Hippeastrum (55 zdjęć): rodzaje i pielęgnacja

Hippeastrum (55 zdjęć): rodzaje i pielęgnacja

Hippeastrum jest przedstawicielem flory południowoafrykańskiej z rodziny Amarylis. Różnorodność rodzaju sięga 90 różnych gatunków. Jest to niezwykle popularna roślina, ceniona za niezwykle piękne i duże kwiatostany. Ale uzyskanie wysokiej jakości kwitnienia jest dość trudne, ponieważ kwiat pochodzi z tropików, dlatego jest bardzo wybredny i wymagający w pielęgnacji. Spróbujmy razem dowiedzieć się, jak dbać o te piękne kwiaty..

Rodzaje hippeastrum

Hodowcy zaprezentowali nam ponad dwa tysiące mieszańców autentycznej rośliny. Najbardziej zauważalna różnica między nimi polega na kolorze i kształcie kwiatów..

Pałac Hippeastrum stał się powszechny wśród koneserów roślin domowych. Ma duże szkarłatne kwiaty prezentowane na mięsistej szypułce. To z kolei dzieli się na kilka głównych odmian:

1. Czerwony – charakteryzuje się obecnością wąskich zielonych pasków na czerwonych lub różowych płatkach;

2. Royal – ma szkarłatne spiczaste kwiaty przypominające gwiazdę. Rośnie do niezwykle wysokiej wysokości;

3. Kolumnowy – kiełki około sześciu delikatnych kwiatostanów z niezwykłymi rurkowatymi lejkami. Zazwyczaj w kolorze łososiowym.

Istnieje klasyfikacja hippeastrum oparta na pochodzeniu, kształcie lub rozmiarze oraz czasie kwitnienia rośliny. Jest reprezentowany przez kilka grup mieszańców: z amarylis belladonna; ze storczykami; z długimi rurkowatymi kwiatami; mieszańce Leopold i inne gatunki.

W tak ogromnej różnorodności tylko prawdziwi specjaliści mogą to rozgryźć. Zebraliśmy małą listę kolorów, które najczęściej występują we wnętrzach:

Gatunek Harrisona – prosto z Urugwaju, ma wspaniałe białe kwiaty z czerwoną linią biegnącą przez środek. Wymaga wysokiej wilgotności i okresu uśpienia w chłodnym otoczeniu.

Hippeastrum Nelson – występujący naturalnie w Boliwii, dość rzadki gatunek. Ma niesamowity kształt i kolor. Urocze kremowe płatki z czerwoną obwódką.

Doran – rośnie nad brzegiem rzeki Orinoko. Ma jasnoróżowe płatki otoczone białym paskiem.

Hippeastrum argentyńskie – prezentowane w białym wyglądzie i wyróżniające się najdelikatniejszym aromatem. Ma pofałdowane i spiczaste kwiaty.

To tylko niewielka część wszystkich istniejących gatunków, ale warto zwrócić uwagę na jeden ważny fakt – niezależnie od tego, który wybierzesz, roślina ta zachwyci Cię każdego dnia dzięki soczystym liściom i będzie dawać delikatny aromat przynajmniej przez miesiąc w roku..

Hippeastrum - gatunek Hippeastrum - gatunek Hippeastrum - gatunek

Kwitnąca hippeaustrum

Kwiat hippeastrum jest naprawdę bardzo piękny, więc wiele gospodyń domowych próbuje zrobić wszystko, aby podziwiać kwitnienie tej pięknej rośliny. Młode okazy kwitną nie częściej niż raz w roku, ale bardziej dojrzałe okazy kwitną dwa razy.

Jeśli twój kwiat nie kwitnie przez długi czas, musisz go nawozić. Na początku jesieni koniecznie zorganizuj okres uśpienia. Przenieś garnek w chłodne miejsce i przestań podlewać do około stycznia. Podlewanie należy wznowić ostrożnie, przestawiając roślinę na jasne miejsce. Po tych zabiegach młode pąki pojawią się w ciągu 3-4 tygodni..

Roślina da 2-6 kwiatów. Zazwyczaj cykl kwitnienia następuje w ciągu trzech tygodni – od pojawienia się pierwszych pąków do całkowitego więdnięcia. Czas potrzebny do uwolnienia kwiatów przez hippeastrum zależy od warunków temperaturowych. Na przykład, jeśli otoczenie jest wystarczająco gorące, wszystko dzieje się dość szybko. Jeśli roślina ma kilka szypułek, kwitnienie trwa dłużej i może trwać do 1,5 miesiąca..

