Begonia (48 zdjęć): rodzaje i pielęgnacja

Begonia (48 zdjęć): rodzaje i pielęgnacja

Begonię bez nadmiernej skromności można nazwać najbardziej efektowną dekoracją osiedli. Balkony i parapety, obramowane soczyście różowymi, żółtymi, pomarańczowymi, białymi kwiatostanami, natychmiast przyciągają uwagę przechodniów. Większość odmian tego uroczego kwiatu domowego zachowuje swój kolorowy wygląd przez cały rok, dyskretnie odnawiając swoją tropikalną paletę. Nic w tym dziwnego, bo kolebką begonii są słoneczne Karaiby, skąd przywiózł ją do Europy w 1687 roku francuski botanik Charles Plumier. Kwiat otrzymał swoją nazwę na cześć organizatora wyprawy – Michela Begona, który był wówczas gubernatorem wyspy Haiti.

Główne rodzaje begonii

W naturze występuje ponad 1600 gatunków roślin należących do rodziny begonii. Wśród nich są kwiaty zielne, liany, krzewinki, a także epifity wyrastające z kory drzew. Ponadto w ogrodnictwie ozdobnym występuje około 120 podstawowych odmian begonii i ponad tysiąc mieszańców.

W zależności od cech zewnętrznych wszystkie są warunkowo podzielone na bulwiaste, krzewiaste, ampeliczne (wiszące) i powój. Begonie o nietypowym kolorze liści i niepozornych kwiatach, które pojawiają się raz w roku, są ozdobne liściaste, pozostałe należą do grupy kwitnącej.

Begonia bulwiasta

Ten rodzaj begonii łączy obecność bulwy wieloletniej, która nie odnawia się z sezonu na sezon, ale rośnie z roku na rok, gromadząc coraz więcej składników odżywczych. Dzięki takiej strukturze korzenia gatunek ten może się pochwalić długim okresem ciągłego kwitnienia (do 6 miesięcy) oraz doskonałymi właściwościami dekoracyjnymi..

Swoim bogatym kolorem, przepychem i wielkością kwiaty bulwiastych odmian begonii często przewyższają nawet róże, kamelie i dalie. Szczególnie atrakcyjne są duże hybrydy frotte z akwarelowymi odcieniami lub kontrastową obwódką wokół krawędzi płatków..

Begonia bulwiasta - zdjęcie Begonia bulwiasta - zdjęcie

Begonia krzewiasta

Ma zwykłe włókniste korzenie i rozmnaża się głównie przez nasiona lub sadzonki. Zasadniczo ten typ obejmuje ozdobne odmiany liściaste. Kwiaty rzadko się na nich pojawiają i wyglądają raczej skromnie..

Mini krzewy begonii o asymetrycznych liściach w kształcie serca są zwykle uprawiane na parapetach. Jednocześnie duże krzewy, których wysokość może sięgać 2-3 metrów, służą jako dekoracja parków, ogrodów i klombów..

Liście begonii krzewiastej urzekają niepowtarzalnym kolorem w różnych odcieniach zieleni, ciemnej czerwieni, brązu. Istnieje wiele odmian o kontrastowych żyłkach, plamach, muszelkowatych lokach, gładkiej i aksamitnej powierzchni.

Begonia krzewiasta - zdjęcie

Ampel begonia

To trwałe kolorowe bukiety spadające z wiszących donic na otwarte werandy i tarasy. Najczęściej spotyka się je wśród odmian bulwiastych, a głównym wyróżnikiem tej grupy są miękkie wiszące gałązki z eleganckimi kwiatowymi frędzlami..

Duże rodzaje begonii ampel doskonale nadają się również do wystroju ogrodu i parku – wysokie donice, kute stojaki, altany. Najważniejsze, aby w południe kwiaty znajdowały się w cieniu drzew lub budynków, a także były chronione przed nadmiarem wody deszczowej..

