Chlorophytum (50 zdjęć): rodzaje i pielęgnacja

Chlorophytum (50 zdjęć): rodzaje i pielęgnacja

Chlorophytum to popularne zioło domowe. Jeszcze dziesięć lat temu spotykał się w prawie każdym domu. Teraz nie jest to takie powszechne, ale nadal jest ulubieńcem wszystkich. Sekret takiej popularności jest bardzo prosty: chlorophytum jest bezpretensjonalne w pielęgnacji, szybko rośnie i zapuszcza korzenie. Nawet niedoświadczeni hodowcy z łatwością sobie z tym poradzą. Ze względu na długie, opadające, spiczaste liście był nawet nazywany „zielonym pająkiem”. Kwiatostany przypominają białe gwiazdy na wysokich pędach.

Ogólna charakterystyka

Chlorophytum przyjechał do nas z RPA i Ameryki Południowej. Istnieje ponad dwieście odmian tej rośliny. W naturze osadza się na gałęziach drzew, jest osadzony na korze i jest najważniejszym składnikiem pokrywy leśnej..

To wieloletnie zioło o wysokości do pół metra. Praktycznie nie ma łodygi, a podstawne liście wyrastają prawie z ziemi. Kłącze to białe, cienkie pędy przypominające sznur, które są mocno zakorzenione w ziemi dzięki wydłużonym bulwom. W tych bulwach gromadzi się wilgoć, co ratuje kwiat podczas suszy..

Chlorophytum po raz pierwszy opisano w 1794 roku. Został sprowadzony do Europy pod koniec XIX wieku i natychmiast rozprzestrzenił się wszędzie. W naturze rozwija się w ciepłych regionach tropikalnych i jest rozproszony po całym świecie. To jest powód tak wielu różnych gatunków. Liście Chlorophytum typu liniowego, gładkie, jasnozielone lub pstre. Średnia długość wynosi od 15 do 60 cm. Umięśniony rdzeń dobrze prześwituje pośrodku.

Liście mogą być krótkoogonkowe lub bezszypułkowe. Kwiaty pojawiają się latem. W domu chlorophytum może kwitnąć kilka razy w roku. Pąki są pogrupowane w węzły. Kiedy zanikają, na łodygach rozwijają się niemowlęta. W miejscu powstaje rozeta, z której wyrastają korzenie powietrzne. Gdy tylko dotkną ziemi, niemal natychmiast zapuszczają korzenie. Są też owoce: suche podłużne pudełka z trzema sekcjami na nasiona.

Właściwości nadal nie są w pełni zrozumiałe. Ale chlorophytum zdecydowanie dobrze nawilża suche powietrze, wnosi świeżość do pomieszczenia i tworzy komfortowy mikroklimat. Znane jest również jego działanie antyseptyczne. Skutecznie niszczy niebezpieczne bakterie wokół niego.

Fitoncydy eliminują niebezpieczne opary: dym tytoniowy, tlenek węgla, formaldehyd. Atmosfera w pomieszczeniu staje się znacznie zdrowsza. Ponadto kwiat jest całkowicie bezpieczny dla zwierząt domowych. Koty mogą nawet jeść go zamiast specjalnego zioła, które oczyszcza organizm..

Wreszcie wygląda dobrze i jasno, wypełnia pomieszczenie kolorami i harmonijnie wpasowuje się we wnętrze..

Chlorophytum - Ogólna charakterystyka Chlorophytum - Ogólna charakterystyka

Rodzaje Chlorophytum

Wymienienie wszystkich rodzajów chlorophytum jest prawie niemożliwe. Nie da się ich nawet dokładnie obliczyć, ponieważ różne źródła dostarczają różnych danych. Przeciętnie kategoria obejmuje ponad 200 gatunków roślin, ale tylko kilka z nich ma charakter ozdobny. Hodowane są w domach i mieszkaniach. Obejmują one:

Czubatka chlorofilowa. Jasnozielone, z symetryczną rozetą i wąskimi długimi liśćmi. Średnica rozety wynosi do 50 cm, z niej wyrastają wysokie kwitnące strzały. Wizualnie dorosły krzew przypomina fontannę. Istnieje kilka podgatunków: vittatum – z białym paskiem wzdłuż liścia, laxum – o pstrych liściach z białawym obrzeżem, variegata – ze srebrzystym obrzeżem na obwodzie jasnego liścia i oceanu – ze spiralnym układem liści.

