Panele ścienne do dekoracji wnętrz (85 zdjęć)

Panele ścienne do dekoracji wnętrz (85 zdjęć)

Dekoracja ścienna to najważniejszy krok w procesie tworzenia pięknego wnętrza. Wśród szerokiej gamy materiałów wykorzystywanych w tym zadaniu szczególne miejsce zajmują panele ścienne do dekoracji wnętrz. Ten rodzaj okładziny pozwala w ciągu kilku godzin odmienić każde pomieszczenie, unikając jednocześnie kurzu budowlanego, brudu i zapachów chemicznych, które niezmiennie towarzyszą malowaniu, tapetowaniu czy nakładaniu tynku dekoracyjnego. Wysoka estetyka i trwałość paneli sprawia, że ​​są one bardzo atrakcyjną opcją projektową i umożliwiają urzeczywistnienie wszelkich artystycznych pomysłów w otoczeniu..

Czym są panele ścienne?

Wewnętrzne panele ścienne to materiał okładzinowy z blachy, który jest zwykle mocowany do drewnianej lub metalowej łaty. Elementy są połączone końcami lub zachodzą na siebie, zgodnie ze schematem cierniowo-rowkowym. Ten rodzaj montażu z łatwością ukrywa początkowe niedoskonałości powierzchni – ściany nie trzeba nawet tynkować, ale w zamian trzeba poświęcić kilka centymetrów przestrzeni pomieszczenia. Niektóre rodzaje płyt przykleja się do podłoża specjalnymi klejami..

Asortyment dekoracyjnych paneli ściennych jest bardzo szeroki: wiele kolorów, faktur, reliefów, w tym trójwymiarowe rysunki i wzory 3D. Odpowiednio dobrana opcja nadaje wnętrzu nowoczesny i oryginalny wygląd, podkreślając korzystnie jedną lub drugą część pomieszczenia. Panele najlepiej prezentują się w połączeniu z innymi rodzajami wykończeń – tapeta uzupełniająca się w odcieniach i fakturze, wybarwienie monochromatyczne, cegła.

Panele ścienne do dekoracji wnętrz - Co to jest Panele ścienne do dekoracji wnętrz - Co to jest

Rodzaje paneli ściennych, ich zalety i wady

Do produkcji modułów ściennych aktywnie wykorzystywane są nowoczesne technologie i wiele rodzajów surowców. Drewno, łodygi bambusa, gips, celuloza, korek, skóra i tkanina to powłoki przyjazne dla środowiska, które można polecić do stosowania w salonach – salonie, sypialni lub pokoju dziecinnym, ale panele poliuretanowe (PVC) są bardziej odpowiednie do dekoracji korytarzy, kuchni i łazienki.

Panele ścienne z litego drewna są wysoko cenione za swój szacowny wygląd, trwałość i doskonałe właściwości termoizolacyjne. Jako materiał całkowicie naturalny, drewno jest wysoce oddychające i przepuszczalne dla wilgoci, zapewniając naturalną wentylację i tworząc zdrowy mikroklimat w pomieszczeniu. Wadą takiego wykończenia może być tylko wysoki koszt, ale liczne zalety w pełni uzasadniają wszystkie koszty..

Rodzaje paneli ściennych do dekoracji wnętrz - Panele ścienne z litego drewna Rodzaje paneli ściennych do dekoracji wnętrz - Panele ścienne z litego drewna

Płyty MDF pod względem swoich właściwości prawie nie ustępują deskom, a nawet je przewyższają, ponieważ są bardziej odporne na wilgoć i nie odkształcają się z czasem. Jednak piękny wzór cięcia w tym przypadku nie będzie prawdziwy, ale uzyskany przez okleinowanie, co nieco obniża elitarność wykończenia. Z punktu widzenia ochrony środowiska płyty dyspersyjne są całkowicie bezpieczne, ponieważ nie zawierają szkodliwych żywic.

