Styl loftowy wywodzi się z wykorzystania pustych pomieszczeń przemysłowych
Jako styl loft powstał w Stanach Zjednoczonych, kiedy w połowie lat czterdziestych XX wieku wzrost cen gruntów, zwłaszcza w centrum miasta, zamienił fabrykę Manhattan w prawie niezamieszkaną wyspę – hodowcy zostali zmuszeni do przenieść produkcję poza miasto, na obrzeża, a pomieszczenia fabryczne (produkcyjne) , magazyny i warsztaty pozostały wolne.
Zadowolony
- Design w stylu loft: cechy charakterystyczne
- Loft: wariacje stylu
Duże pomieszczenia fabryczne stały się świetnym miejscem do aranżacji zarówno warsztatów artystycznych, jak i mieszkań
Opuszczone tereny nie były jednak długo puste – ludzie twórczych zawodów chętnie zaczęli je opanowywać. Ponieważ warunki mieszkaniowe pozostawiały wiele do życzenia, czynsz był znacznie niższy niż w przypadku zwykłych mieszkań, a artystów przyciągnęło dobre oświetlenie, duże powierzchnie i wysokie sufity.
Dekoracja wnętrz dużych przestrzeni przemysłowych stała się w rzeczywistości stylem loftowym.
Loft ukształtował się jako styl z atrybutami takimi jak duża przestrzeń, światło i elementy industrialnej przeszłości lokalu.
Dawne tereny przemysłowe zamieniły się w pracownie i galerie, w których w tym samym czasie mieszkali również artyści. W niespełna dekadę loft okazał się niezwykle modny, modne i artystyczne życie dworskiego Nowego Jorku koncentrowało się w kawalerkach. Podręcznikowym przykładem klasycznego loftu jest Fabryka, w której mieszkał i pracował Andy Warhol ze swoimi studentami. Jednak w połowie lat 60. sytuacja zmieniła się diametralnie – osoby o ugruntowanej pozycji i zamożnych mogły sobie pozwolić na wynajem loftowych mieszkań o ogromnych powierzchniach w samym centrum miasta w budynkach o wartości historycznej i architektonicznej..
Stare lokale z nowymi meblami i różnymi urządzeniami
Tak więc mieszkanie w stylu loftowym po raz kolejny zmieniło swój status, przechodząc z segmentu budżetowego do klasy premium. Niemal równocześnie styl loftowy we wnętrzach staje się popularny także w Europie, stopniowo rozprzestrzeniając się z ośrodków przemysłowych (Manchester, Londyn, Amsterdam) po Stary Świat..
Betonowy strop z palami i ceglaną ścianą
Niewielki budynek dawnej fabryki urządzony w stylu loftowym
Design w stylu loft: cechy charakterystyczne
Loft to przede wszystkim duch wolności, oryginalności i niestandardowego myślenia, miejsce na kreatywność i autoekspresję, lekceważenie ogólnie przyjętych norm, odważne łączenie nowego i zaawansowanego ze starym. Ale jednocześnie ludzie wybierający loft są zdyscyplinowani i zorganizowani, ponieważ ten styl nie jest kompatybilny z nieporządkiem i chaosem..
Świetne połączenie gołych betonowych podłóg, drewnianych i turkusowych schodów metalowych
Wnętrze mieszkania w stylu loft to dużo powietrza, przestrzeni i światła, jest to plan otwarty z całkowitym odrzuceniem izolowanych pomieszczeń (naturalnym wyjątkiem jest łazienka, czasem wydzielenie części sypialnej), brak przegrody. Podział pomieszczenia na strefy funkcjonalne wynika z koloru i faktury materiałów wykończeniowych podłogi (np. kuchnia – kafelki, jadalnia – laminat), ścian (salon – ściany ceglane, a już sypialnia – tynki), sufit, montaż oświetlenia lub ścianki ruchome – regały, ekrany itp. Bardzo często licznik barów służy do oznaczania granic kuchni..
W zagospodarowaniu przestrzennym zastosowano inny projekt ścian i podłogi.
Inną cechą architektoniczną związaną z tym stylem jest stworzenie drugiego piętra (poziomu), co jest bardzo uzasadnione w oparciu o wysokość sufitów. Często znajduje się tam sypialnia w stylu industrialnym – taka aranżacja z jednej strony zapewnia właścicielom pewien poziom intymności i prywatności, z drugiej w pełni wpisuje się w koncepcję stylu..