Ampel begonia - zdjęcie Ampel begonia - zdjęcie Ampel begonia - zdjęcie

Powój begonia

Begonie powojowe wydają się być stworzone do łuków, wszelkiego rodzaju otworów, drabin i pergoli. Siatki, płoty, płoty czy kraty balkonowe mogą być z powodzeniem stosowane jako podpora. Przy takiej architekturze w ciągu jednego sezonu zamienią się w zachwycające ściany kwiatowe, ciesząc oczy gospodarzy i gości..

Jednak, podobnie jak wszystkie inne odmiany, begonie pnące nie reagują dobrze na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, dlatego zaleca się umieszczanie ich po północno-wschodniej i północno-zachodniej stronie lub na obszarach mniej lub bardziej zacienionych przez inne rośliny..

Begonia powojowa - zdjęcie Begonia powojowa - zdjęcie

Wieczna begonia

Jest to szczególna grupa kwiatów, która nie może być uprawiana na zewnątrz w umiarkowanym klimacie kontynentalnym. Są to rośliny domowe, zdolne do ciągłego kwitnienia przez cały rok w odpowiednich warunkach. Idealnym miejscem dla nich są parapety (z wyjątkiem południowych), ogrzewane przeszklone loggie, szklarnie, szklarnie.

W porównaniu z begoniami sezonowymi begonie wiecznie kwitnące wyglądają prościej – kwiatostany nie są tak bujne, kwiaty małe lub średnie, ale nie trzeba ich wykopywać na zimę, a sadzić od nowa każdej wiosny.

Wiecznie kwitnąca begonia - zdjęcie Wiecznie kwitnąca begonia - zdjęcie

Właściwa pielęgnacja begonii

Pomimo swojego wykwintnego wyglądu i egzotycznego pochodzenia, begonia jest jedną z najbardziej bezpretensjonalnych roślin ogrodowych i domowych. W swoim naturalnym środowisku – na tropikalnych wyspach i oceanach – kwiaty te łatwo dostosowują się do każdych warunków, wybierając średnio zacienione obszary o niskiej wilgotności i komfortowej temperaturze do życia..

Oświetlenie

Idealnym trybem słonecznym dla begonii jest delikatne oświetlenie rano (od 8 do 11) oraz wieczorem (18-22). Bardziej wymagające pod tym względem są gatunki wielkolistne o odcieniach bieli, srebra, a także czerwieni. Z wyjątkiem upalnego lata doniczki z takimi krzakami można pozostawić po stronie południowej. Odmiany kwitnące najlepiej umieszczać na wschodzie, zachodzie, północnym zachodzie lub północnym wschodzie. W bezpośrednim świetle delikatne liście begonii szybko się palą, zwłaszcza jeśli są na nich krople wody..

Brak naturalnego oświetlenia pomoże zrekompensować fluorescencyjne fitolampy, które przydadzą się włączać od listopada do lutego. W przypadku begonii wiecznie kwitnących i liściastych odpowiednie jest średnio 12 godzin światła dziennego..

Pielęgnacja begonii - oświetlenie Pielęgnacja begonii - oświetlenie Pielęgnacja begonii - oświetlenie

Temperatura

Optymalna temperatura dla wzrostu i kwitnienia begonii to 18-20 stopni latem i 12-15 stopni zimą. Już przy +4 krzaki mogą umrzeć, tracąc nie tylko kwiaty, ale także liście. Nie powinieneś dopuszczać do silnego przekroczenia normy temperatury – jest to obarczone wysychaniem rośliny..

Pielęgnacja begonii - temperatura

Wilgotność

Według obserwacji hodowców kwiatów begonia rozwija się najlepiej, gdy wilgotność powietrza wynosi około 50%. Niepożądane jest umieszczanie go w pobliżu urządzeń grzewczych, baterii, a zwłaszcza kuchenek gazowych i konwektorów, które oprócz osuszania powietrza wyrzucają również szkodliwe dla kwiatu produkty spalania..

Możesz zainstalować automatyczny nawilżacz obok begonii lub okresowo spryskiwać wodą ze spryskiwacza, uważając, aby nie dostać się na liście. Tę procedurę najlepiej wykonać wieczorem..