Rodzaje paneli ściennych do dekoracji wnętrz - panele MDF Rodzaje paneli ściennych do dekoracji wnętrz - panele MDF

Płyty wiórowe są dostępne ze względu na niski koszt i szeroką gamę powłok zewnętrznych, ale odparowują formaldehydy, które są szkodliwe dla zdrowia. Bloczki wiórowe bardzo obawiają się zawilgocenia, dlatego w bezpośrednim sąsiedztwie ścian mogą szybko pęcznieć i tracić estetykę.

Rodzaje paneli ściennych do dekoracji wnętrz - Płyty wiórowe Rodzaje paneli ściennych do dekoracji wnętrz - Płyty wiórowe

Płyty pilśniowe cienkie i lekkie, nie są drogie. W razie potrzeby bardzo łatwo jest przeciąć arkusz nożem biurowym, a zwykły klej wystarczy, aby przymocować go do ściany. Seamy strona tego materiału jest szorstka, przednia w przypadku dekoracji ściennych jest laminowana folią z pewnym wzorem lub fakturą. Płyty pilśniowe szybko wyginają się i zwisają w warunkach wysokiej wilgotności.

Rodzaje paneli ściennych do dekoracji wnętrz - Płyty pilśniowe Rodzaje paneli ściennych do dekoracji wnętrz - Płyty pilśniowe

Płyty gipsowe mają wysoką gęstość i wagę. Ze względu na ich zwiększoną kruchość należy się z nimi obchodzić ostrożnie. Plastyczność gipsu pozwala na tworzenie niezwykłych płaskorzeźb i trójwymiarowych efektów 3D. Ciężkie bloki są mocowane do ścian głównie za pomocą kleju, ponieważ wszelkie inne mocowania mogą po prostu zniszczyć integralność modułów.

Rodzaje paneli ściennych do dekoracji wnętrz - Panele gipsowe Rodzaje paneli ściennych do dekoracji wnętrz - Panele gipsowe

Panele bambusowe harmonijnie wpasowują się w egzotyczne kierunki wzornicze – japońskie, afrykańskie, hawajskie, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by stały się one atrakcją współczesnego minimalizmu. Zazwyczaj te płyty składają się z wysuszonych łodyg bambusa połączonych ze sobą, przyklejonych do podłoża z tkaniny. Naturalny materiał występuje w różnych grubościach i odcieniach, a jego wytrzymałość, przyjazność dla środowiska i odporność na wilgoć sprawiają, że jest optymalnym pokryciem ściennym w każdym pomieszczeniu..

Rodzaje paneli ściennych do dekoracji wnętrz - Panele bambusowe Rodzaje paneli ściennych do dekoracji wnętrz - Panele bambusowe

Miękkie panele są wykonane w taki sam sposób jak np. zagłówki. Szczeliwo układane jest na bazie płyty pilśniowej lub sklejki – cienkiej warstwy gumy piankowej, syntetycznego winterizera lub filcu, który jest następnie powlekany tkaniną lub skórą (czasem sztuczną skórą).

We wnętrzu takie rozwiązania wyglądają niezwykle oryginalnie i drogo. Jednak miękki piec zwykle zdobi tylko jeden obszar w pokoju – obszar za łóżkiem lub ścianę nad sofą w salonie. Ten rodzaj dekoracji bardzo dobrze prezentuje się w saloniku kawiarnianym i innych miejscach wieczornego relaksu..

Rodzaje paneli ściennych do dekoracji wnętrz - Miękkie panele Rodzaje paneli ściennych do dekoracji wnętrz - Miękkie panele

Panele plastikowe (poliuretan, winyl, PCV) – jeden z najtańszych i wszechstronnych materiałów do okładzin ściennych. Prostota nałożenia obrazu na przednią stronę tych płyt daje ogromne możliwości realizacji wszystkich pomysłów projektowych. Plastik jest maksymalnie odporny na wilgoć, ekstremalne temperatury i uszkodzenia mechaniczne, ale przy wszystkich swoich pozytywnych właściwościach może wywołać efekt cieplarniany w pomieszczeniach, uniemożliwiając normalną cyrkulację powietrza.