Wysokie sufity pozwalają zaaranżować drugie piętro bez uszczerbku dla ogólnej kompozycji
Inne charakterystyczne cechy stylistyczne loftu:
- ściany to odsłonięta cegła (lub jej imitacja), nieotynkowany beton, kamień naturalny, zardzewiały metal lub surowe drewno. „Ostra” przemysłowa przeszłość nakłada własne ograniczenia na rozwiązania kolorystyczne – na poddaszu dominują naturalne, naturalne odcienie z minimalną ilością jasnych akcentów.
Betonowy sufit i ciemnoniebieskie ściany
Kanały wentylacyjne, stare rury o różnym przeznaczeniu, kształtki – wszystko to pozostaje otwarte, nie zamknięte w skrzynkach, zaszyte płytą gipsowo-kartonową lub ukryte pod grubą warstwą tynku. Aby dodać wnętrzu ekskluzywności i bohemy, ściany można ozdobić stylowym graffiti.
Kilka obrazów na ceglanej ścianie z graffiti
- sufit jest wysoki, bardzo wysoki. W przytłaczającym przypadku – czysta biel, po prostu farbowana. To tylko doda przestrzeni i światła do pokoju. Można go ozdobić drewnianymi, szorstkimi i masywnymi, odsłoniętymi belkami, a także różnymi kablami, przewodami elektrycznymi, rurami i kanałami powietrznymi. Sufity napinane lub wielopoziomowe konstrukcje z płyt gipsowo-kartonowych są bardzo rzadkie, ale jest to wyjątek od klasycznej reguły.
Strop wysoki na podporze – słupek metalowy
- podłoga – deska podłogowa pętelkowa (odnowiona) i lakierowana. Ale mogą być bardziej nowoczesne opcje – podłogi laminowane lub samopoziomujące, w pełni odpowiadają koncepcji loftu i dobrze wyglądają
Stara drewniana podłoga z desek
- okna – duże i szerokie, jeśli to możliwe – z samej podłogi. Jednocześnie światło powinno spokojnie przenikać do pomieszczenia, bez firan, tiulu czy firan, niczego, co mogłoby choć trochę zasłaniać światło. Wyjątkiem są żaluzje poziome lub pionowe do zacieniania okien nocą
Okna od podłogi do sufitu z zacienianiem – rolety rzymskie
- światło – powinno być go dużo. Jednocześnie lampy pełnią podwójną funkcję – z jednej strony oświetlają pomieszczenie, z drugiej zaś jego strefowe, odpowiednio dobrane światło pomaga uporządkować przestrzeń. W związku z tym jednocześnie stosuje się kilka różnych typów opraw..
Zastosowanie różnego rodzaju kinkietów i nie tylko do oświetlenia pomieszczenia w stylu loftowym
Do oświetlenia ogólnego stosują duże żyrandole, stylizowane na reflektory, które można spotkać w dawnej fabryce. Charakteryzują się minimalnym wzornictwem. Do każdego obszaru funkcjonalnego wybierany jest inny rodzaj lamp, na przykład kuchnia w stylu loftowym jest dodatkowo oświetlona lampami wiszącymi z regulowaną długością przewodu, a do strefy rekreacyjnej – lampami podłogowymi lub kinkietami.
Lampy w stylu Spotlight służą do oświetlenia stołu w jadalni
Rada! Cechą charakterystyczną loftu są lampy oponowe, które mogą zarówno wypełniać światłem duże powierzchnie, jak i skupiać strumień świetlny na poszczególnych elementach. Dodatkowy plus – w systemach szynowych oprawy nie są statyczne, można je przesuwać i grupować na całej długości autobusu.
Przykład zastosowania opraw oponowych we wnętrzu
- sprzęt AGD – jak na nowoczesny styl przystało, salon w stylu loftowym jest nim po prostu nasycony. Telewizor plazmowy panoramiczny, komputer (monoblok lub laptop), nowoczesne centrum audio z dużymi głośnikami, kino domowe, projektor wideo itp..
Ze względu na obfitość przestrzeni i otwartość stylu loft, we wnętrzu odpowiednie są wszelkie sprzęty AGD.
Kuchnia w stylu loftu (potwierdza to zdjęcie poniżej) w swoim wyposażeniu technicznym w niczym nie ustępuje zaawansowanemu technologicznie analogowi, ale jednocześnie wybór technologii jest znacznie większy, ponieważ gazowy piec „retro” i ultranowoczesną dużą lodówkę można idealnie połączyć w loftowej kuchni.
