Zrób to sam daszek nad werandą (80 zdjęć)

Zrób to sam daszek nad werandą (80 zdjęć)

Baldachim nad werandą nie tylko ochroni Cię przed niepogodą, ale także da kolejną okazję do podkreślenia stylu na zewnątrz. Jak nie pomylić się z wyborem, wybrać wysokiej jakości zadaszenie, które harmonizuje z zewnętrznym wykończeniem budynku – dalej w naszym artykule.

Dlaczego potrzebujesz baldachimu nad werandą??

Daszki nad przestrzenią wejściową mogą przybierać różne formy i determinowane są różnymi właściwościami, w zależności od wybranych materiałów i rodzaju konstrukcji. Porozmawiamy o tym bardziej szczegółowo później. A teraz przedstawimy kilka punktów, dlaczego ważne jest, aby zdobyć małe schronienie nad werandą twojego prywatnego domu:

– Przede wszystkim to możliwość wygodnego wchodzenia i wychodzenia z domu. Na przykład, wychodząc lub wchodząc do domu, potrzeba czasu, aby zamknąć parasol, zdobyć lub włożyć klucze, zamknąć lub otworzyć drzwi, a jeśli pogoda nie sprzyja na podwórku, to baldachim na pewno nie będzie zbyteczny;

– Oprócz tego, że Ty i osoby wchodzące do Twojego klasztoru nie będziecie narażeni na dodatkowe zamoczenie, wysokiej jakości daszek ochroni drzwi drewniane lub metalowe przed kontaktem z płynem;

– I oczywiście estetyka. Harmonijny baldachim dopełni i zaakcentuje wygląd zewnętrzny Twojego domu i miejsca, zwłaszcza jeśli wybierzesz materiał, który nawiązuje do innych detali projektowych.

Daszek nad werandą - Dlaczego potrzebujesz Daszek nad werandą - Dlaczego potrzebujesz

Rodzaje zadaszeń nad werandą

Więc zdecydowałeś się zbudować ładny wizjer, ale nie jesteś jeszcze pewien, który. Przyjrzyjmy się dwóm grupom możliwych opcji i typów konstrukcji:

Konstrukcja monolityczna działa jak jeden element ze ścianą, dzięki czemu gatunek ten można nazwać solidnym i gotowym do długiej służby. Ale jednocześnie ta cecha dyktuje również wady takiego produktu. Konstrukcji nie można częściowo naprawić ani przenieść w inne miejsce. Taki daszek jest dość trudny do zainstalowania, dlatego prawdopodobnie będziesz musiał szukać pomocy u specjalistów..

Produkty modułowe ostatnio bardzo popularny. Ich konstrukcja składa się z kilku połączonych ze sobą części. Konstrukcja jest łatwa w montażu, a także nadaje się do częściowej lub całkowitej naprawy, a wszystkie te procedury, jeśli chcesz, możesz wykonać samodzielnie. Wśród zalet można wymienić szeroką gamę kolorystyczną tych produktów – pozwoli to wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie specjalnie na zewnątrz domu..

Zadaszenia różnią się również w zależności od sposobu mocowania. Tak ważną cechę projektową należy wziąć pod uwagę już na etapie planowania..

Zamontowane opcje mocne i niezawodne, ale tylko wtedy, gdy zostały zbudowane z podporami. Daszki mocowane są do samej ściany, a podpory w tym przypadku zapewnią opór przedłużający żywotność.

Konstrukcje zawieszone wykonane są z lekkich materiałów dzięki mocowaniu do specjalnych zawieszek. Na przykład szklane daszki wyglądają bardzo atrakcyjnie, zwłaszcza w przypadku budynku w stylu nowoczesnym..

Daszek werandy - Widoki Daszek werandy - Widoki Daszek werandy - Widoki Daszek werandy - Widoki

Różnorodność materiałów

Oprócz rodzaju konstrukcji i sposobu jej mocowania, wizjery różnią się także w zależności od materiału, z którego są wykonane. Aby nie pomylić się z wyborem i wybrać opcję, która naprawdę potrwa długo, rozważmy najczęstsze, oceniając ich zalety i wady..

Zadaszenia z tektury falistej

Jest to jeden z najczęściej stosowanych materiałów na zadaszenia ganków. Jest często preferowany ze względu na niski koszt, a także łatwość instalacji i konserwacji. Taki produkt jest praktyczny i ma długą żywotność. Jedno zastrzeżenie – tektura falista nie jest wytrzymała, dlatego warto zbierać grube modyfikacje i pokrywać je warstwą ochronną.

Zadaszenia nad werandą z tektury falistej Zadaszenia nad werandą z tektury falistej

Zadaszenia z poliwęglanu

Producenci oferują szeroką gamę kolorów, wśród których można znaleźć transparentne, dzięki czemu z pewnością dobierzesz najodpowiedniejszy do swojego etui. Miłą cechą jest to, że takie modele są elastyczne, co pozwoli nadać im niezbędną konfigurację. Daszek wykonany z tego materiału będzie mocny, trwały i ognioodporny. Jednak może stać się mętny z powodu ekspozycji na słońce, dlatego należy nałożyć na niego produkt ochronny..