Rodzaje paneli ściennych do dekoracji wnętrz - Panele plastikowe (poliuretan, winyl, PCV) Rodzaje paneli ściennych do dekoracji wnętrz - Panele plastikowe (poliuretan, winyl, PCV)

Rodzaje paneli ściennych

Według rodzaju konstrukcji panele ścienne są stelażowe, kafelkowe i arkuszowe. Pierwsze dwie odmiany wyglądają nieco monotonnie, ponieważ składają się z wymiennych bloków składu, które wypełniają powierzchnię ścian. Liściaste prezentowane są w szerokiej gamie opcji aranżacyjnych, dzięki czemu mogą stanowić dobry dodatek do najbardziej wyszukanych wnętrz..

Panele regałowe składają się z listew o długości od 2 do 4 m, szerokości 12–30 cm i grubości do 10–12 mm. Montowane są na listwach w systemie cierniowo-rowkowym i wyglądają jak zwykła drewniana okładzina (choć mogą być również wykonane z innych materiałów).

Rodzaje konstrukcji paneli ściennych do dekoracji wnętrz - panele regałowe Rodzaje konstrukcji paneli ściennych do dekoracji wnętrz - panele regałowe

Panele kafelkowe przypominają okładzinę ceramiczną do kuchni lub łazienki. Najczęściej są to kwadratowe klocki o wymiarach od 30 do 100 cm, które przykleja się do ściany za pomocą kleju i skręca rowkami. Z ich pomocą można tworzyć zarówno powłoki monochromatyczne, jak i wszelkiego rodzaju szachy, patchwork, mozaiki.

Rodzaje konstrukcji paneli ściennych do dekoracji wnętrz - panele kaflowe Rodzaje konstrukcji paneli ściennych do dekoracji wnętrz - panele kaflowe

Panele z blachy mogą być wykonane w formie łączących się elementów (takich jak puzzle lub tapeta) lub mogą stanowić jeden kompletny obraz. Wymiary takich płyt są różne, dzięki czemu zawsze można dobrać odpowiednie wymiary do konkretnego pomieszczenia..

Rodzaje konstrukcji paneli ściennych do dekoracji wnętrz - panele arkuszowe

Jak wybrać panele ścienne

Oprócz walorów estetycznych, które zwykle są decydującym czynnikiem przy zakupie ściennych płytek dekoracyjnych, należy również wziąć pod uwagę ich właściwości użytkowe. Za istotne parametry uważa się w szczególności poziom toksyczności, palność, palność i wytwarzanie dymu. Najbezpieczniejsze dla zdrowia są naturalne materiały – drewno, bambus, szkło, gips, jednak należy zachować szczególną ostrożność przy konstrukcjach poliuretanowych, winylowych i tapicerowanych..

Jeżeli wykończenie będzie składało się z określonej liczby elementów, warto zakupić komplet z tej samej partii lub serii, jest to możliwe z marginesem, gdyż w różnych edycjach pojawiają się czasem niewielkie różnice w odcieniach czy wzorach..

Reputacja sklepu i firmy produkcyjnej może wiele powiedzieć o jakości produktu, więc nigdy nie zaszkodzi czytać recenzje w Internecie lub brać pod uwagę doświadczenie innych osób. Sam materiał, jeszcze przed jego nabyciem, musi być sprawdzony pod kątem odprysków, zadrapań, pęcznienia, brudu. Połączenia i łączniki powinny idealnie do siebie pasować, a rysunki na nich powinny pasować liniami i kolorami.

Jak wybrać panele ścienne do dekoracji wnętrz Jak wybrać panele ścienne do dekoracji wnętrz

Panele ścienne do dekoracji wnętrz – zdjęcie

Poniżej na tej stronie znajduje się zbiór zdjęć z przykładami wykorzystania różnych rodzajów płyt dekoracyjnych w aranżacji wnętrz. Liczne zdjęcia pomogą Ci zdecydować, które panele ścienne do dekoracji wnętrz pasują do konkretnego pomieszczenia, czy je zastosować, a jeśli tak, to w jaki sposób. Życzymy miłego oglądania i inspiracji do realizacji najbardziej kreatywnych projektów projektowych!

Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie Panele ścienne do dekoracji wnętrz - zdjęcie