Kuchnia wiejska w loftowym wnętrzu
Nowoczesna kuchnia
Jeśli mówimy o dodatkach, to niektóre muszą spełniać podstawowe wymagania – być utrzymane w miejskim stylu. Żadnych klasycznych wazonów, tekstyliów czy ładnych fototapet – ściany można ozdobić jaskrawymi plakatami, billboardami, znakami lub znakami drogowymi, czarno-białymi fotografiami. Nowoczesne obrazy wyglądają szczególnie atrakcyjnie i imponująco, jeśli tylko oprzesz je o ścianę, na podłodze znajdują się duże wazony z naturalnego kamienia lub betonu. Elementy wyposażenia wnętrz mogą łączyć różne materiały wykończeniowe – metal i szkło (jest ich szczególnie dużo), kamień, skórę i tekstylia.
Jasny obraz świetnie prezentuje się w loftowym wnętrzu
Czarno-biały obraz w loftowym wnętrzu
Swobodna i swobodna aranżacja mebli sprawia, że wnętrze loftu jest mobilne i żywe. Meble w stylu loft to kapryśne połączenie przedmiotów o różnych stylach, gdy we wnętrzu spokojnie współistnieją antyczny fotel „z uszami” z chromowanymi krzesłami, a meble tapicerowane zdobią zarówno proste tkaniny, jak i droga skóra. Cechą konstrukcyjną jest dużo miejsc, dlatego środek salonu zwykle zajmuje sofa typu king-size – duża, jasna, masywna.
Dwie duże sofy w części wypoczynkowej
Rada! Meble to świetna okazja do przeprowadzenia wizualnego zagospodarowania przestrzennego wnętrza miejskiego.
Loft: wariacje stylu
Nowoczesne loftowe wnętrza dzieli się zwykle na 2 główne typy:
hard loft – tradycyjny loft, w którym do dekoracji wykorzystuje się dawny budynek przemysłowy
Loftowy styl w tradycyjnym pokoju
soft loft – do tworzenia mieszkań wykorzystywane są nowe obiekty, którym nadawane są główne cechy i cechy starych budynków przemysłowych.
Mały pokój urządzony w stylu loftowym
Np. wiejska posiadłość w stylu loftowym jest zazwyczaj urządzona tylko na pierwszym piętrze, czyli pracownia salon/jadalnia/kuchnia, zaprojektowana w odpowiednim stylu. Ale drugie piętro – przestrzeń prywatną (sypialnie, sypialnia dziecięca, gabinet) można urządzić inaczej, najczęściej – minimalizm lub styl skandynawski.
Wizualne rozgraniczenie pierwszego i drugiego piętra pozwala na łączenie kilku stylów
Innym dość popularnym i obiecującym kierunkiem, który zmienia ustalone wyobrażenia o stylu, jest małe mieszkanie w stylu loftu. I choć tradycyjny loft to kawalerka o powierzchni kilkuset, a nawet tysięcy metrów kwadratowych, to urządzanie małego mieszkania w loftowym stylu jest zadaniem wykonalnym. Chociaż nie mówimy tutaj o dokładnej korespondencji stylistycznej, ale o przeniesieniu ducha i koncepcji stylu, w czym umiejętne wykorzystanie elementów i ruchów projektowych w stylu loftu pomoże:
Przykład małego pokoju urządzonego w stylu loftowym
- przebudowa – usuwamy (jeśli to możliwe) wszystkie przegrody, uzyskując wspólną przestrzeń życiową
- ściany – chropowata faktura, cegła (jej imitacja), surowy beton, brak tapety
- meble – minimalna ilość, proste, wielofunkcyjne, kompaktowe. Zamiast szafek są wbudowane wnęki, w których można wyjąć jak najwięcej rzeczy, zwalniając miejsce
- jest dużo światła, okna standardowego mieszkania raczej sobie z tym nie poradzą, dlatego warto zainstalować oświetlenie wielopoziomowe i punktowe. Im jaśniejsze pomieszczenie, tym wizualnie wydaje się bardziej przestronne.
- akcenty – ważne drobiazgi, które wprowadzają nastrój i dodają industrialnego uroku.
Dzięki kompetentnemu projektowi możesz wyposażyć prawie każde pomieszczenie w stylu loftowym
Rada! Mały pokój w stylu loftu to raczej kawalerska kryjówka lub mieszkanie dla rodziny bez dzieci..
Styl loftowy słusznie zajmuje miejsce jednego z najciekawszych i najbardziej zaawansowanych stylów