Pielęgnacja begonii — wilgotność Pielęgnacja begonii — wilgotność

Podlewanie

Większość odmian begonii dobrze znosi krótkotrwałą suszę, ale nadmierna wilgoć często prowadzi do chorób i śmierci rośliny. Wystarczy podlać gatunki bulwiaste, gdy podłoże wyschnie do połowy głębokości, a rozgałęzione włókniste korzenie krzewów wymagają nieco więcej płynu. Zaleca się stosowanie wody osadzonej lub przefiltrowanej, w temperaturze pokojowej, bez domieszki wapna.

Pielęgnacja begonii - podlewanie Pielęgnacja begonii - podlewanie

Nawozy i karmienie

Dokarmianie begonii minerałami i witaminami powinno odbywać się regularnie, raz na dwa tygodnie od marca do października. Przez pozostałą część roku roślina jest uśpiona i dotyczy to nawet odmian wiecznie kwitnących..

Istnieje wiele produktów zaprojektowanych specjalnie dla begonii, które można kupić w wyspecjalizowanych sklepach. Zawierają rozpuszczalny w wodzie kompleks składników odżywczych, który pozwala krzewom zachować zdrowie w okresie aktywnego wzrostu i kwitnienia..

Pielęgnacja begonii - Nawozy i żywienie

Szkodniki i choroby begonii

Zgodność z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi pielęgnacji begonii jest prawie gwarantowana, aby uratować delikatne rośliny przed wszelkimi problemami. Pojawienie się owadów czy chorób jest przede wszystkim objawem nieprawidłowej treści. W większości przypadków przyczyny są łatwe do wykrycia: suche liście pojawiają się po wyschnięciu; przezroczyste plamy powodują oparzenia słoneczne; opadające liście są konsekwencją hipotermii; gnicie następuje z powodu stojącej wody, a brak minerałów znajduje odzwierciedlenie w malejącej wielkości nowych liści i malejącej liczbie kwiatów.

Pudrowe plamy i płytka na liściach begonii mogą być spowodowane przez mączniaka prawdziwego lub szarą pleśń. Choroby te rozwijają się przy braku światła, stagnacji powietrza i dużej wilgotności, a spryskiwanie fungicydami, w tym substancją benomyl, pomaga z nimi walczyć.

Najgroźniejszą chorobą begonii jest pojawienie się żółtych pierścieni na liściach. Wywołują je wirusy mozaiki pomidora i ogórka, na które nie ma jeszcze skutecznych środków. Rośliny dotknięte w ten sposób muszą zostać zniszczone. Ten sam wynik czeka na krzaki, w korzeniach lub na liściach, w których hoduje się nicienie – robaki o wielkości od 0,5 do 1 mm. Ich obecność jest wykrywana przez deformację powierzchni, pojawienie się narośli i opuchniętych plam..

Jeśli zostawisz begonię w niesprzyjających warunkach, może zostać zarażona szkodnikami – mszycami, przędziorkami, wciornastkami, łuskami. Najłatwiejszym sposobem ich zwalczania jest stosowanie środków owadobójczych. Rośliny domowe należy przetwarzać na balkonie lub w pobliżu otwartego okna, aby nie zatruć powietrza chemikaliami. Czasami pomagają również środki ludowe – spryskiwanie wodą z mydłem (20-30 gramów mydła do prania na 1 litr wody), napary z cebuli, czosnku, tytoniu. Aby zabiegi lecznicze były skuteczne, należy zapewnić begonie odpowiedni klimat, w którym wymienione owady po prostu nie mogą istnieć..

Szkodniki i choroby begonii

Jak przeszczepić begonię?

Pojemność begonii należy dobrać na podstawie wielkości systemu korzeniowego i korony. Ta roślina nie wymaga dużej głębokości, dlatego lepiej jest preferować niskie, ale szerokie doniczki, zawsze z jednym lub kilkoma otworami drenażowymi. Bardzo dobrym rozwiązaniem byłoby kratowe dno wraz z pojemną tacką, przez którą można podlewać.

