Klatki dla królików DIY (70 zdjęć)

Klatki dla królików DIY (70 zdjęć)

Posiadanie odpowiednio wyposażonego królika jest jednym z najważniejszych warunków utrzymania tych puszystych gryzoni. Zarówno rasy domowe, jak i ozdobne potrzebują osobnej przestrzeni – pozwala to zapewnić niezbędną opiekę i chronić zwierzęta przed możliwymi problemami. Dzięki dostępności materiałów i minimalnym umiejętnościom obsługi narzędzi, tworzenie klatek dla królików własnymi rękami jest dość proste. Przydatne rekomendacje, przykłady zdjęć i mały przewodnik po ich budowie można znaleźć na tej stronie.

Funkcje tworzenia komórek

Przed przystąpieniem do prac nad stworzeniem schronienia dla królików warto zapoznać się z przyzwyczajeniami i fizjologią przyszłych mieszkańców. Najbardziej komfortowy klimat dla tych zwierząt przez cały rok to umiarkowane upały (+ 12 … + 18C), średnia wilgotność powietrza (60–75%), brak wiatru i przeciągów. Spadek temperatury do -25C, a także upał powyżej +30C, nadmierna suchość czy wilgotność są krytyczne i mogą prowadzić do chorób, a nawet śmierci zwierząt. Króliki najlepiej rozwijają się na świeżym powietrzu, a opary obornika (amoniak) i kurz, które zwykle znajdują się w oborach, negatywnie wpływają na ich zdrowie..

Budując klatki dla udomowionych zajęcy bardzo ważne jest zapewnienie sposobu na oczyszczenie powierzchni z zanieczyszczeń. Na przykład podłogi w skrzynkach są często zdejmowane, wykonane z drewnianych listew lub siatki, co umożliwia zbieranie odpadów na znajdującej się poniżej palecie, a same ruszty można w razie potrzeby łatwo umyć i wysuszyć. Solidne ściany królika chronią zwierzęta przed przeciągami, szczurami i owadami, ale od strony karmników zawsze warto zostawić drobną siateczkę do wentylacji. W przypadku konstrukcji zewnętrznych i przenośnych należy zadbać o dach odporny na wilgoć, który jednocześnie nie będzie się zbytnio nagrzewał od słońca. Drzwi klatki powinny się szczelnie zamykać, nie pozostawiając szczelin, a same zamki powinny być tak zabezpieczone, aby tylko właściciele mogli je otworzyć..

Klatki dla królików DIY - Cechy produkcyjne Klatki dla królików DIY - Cechy produkcyjne

Rodzaje klatek dla królików

Warunkowo klatki dla królików można sklasyfikować według następujących kryteriów:

– według rodzaju zwierząt domowych (dla ras dużych i małych, pospolitych lub pojedynczych, klatki godowe, mateczniki, klatki dla młodych zwierząt);

– metodą działania (stacjonarne i przenośne, zewnętrzne, wewnętrzne, uniwersalne);

– według liczby poziomów;

– według rodzaju użytego materiału (drewno, płyta wiórowa / płyta pilśniowa / sklejka, metal, siatka, plastik, kombinowane).

Klatki przemysłowe dla ferm królików znacznie różnią się od malowanych „domków” dla zwierząt ozdobnych. Te ostatnie są zwykle przechowywane w pudełkach składających się z głębokiej plastikowej palety i siatki. Drzwi mogą być plastikowe lub z plexi, wewnątrz znajduje się miejsce na legowisko, karmnik, czasem dodatkowo zamykana komora, aby zwierzę mogło się schować.

Osobniki hodowane w celach gospodarczych często znajdują się w wielopiętrowych konstrukcjach z dużą liczbą oddzielnych wybiegów. Taką klatkę można kupić jako gotową lub samodzielnie zbudować przy użyciu dostępnych narzędzi..

Klatki dla królików DIY - rodzaje Klatki dla królików DIY - rodzaje Klatki dla królików DIY - rodzaje Klatki dla królików DIY - rodzaje

Etapy budowy klatki dla królików

Wykonanie klatki dla królików własnymi rękami od podstaw obejmuje kilka kolejnych kroków. Każda z nich jest dość znacząca, wymaga przemyślania i dokładności w pracy, ale jeśli podejdziesz do sprawy z pełną odpowiedzialnością, produkt będzie służył przez wiele lat.

Pomiary i rysunki

Optymalne wymiary dobierane są w zależności od rasy zwierząt, ich wieku i liczby. Średnio dla samic z potomstwem planuje się klatkę o długości około 170 cm, wysokości 60–70 cm i szerokości 100 cm Młode zwierzęta z królika sadzi się w wieku 1,5 miesiąca, w grupach 3-5 szt. Dorosłe osobniki (powyżej 3 miesiąca życia) trzymane są do tuczu w indywidualnych boksach o wymiarach około 150x60x70 cm Powierzchnia dla jednego królika powinna wynosić co najmniej 0,3-0,5 m2, wysokość ścian – od 35 cm.

Klatki dla królików DIY - Pomiary i rysunki Klatki dla królików DIY - Pomiary i rysunki Klatki dla królików DIY - Pomiary i rysunki Klatki dla królików DIY - Pomiary i rysunki Klatki dla królików DIY - Pomiary i rysunki

Dobór materiałów i akcesoriów

Głównymi kryteriami przy wyborze materiałów są ich wytrzymałość, odporność na naprężenia mechaniczne i właściwości środowiskowe. Nie zapominaj też, że króliki są gryzoniami i łatwo niszczą cienkie drewno. Ogólnie rzecz biorąc, przed użyciem zaleca się impregnację wszelkich desek środkami antyseptycznymi, a jeszcze lepiej – lakierem poliuretanowym (płynny plastik). Odpady biologiczne tych zwierząt są bardzo żrące, dlatego należy osobno dbać o regularne czyszczenie podłogi..