Przylądek Chlorophytum. Ma długie, do 60 cm, jasne liście do 3 cm szerokości, rozety są bardzo gęste. Kolejną cechą są krótkie łodygi kwiatowe. Taka roślina rozmnaża się częściej przez podział, a nie metodą formowania rozet potomnych typowych dla chlorophytum. Gatunek ten jest większy od innych i może osiągnąć 80 cm wysokości..

Chlorophytum skrzydlaty lub pomarańczowy. Jest to niska roślina o stosunkowo szerokich, owalnych liściach. Ich ogonki są krótkie i mięsiste. Kolor jest ciemny, a ogonek i żyłka pomarańczowa. Kwiatostan przypomina kłos kukurydzy i tworzy się na krótkiej szypułce. Przede wszystkim przypomina tropikalnych facetów. Najpiękniejsze odmiany – Fire Flash i Green Orange.

Chlorophytum Bonnie. Jest to mały kędzierzawy chlorophytum o spiralnych liściach. Na środku talerza znajduje się szeroki biały pasek.

Chlorophytum - Gatunek Chlorophytum - Gatunek

Pielęgnacja Chlorophytum

Chlorophytum jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Nie potrzebuje prawie niczego. W komfortowych warunkach wcale nie jest kapryśna, wspaniale rośnie, zielenieje i regularnie kwitnie.

Im jaśniejsze światło dzienne, tym lepiej, ale potrzebna będzie ochrona przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Przy braku słońca kwiat nie umiera, ale staje się matowy i słabo rośnie. Lepiej jest umieścić chlorophytum w pobliżu okien w świetle lub w półcieniu. Idealnie nie są to okna południowe pod palącymi promieniami..

Idealna temperatura to około +25C. Zimą – do + 20C. Unikaj hipotermii poniżej +10C. Im jest zimniej, tym niższa powinna być wilgotność. Chlorophytum uwielbia opryskiwać i kąpać się. Jeśli powietrze jest zbyt suche, czubki liści wysychają. To samo dzieje się z akumulatorem lub grzejnikiem..

Zaplanuj sadzenie, przesadzanie i hodowlę w lutym lub marcu. Co roku przesadza się młody i aktywnie rosnący kwiat. Rośliny dojrzałe i dojrzałe – co kilka lat. Podczas przesadzania oczyść korzeń z grudek i usuń zgniłe i uszkodzone fragmenty. Po wszystkich zabiegach podlej roślinę i pozostaw w cieniu.

Pamiętaj, że chlorophytum potrzebuje dużej, obszernej doniczki. Kwiat ma potężne rozgałęzione kłącze, które potrzebuje miejsca. Ale jednocześnie nie powinieneś zabierać zbyt dużej pojemności „na wzrost”: system korzeniowy będzie miał tendencję do wypełniania objętości ze szkodą dla części naziemnej.

Roślinę obficie podlewaj latem i wiosną, ale nie przesadzaj. Niech gleba wyschnie co najmniej w połowie. Chlorophytum przechowuje wilgoć w bulwach kłącza, dzięki czemu będzie miała dość. Nigdy nie dopuść do stojącej wody i opróżnij patelnię 20 minut po podlaniu.

Idealna obojętna lub lekko kwaśna mieszanka gleby składa się z ziemi darniowej i liściastej, piasku, próchnicy liściowej i pokruszonej kory iglastej w proporcji 2: 1: 1: 1: 1. Jako nawozy można okresowo dodawać do gleby roztwór kompleksu mineralnego dla roślin liściastych. Najlepiej robić to w marcu-sierpniu 1-2 razy w miesiącu.