Kwitnąca hippeaustrum Kwitnąca hippeaustrum Kwitnąca hippeaustrum

Metody reprodukcji

Rozmnażanie odbywa się na dwa sposoby – nasienny i wegetatywny. Aby uzyskać nasiona, musisz zapylić kwiaty pędzlem. Po uformowaniu się strąka nasiennego dojrzewanie trwa około 2 miesięcy. Ale najpierw musisz namoczyć wszystkie nasiona w słabym roztworze kwasu borowego. Należy pamiętać, że rośliny o białych kwiatostanach nie są uważane za najbardziej płodne dla silnych nasion..

W drugim przypadku reprodukcja przebiega w następujący sposób. Kiedy na roślinie pojawią się pierwsze dwa liście, przesadza się je do innych doniczek. Ponadto z cebulek dorosłych czasami wypuszczane są dzieci, które po kilku miesiącach są gotowe do przeszczepu..

Hippeastrum - Metody rozmnażania Hippeastrum - Metody rozmnażania Hippeastrum - Metody rozmnażania

Przenosić

Ten południowoafrykański kwiat czerpie swoje główne składniki odżywcze z gleby, dlatego dojrzałe rośliny wymagają corocznego przesadzania. Aby kwiaty pojawiły się wcześniej, doniczka musi być ciasna. Odległość od żarówek do krawędzi pojemnika powinna wynosić około 3 cm. Żarówka powinna być w przybliżeniu do połowy głęboka, zadbaj o to.

Przesadzanie najlepiej wykonać wiosną, 3 tygodnie po ostatnim dniu kwitnienia. Jeśli jesteś przekonany, że korzenie rośliny są zdrowe, nie powinieneś ich przycinać. Usuń nadmiar części, aż dojdziesz do gęstych i mięsistych białych warstw. Następnie umieść korzenie w słabym roztworze nadmanganianu potasu na pół godziny i delikatnie, ale dokładnie wytrzyj cebulki. Nawiasem mówiąc, często zdarza się, że korzenie pozwalają dzieciom odejść, lepiej też je usunąć, aby później nie pobierały energii z kwiatu matki.

Glebę można kupić w postaci gotowej w specjalistycznym sklepie lub zmontować z następujących elementów: ziemia darniowa; liście próchnicy; piasek rzeczny; torf.

Zwróć uwagę na doniczki ceramiczne – pozwalają oddychać hippeastrum, zwłaszcza że nie przewracają się pod wpływem ciężaru.

Hippeastrum - przeszczep Hippeastrum - przeszczep

Opieka domowa dla hippeastrum

Codzienna pielęgnacja tego rodzaju kwiatów nie wymaga dużego wysiłku. Przez większość dnia potrzebuje jasnego oświetlenia. Dlatego wskazane jest umieszczenie doniczki na parapetach południowych. Odmiany zrzucające liście koniecznie wymagają odpoczynku w ciemnym miejscu..

Temperatura pokojowa ma pozytywny wpływ na długość życia i okresy kwitnienia. Zimą temperaturę można obniżyć do +11C, a latem wystawić kwiatek na zewnątrz, unikając miejsc. Roślina ta preferuje stabilne środowisko, ostre zimne trzaski wieczorem są niepożądane..

Wilgotność powietrza ma niewielki wpływ na ten kwiat. Liście można przetrzeć wilgotną szmatką lub spryskać wodą. Nie jest konieczne regularne przeprowadzanie tej procedury..

Opieka domowa dla hippeastrum Opieka domowa dla hippeastrum Opieka domowa dla hippeastrum

Dbanie o hippeastrum w ogrodzie

Większość ogrodników zauważa, że ​​w warunkach naturalnych kwiat czuje się znacznie lepiej, pomimo swojego pochodzenia. W ziemi bulwa rośnie kilkakrotnie. Należy pamiętać, że jest to roślina wieloletnia, dlatego żarówkę należy starannie przechowywać i utrzymywać w dobrej kondycji. To jedyna gwarancja pięknego i kwitnącego hippeastrum..