Ważne jest, aby wszystkie otaczające powierzchnie nie odparowywały szkodliwych substancji i nie utrudniały naturalnej cyrkulacji powietrza. Zdrowy mikroklimat przyczynia się do prawidłowego rozwoju zwierząt, chroniąc je przed wszelkiego rodzaju chorobami. Różne elementy łączące, takie jak łączniki, kurtyny drzwiowe, prowadnice do podajników i wysuwane półki muszą być wysokiej jakości, dobrze zabezpieczone antykorozyjnie – pozwoli to na jak najdłuższą eksploatację obudów.

Klatki dla królików DIY - Wybór materiałów i akcesoriów Klatki dla królików DIY - Wybór materiałów i akcesoriów

Budowa

Do produkcji klatek dla królików przede wszystkim rama jest zbudowana z metalowego profilu i / lub belek. Następnie mocuje się do niej zgrzewaną siatkę, kraty z drewna, płyty wiórowe lub sklejkę. Tył i często ściany boczne są solidne, ale mikropory w materiale powinny łatwo przepuszczać powietrze i wilgoć.

Jednym z najważniejszych momentów jest ułożenie podłogi. Najlepiej sprawdziły się wymienne konstrukcje z zębatkami, które można składać i rozwijać, zdejmować i łatwo myć. Jako podłogę można zastosować podkłady plastikowe, deski impregnowane lakierem poliuretanowym, listwy bambusowe, siatkę. Wielkość komórek powinna być taka, aby łapy zwierząt nie utknęły, a pręty nie zwisały pod ich ciężarem. Metalowa siatka jest wygodna z punktu widzenia czyszczenia, ale wywołuje zapalenie skóry u królików, co sprawia, że ​​chodzenie jest dla nich bolesne, dlatego nadal zaleca się preferowanie plastiku lub drewna.

Pokrowiec na królika jest jednocześnie baldachimem chroniącym zwierzęta przed opadami atmosferycznymi i ostrym słońcem oraz dodatkowymi drzwiczkami do otwierania i zamykania wybiegu. Zwykle mocowana jest z lekkim spadkiem, wykonana z ciasno przylegającego arkusza sklejki lub innego materiału, który nie jest podatny na wysychanie ani deformację. Dach nie może być wykonany z metalu, w przeciwnym razie w upale za bardzo podgrzeje powietrze w komórkach. Na ulicę odpowiednia jest taka opcja, jak miękkie płytki, łupek, ondulin.

Klatki dla królików DIY - Budowa Klatki dla królików DIY - Budowa Klatki dla królików DIY - Budowa Klatki dla królików DIY - Budowa

Instalacja i obsługa

Zaleca się instalowanie gotowych klatek dla królików na wysokości co najmniej 0,3-0,5 m od podłogi, z wyjątkiem przenośnych konstrukcji przeznaczonych do chodzenia zwierząt po trawie. W innych przypadkach podniesione położenie podstawy ochroni zwierzęta przed wilgocią. Na zewnątrz obudowy najlepiej umieszczać w zacienionych miejscach, zwrócone w kierunku wschodnim lub zachodnim..

W zimnych porach roku trzeba zadbać o izolację obudów. W tym celu odpowiednia jest zewnętrzna tapicerka ścian z uszczelkami przepuszczającymi powietrze (wełna mineralna, maty szyjące, płyty pilśniowe, styropian, siano / słoma / łodygi lnu itp.). Aby ogniwa działały jak najdłużej, należy je regularnie czyścić, chronić przed wilgocią, a drobne naprawy wykonywać w odpowiednim czasie..

Klatki dla królików DIY - Montaż i obsługa Klatki dla królików DIY - Montaż i obsługa Klatki dla królików DIY - Montaż i obsługa Klatki dla królików DIY - Montaż i obsługa

Klatki dla królików DIY – zdjęcie

W galerii zdjęć na tej stronie zebrano wiele ciekawych pomysłów i przykładów budowania klatek dla królików własnymi rękami. Każda z przedstawionych opcji, w razie potrzeby, można powtórzyć w domu, niezależnie tworząc wygodną i trwałą wolierę dla puszystych gryzoni. Rodzaj konstrukcji, materiały i wymiary w każdym przypadku zaleca się dobierać indywidualnie, skupiając się na liczbie, rodzaju i rasie zwierząt, a także specyfice ich utrzymania w danym gospodarstwie.

Klatki dla królików DIY - zdjęcie Klatki dla królików DIY - zdjęcie Klatki dla królików DIY - zdjęcie Klatki dla królików DIY - zdjęcie Klatki dla królików DIY - zdjęcie Klatki dla królików DIY - zdjęcie Klatki dla królików DIY - zdjęcie Klatki dla królików DIY - zdjęcie Klatki dla królików DIY - zdjęcie Klatki dla królików DIY - zdjęcie Klatki dla królików DIY - zdjęcie Klatki dla królików DIY - zdjęcie Klatki dla królików DIY - zdjęcie Klatki dla królików DIY - zdjęcie Klatki dla królików DIY - zdjęcie Klatki dla królików DIY - zdjęcie Klatki dla królików DIY - zdjęcie Klatki dla królików DIY - zdjęcie Klatki dla królików DIY - zdjęcie Klatki dla królików DIY - zdjęcie Klatki dla królików DIY - zdjęcie Klatki dla królików DIY - zdjęcie Klatki dla królików DIY - zdjęcie Klatki dla królików DIY - zdjęcie Klatki dla królików DIY - zdjęcie Klatki dla królików DIY - zdjęcie