Zadaszenia ganku z poliwęglanu Zadaszenia ganku z poliwęglanu Zadaszenia ganku z poliwęglanu

Metalowe zadaszenia dachowe

Powinna być dopasowana do odcienia dachu, a powłoka powinna być montowana już na etapie budowy budynku. Konstrukcja zachwyci Cię długim okresem eksploatacji, bezpretensjonalną konserwacją, ale nagrzewa się od słońca i nie zapewni dobrej izolacji akustycznej.

Metalowe zadaszenia nad werandą Metalowe zadaszenia nad werandą Metalowe zadaszenia nad werandą

Wizjery z kutego żelaza

Kute przedmioty nigdy nie wyjdą z mody i zawsze będą wyglądać niesamowicie atrakcyjnie. Tylko nieodpowiedni styl konstrukcji lub wysoki koszt takiego wizjera mogą odepchnąć od takiego wyboru. Nie musisz się zbytnio przejmować tym drugim, ponieważ możesz obniżyć koszt konstrukcji, jeśli zamówisz opcję łączącą kucie i poliwęglan lub tę samą metalową płytkę.

Zadaszenia z kutego żelaza nad werandą Zadaszenia z kutego żelaza nad werandą Zadaszenia z kutego żelaza nad werandą

Zadaszenia drewniane

Jeden z ulubionych materiałów dekoratorów. A to naprawdę piękna i harmonijna opcja dla domu z drewnianym wykończeniem. Jest tu szerokie pole do eksperymentowania – zrób pergolę, rzeźbiony daszek, pomaluj go na dowolny kolor lub pozostaw naturalny kolor. Najważniejsze, aby nie zapomnieć o specjalnych impregnacjach chroniących przed kontaktem z płynami. Jeśli chodzi o kształt konstrukcji, preferuj nieskomplikowane kompozycje – dwu- lub jednotonowe.

Drewniane daszki nad werandą Drewniane daszki nad werandą Drewniane daszki nad werandą

Zadaszenia szklane

Zadaszenie ze szkła potrójnego lub hartowanego wygląda bardzo lekko i przewiewnie i doskonale nadaje się do nowoczesnych budynków. Dlaczego warto wybrać te rodzaje szkła? Faktem jest, że standardowe odmiany nie mogą zagwarantować wysokiej wytrzymałości i trwałości. Ale triplex, czyli para połączonych ze sobą okularów lub mocne szkło hartowane, może. Jedynym minusem jest cena wysokiej jakości materiału, a także złożoność konserwacji i naprawy..

Szklane daszki nad werandą Szklane daszki nad werandą Szklane daszki nad werandą

Zrób to sam daszek nad werandą

Montaż daszka nad werandą nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W większości przypadków nie będziesz potrzebować specjalnych umiejętności i wiedzy..

Na początek musisz wykonać szczegółowy schemat przyłbicy z wymiarami, a także oszacowanie z danymi dotyczącymi ilości wymaganego materiału. W procesie tworzenia takiego projektu rozważ punkty techniczne:

– Szerokość konstrukcji jest półtora razy większa od szerokości drzwi;

– Oblicz długość tak, aby była co najmniej o jeden metr większa niż szerokość drzwi;

– Narożniki stoków muszą mieć co najmniej 20 stopni, aby produkt mógł wytrzymać obciążenie zaspami śnieżnymi;

– Odległość od elewacji budynku głównego do zewnętrznych krawędzi zadaszenia powinna umożliwiać swobodne otwieranie drzwi.

Najpierw zmierz szerokość ganku, a następnie dodaj 30 cm z każdej strony, aby dopasować rozmiar daszka. Określ odległość dla pożądanego schronienia, wysokość jest obliczana z uwzględnieniem układu domu i stopnia nachylenia zbocza. Ten szkic pomoże ci zrozumieć, jak długo potrzebujesz..

Następnie uformuj drewno lub metal: belkę, rampy, krokwie i rozpórki. Skarpy i krokwie muszą mieć tę samą długość. Połącz te elementy razem za pomocą wkrętów samogwintujących (w przypadku drewna) lub spawania (w przypadku pracy z metalem).

Napraw ramkę. Przymocuj belkę przylegającą do ściany za pomocą śrub (najlepiej ze stali nierdzewnej), a rozpórki za pomocą kotew. Połóż listwę na krokwiach (użyj prętów lub desek krawędziowych). Jeśli chcesz pracować z blachą lub łupkiem, zostaw 20-40 cm między łatami łat.

Połóż dach na krokwiach, a następnie zabezpiecz go. Przymocuj okap (na dole skarpy) i przylegający pas na górnej skarpie lub ścianie. Stwórz system rynnowy – może to być rynna lub rura.

Jeśli budujesz daszek na wielowarstwowym pokryciu ściennym, przymocuj konstrukcję za pomocą butów ze stali nierdzewnej na zewnętrznej warstwie. Aby w przyszłości izolacja nie zamoczyła się, zadbaj o uszczelnienie połączenia belek i rozpór.

Zrób to sam daszek nad werandą

Daszek nad werandą – pomysły na zdjęcia

Omówiliśmy niuanse, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze projektu baldachimu, materiałów, a także tego, jak samodzielnie go zbudować. Następnie zaprezentujemy jeszcze więcej zdjęć z pomysłami na udekorowanie tego atrakcyjnego detalu na zewnątrz domu. Życzymy inspiracji do twórczych poszukiwań, siły do ​​nowych wyczynów budowlanych i przyjemnego oglądania.!

Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie Daszek nad werandą - zdjęcie