Hippeastrum sadzi się wiosną, kiedy ziemia jest już całkowicie rozgrzana, a na zimę cebulki są usuwane z ziemi, w przeciwnym razie po prostu zamarzną. Rośliny hibernują bez liści i korzeni, więc trzeba je z tych części oczyścić.

Ułóż łóżka w nieco zacienionym miejscu. Przed sadzeniem wykop ziemię, dodaj do niej trochę popiołu, próchnicy i piasku rzecznego. Sadzić w taki sposób, aby żarówka wystawała 1–2 cm nad ziemię..

Podlewaj roślinę 1 lub 2 razy w tygodniu, w zależności od warunków pogodowych. Jeśli roślina wystrzeliwuje strzałę bardzo wcześnie, warto odciąć pęd. Po takim zabiegu pojawią się bujne i mocne liście..

Uważaj na rośliny – wokół nich nie powinna tworzyć się gęsta skorupa i nie powinny rosnąć chwasty, pozbądź się ich, gdy tylko zauważysz.

Najlepiej usunąć rośliny z gleby na początku jesieni, a cebulki umieścić w chłodnym miejscu o temperaturze powietrza + 13 … + 15C.

Dbanie o hippeastrum w ogrodzie Dbanie o hippeastrum w ogrodzie Dbanie o hippeastrum w ogrodzie Dbanie o hippeastrum w ogrodzie

Choroby i leczenie hippeastrum

Jeśli twój kwiat zwolnił lub całkowicie przestał rosnąć, pilnie sprawdź cebulki. Mogą zostać zarażone grzybem lub uszkodzone przez różne szkodniki. Najlepszym sposobem na uratowanie rośliny jest potraktowanie jej specjalnym środkiem i przeszczepienie jej do zdrowej, nawożonej gleby..

Kiedy końcówki liści zaczynają brązowieć, oznacza to suche powietrze lub niski poziom potasu. Zainstaluj nawilżacz pokojowy, nawozisz glebę, a twój hippeastrum wyzdrowieje.

Nawozy płynne służą utrzymaniu zdrowia i urody rośliny. Pierwsze karmienie należy wykonać, gdy łodyga szypułki przekroczy 15 cm. Procedurę tę należy wykonywać raz na dwa tygodnie, aż do rozpoczęcia okresu uśpienia.

Hippeastrum - choroby i leczenie Hippeastrum - choroby i leczenie Hippeastrum - choroby i leczenie

Okres uśpienia

Kiedy liście twojego hippeastrum opadają, zaczynają żółknąć, a cebulka zwiększa swoją objętość, sygnalizuje to przygotowanie do okresu uśpienia. Musisz przyciąć liście, dokończyć podlewanie i karmienie. Następnie garnek przenosi się do chłodnego i ciemnego miejsca. Dopuszczalna temperatura dla rośliny w tym okresie wyniesie + 10 … + 15C.

Cały proces trwa od początku września do końca grudnia. Bardzo ważne jest, aby żarówka nie wysychała. Aby to zrobić, dodaj trochę wody na patelnię mniej więcej raz w miesiącu. Im lepiej mija okres odpoczynku, tym wspanialsze będzie kwitnienie i wygląd kwiatu..

Hippeastrum - Okres odpoczynku Hippeastrum - Okres odpoczynku Hippeastrum - Okres odpoczynku

Hippeastrum – zdjęcie

Hippeastrum jest często destylowany w Sylwestra i Wigilię. I to bez wątpienia dobry powód, aby udekorować wnętrze kwiatami na święta. U szczytu kwitnienia roślina wygląda bardzo jasno i uroczyście, dlatego najlepiej umieścić ją w widocznym miejscu w salonie – niech stanie się główną dekoracją noworocznej dekoracji!

Hippeastrum - zdjęcie Hippeastrum - zdjęcie Hippeastrum - zdjęcie Hippeastrum - zdjęcie Hippeastrum - zdjęcie Hippeastrum - zdjęcie Hippeastrum - zdjęcie Hippeastrum - zdjęcie Hippeastrum - zdjęcie Hippeastrum - zdjęcie Hippeastrum - zdjęcie Hippeastrum - zdjęcie Hippeastrum - zdjęcie Hippeastrum - zdjęcie Hippeastrum - zdjęcie Hippeastrum - zdjęcie Hippeastrum - zdjęcie