Chlorophytum - Opieka Chlorophytum - Pielęgnacja Chlorophytum - Opieka

Przeszczep i reprodukcja

Chlorophytum bardzo łatwo się rozmnaża. Nie potrzebujesz do tego praktycznie niczego. Oczywiście możesz sam wyhodować kwiat z nasion lub użyć prostych metod wegetatywnych. Dostępne opcje to:

Posiew. Należy pamiętać, że mają dość niski wskaźnik kiełkowania, tylko 25-40%. Możesz je kupić w specjalnym sklepie lub samemu złożyć, ale w tym drugim przypadku najpierw będziesz musiał zdziwić się sztucznym zapyleniem kwiatu. Lepiej sadzić chlorophytum wczesną wiosną. Pozostaw nasiona w wilgotnej ściereczce na jeden dzień. Następnie nasiona są zakopywane w ziemi na około 7 mm. Spryskać powierzchnię wodą i przykryć folią. Zostaw prowizoryczną szklarnię w cieple i na słońcu. Temperatura – do 25C. Światło słoneczne jest rozproszone. Codziennie wietrzyć i okresowo spryskiwać. Kwiat pojawia się nierównomiernie po około 5 tygodniach. Musisz najpierw stopniowo usuwać folię – nie na długo, aby przyzwyczaić słabe sadzonki do otwartego powietrza. Kiedy pojawi się kilka naprawdę mocnych liści, sadzonkę można przenieść do osobnej doniczki.

Punkty zakorzenienia. Niemowlęta, które tworzą się na szypułkach, to małe rozety z korzeniem powietrznym. Wystarczy zakopać je trochę w ziemi, a natura zrobi swoje. Dzieci są oddzielone od ucieczki, gdy już się zakorzeniły. Drugą opcją jest odcięcie wylotu i umieszczenie go na krótko w pojemniku z niewielką ilością wody. Po uformowaniu korzenia można go przesadzić do gleby..

Podział. Większe dojrzałe rośliny można oddzielić podczas przesadzania. Najlepiej robić to wiosną i przy kwiatach, które mają ponad 4 lata. Ostrożnie pokrój kłącze ostrym nożem. Posyp nacięcie węglem drzewnym w celu dezynfekcji i ochrony. Natychmiast podziel rośliny na osobne doniczki. Zwykle nawet małe części z małym korzeniem z powodzeniem zapuszczają korzenie. Jest to jedna z głównych właściwości chlorophytum..

Chlorophytum - Przeszczep i rozmnażanie Chlorophytum - Przeszczep i rozmnażanie Chlorophytum - Przeszczep i rozmnażanie

Zwalczanie szkodników i chorób

Jeśli właściwie dbasz o chlorophytum, nie boi się chorób i pasożytów. Jeśli wilgotność jest zbyt wysoka, może rozwinąć się grzyb. Korzenie gniją, na liściach pojawiają się plamy, widoczny jest mączniak prawdziwy. W takim przypadku wymień glebę, zastosuj środek grzybobójczy i przytnij wszelkie uszkodzone miejsca. Kwiat szybko się regeneruje, więc nie jest dla niego przerażający..

Na ulicy chlorophytum jest atakowane przez pasożyty: łuski, przędziorki, łuski. Dlatego liście muszą być regularnie badane i traktowane insektycydami i akarycydami..

Chlorophytum - zwalczanie szkodników i chorób

Chlorophytum – zdjęcie

Aby dowiedzieć się, jak wygląda chlorophytum, sprawdź nasz wybór zdjęć. Pomoże Ci to dokonać wyboru i zrozumieć, gdzie umieścić nowego zwierzaka..

Chlorophytum - zdjęcie Chlorophytum - zdjęcie Chlorophytum - zdjęcie Chlorophytum - zdjęcie Chlorophytum - zdjęcie Chlorophytum - zdjęcie Chlorophytum - zdjęcie Chlorophytum - zdjęcie Chlorophytum - zdjęcie Chlorophytum - zdjęcie Chlorophytum - zdjęcie Chlorophytum - zdjęcie Chlorophytum - zdjęcie Chlorophytum - zdjęcie Chlorophytum - zdjęcie Chlorophytum - zdjęcie Chlorophytum - zdjęcie Chlorophytum - zdjęcie Chlorophytum - zdjęcie Chlorophytum - zdjęcie Chlorophytum - zdjęcie Chlorophytum - zdjęcie Chlorophytum - zdjęcie Chlorophytum - zdjęcie Chlorophytum - zdjęcie Chlorophytum - zdjęcie Chlorophytum - zdjęcie