave” imenovan. Na drugem mestu med naravnimi ubijalci virusov: čebula. Žveplove spojine, ki jih vsebuje – ki nam lupijo oči, ko lupimo čebulo – zagotavljajo, da se tudi virusom prehlada nimamo česa smejati. Kaj pa, če to ni zadovoljstvo? Rakitovec in bezgove jagode učinkujeta tudi proti virusom, saj sta pri predelavi nekoliko bolj zapletena, zato je priporočljivo, da sok kupite že pripravljen. Rdeča pesa – surova v solati ali pečena v pečici, nato pa uporabljena v juhah in prilogah – je polna protivnetnih snovi.
Če nobena od teh čarobnih krogel ne pomaga pri kašlju in prehladu, morate poiskati druge razloge za suh kašelj, saj virus gripe ni vedno kriv. Če druga tuja telesa, na primer spore plesni, pridejo v pljuča, telo to poskuša od želje po kašlju – prek funkcije izmetnega sedeža, da bi se ga znebili.
Če sumite na vzrok, ki ni poletna gripa, se morate vsekakor posvetovati z zdravnikom. Preverite tudi, ali so se v vlažnem kotu kopalnice doma usedle majhne spore plesni. Poceni domača zdravila iz lekarne in redno zračenje lahko včasih pomagajo. Vendar bodite previdni pri “celotnem osnutku”!