W celu przygotowania podłoża należy wymieszać ziemię liściastą (50%) z torfem i humusem (po 25%). Wskazane jest nałożenie drenażu na około jedną trzecią doniczki – keramzyt, perlit, kamyki z piaskiem. Pokruszony węgiel drzewny można wsypać na wierzch (do 3 cm), a następnie zagruntować.

Aby nie uszkodzić begonii podczas przeszczepu, należy ją obficie podlać, a dopiero potem ostrożnie usunąć ze starej gleby. Następnie korzenie można umyć lekkim roztworem nadmanganianu potasu, przyciąć i usunąć zbutwiałe obszary. Na okres adaptacji – około miesiąca – roślina potrzebuje częstszego podlewania i ochrony przed jasnym słońcem.

Jak przeszczepić begonię Jak przeszczepić begonię

Reprodukcja w domu

Istnieją trzy opcje hodowli begonii – nasiona, bulwy i sadzonki. Ogólnie rzecz biorąc, uzyskanie młodych kiełków w domu jest całkowicie łatwe i nawet niedoświadczona kwiaciarnia może w razie potrzeby poradzić sobie z tym zadaniem..

Rozmnażanie begonii przez nasiona

Pierwsza metoda jest najbardziej pracochłonna i czasochłonna. Nasiona begonii są bardzo małe – 60 tysięcy sztuk na 1 gram. Przed siewem na sadzonki można je wymieszać z piaskiem, skrobią lub mąką w celu lekkiego obniżenia stężenia.

Odpowiedni czas: koniec lutego – początek marca. Gleba – 2 części czarnej ziemi zmieszane z 1 częścią piasku i 1 częścią torfu. Przed wschodem temperatura powinna wynosić około 16-18 stopni, po – 20-22 stopni. Czas oczekiwania uzależniony jest od warunków i odmiany, tak aby pierwsze pędy mogły pojawić się w okresie od 5 do 20 dni po siewie..

Nasiona begonii najlepiej podlewać, posypując ciepłą wodą za pomocą butelki ze spryskiwaczem. Sadzonkom należy zapewnić jasne oświetlenie, dobrą cyrkulację powietrza i wilgotność 50-70%.

Rozmnażanie begonii przez nasiona Rozmnażanie begonii przez nasiona

Rozmnażanie begonii przez bulwy

Bulwiaste odmiany begonii są zwykle wykopywane z gleby na zimę, dzięki czemu zgrubiony korzeń można podzielić wczesną wiosną, tuż przed sadzeniem. Wystarczy pokroić go na kilka części, upewniając się, że na każdym pozostało przynajmniej kilka wystających pąków (wyglądają jak wystające gęste punkciki lub krótkie białe pędy).

W ciągu dnia wskazane jest pozostawienie fragmentów bulw w chłodnym miejscu, tak aby miejsce cięcia przykryć skórką, a następnie każdą z nich umieścić w ziemi do dalszej uprawy..

Rozmnażanie begonii przez bulwy

Rozmnażanie begonii przez sadzonki

Cięcie begonii odbywa się poprzez ukorzenienie łodyg (rzadziej liści) rośliny matecznej. Do udanej reprodukcji konieczne jest odcięcie górnej lub środkowej części łodygi o długości 8-12 cm, na której powinny znajdować się co najmniej 2-3 pąki. Liście są usuwane z wyjątkiem 1-2.

Następnie należy zanurzyć fragment w miękkiej wodzie o temperaturze pokojowej i pozostawić w ciepłym (około 20 stopni), jasnym miejscu, aż w miejscu cięcia pojawią się małe korzenie.

Następnie młodą begonię sadzi się w standardowej glebie i początkowo wymaga starannej pielęgnacji – trzeba ją często podlewać, nie zostawiać na słońcu, a także karmić.

Rozmnażanie begonii przez sadzonki

Wideo: Begonia – wskazówki dotyczące pielęgnacji