Lekki i stylowy minimalizm
Style wnętrz, które zadomowiły się w naszych domach od niepamiętnych czasów lub „żyły” obok nas przez co najmniej 100 lat są bardzo indywidualne i łatwo rozpoznawalne. Ale nie zawsze można określić styl nowoczesnego wystroju pokoju. Bardzo często mylone są hi-tech, minimalizm i nowoczesność, meble, dekoracje i dodatki z różnych kierunków są umieszczane w tym samym pomieszczeniu, styl jest zagubiony, rozmazany, w wyniku czego pomieszczenie staje się pozbawione twarzy i smaku. Tak, nowoczesny styl projektowania jest dość złożony, ale nie ma rzeczy niemożliwych. Na przykład nawet nieprofesjonalista może bez problemu urządzić pokój w duchu „minimalizmu”, przestrzegając zaledwie kilku podstawowych zasad.
Poduszki dekoracyjne i dywan rekompensują brak zasłon w oknach
Minimalistyczna sypialnia w lakonicznym designie
Prosta minimalistyczna kuchnia
Styl minimalizmu: trochę historii
Ten styl wnętrza wywodzi się z Europy, w połowie ubiegłego wieku. Historia jego wyglądu jest następująca – wraz z rozwojem nowych technologii i zmianą stylu życia ludzkości styl secesyjny zaczął „tracić” swój pierwotny romans, który został wyparty przez praktyczność i maksymalną funkcjonalność lokalu . Pozbywszy się wreszcie zbędnych ozdób i dodatków, minimalistyczne wnętrze zajęło silną pozycję na przełomie XX i XI wieku.
Pomimo tego, że taki projekt pokoju kategorycznie odrzuca jakąkolwiek kreatywność, jest niezwykle jasny, z surowymi geometrycznymi liniami, małymi objętościami i neutralnymi, ale czystymi kolorami. Ponadto styl minimalizmu we wnętrzu ma kilka odmian. Jednym z najjaśniejszych jest japoński minimalizm..
Sypialnia w stylu japońskiego minimalizmu
Projekt salonu w minimalistycznym stylu
Sypialnia urządzona jest w białych, monochromatycznych kolorach
Minimalizm nie zaprzecza obecności jasnych kontrastujących detali
Minimalizm z elementami country
Nowoczesna minimalistyczna sypialnia
Cechy i cechy minimalizmu
Wszystkie powierzchnie pomieszczenia w stylu minimalizmu są proste i lakoniczne, bez żadnego wystroju, dekoracji czy dekoracji. Do dekoracji pomieszczeń wykorzystywane są zarówno materiały naturalne, jak i przemysłowe, ale bez efektu tworzenia dodatkowej objętości. W minimalizmie dominuje czystość linii i prostota koloru..
Charakterystyczne cechy tego stylu to
- minimalna ilość mebli w pokoju,
- wielopoziomowe oświetlenie pokoju,
- jasna paleta kolorów, „rozcieńczona” kontrastowymi liniami tylko tam, gdzie konieczne jest wydzielenie strefy na strefy,
- jako uzupełnienie kolorystyczne stosowane są naturalne odcienie – żywe drewno, czysty metal lub szkło, cegła bez malowania,
- brak dekoracji na suficie, ścianach, oknach,
- tekstylia praktycznie nie są używane,
- wyraźna geometria linii – prostokąt, koło, bez spiral i rozmytych konturów,
- dużo światła słonecznego, okna bez zasłon lub z zasłonami tworzącymi tylko proste linie.
Cegła, naturalne drewno, szkło to obowiązkowe atrybuty stylu minimalizmu
Minimalizm – zwiewny i skromny
Surowy minimalizm można rozcieńczyć jasnymi wesołymi akcentami
Kuchnia urządzona jest w jednolitym świetle
W pokoju w stylu minimalistycznym nie ma nic zbędnego.
W minimalizmie nie ma niepotrzebnego wystroju – wszystko jest surowe i powściągliwe.
Zasady kształtowania stylu w pokoju
Bardzo często minimalizm w aranżacji wnętrz mylony jest z ascezą i pozbywa się tego, co podkreśla i kształtuje styl. Minimalizm różni się od ascezy tym, że jest komfort, jego charakterystyczne piękno i niepowtarzalny, subtelny, ale wciąż przytulny.
Ściany w takim pomieszczeniu nie powinny w żaden sposób przyciągać uwagi. Jeśli są pokryte tapetą, to tylko jednokolorowe, a jeśli pomalowane, to białe i pokryte tynkiem, co tworzy lekką, ledwo zauważalną teksturowaną powierzchnię.
Sufit w pomieszczeniu powinien być lekki. Możliwe jest wizualne zwiększenie wysokości sufitu tylko poprzez utworzenie kilku poziomów, ale bez zabawy kolorem, wykorzystując tylko strefę światła.
Sufit i ściany w pokoju pomalowane są białą farbą
Solidne ściany w sypialni
Do wykończenia podłogi w stylu minimalizmu najczęściej używa się naturalnego drewna, linoleum lub laminatu bez wyraźnego wzoru..
Meble to najważniejszy element minimalizmu, bo tak naprawdę go tworzą. Jeśli są szafy, to w zabudowie sofy – z lekkimi meblami tapicerowanymi bez wzoru, prostokątne łóżko z prostymi nogami, bez miękkich zagłówków. Płaszczyzny szafek lub zestawów słuchawkowych można ozdobić tylko metalowymi częściami, aluminiowym profilem bez zaokrąglonych linii lub szklanymi wstawkami. Tapicerka mebli tapicerowanych może mieć dekor ze skóry naturalnej, ale tylko o prawidłowym kształcie geometrycznym.
Minimalizm charakteryzuje się surowymi, wyraźnymi liniami.
Monotonną gamę można urozmaicić jasną tapicerką krzeseł
Uderzającym przykładem ekstraminimalizmu jest materac bez łóżka i książka zamiast szafki nocnej.
W minimalizmie zaleca się łączenie nie więcej niż trzech różnych odcieni.
Meble lakoniczne w skromnym designie
Praktyczne porady
Ten styl może się różnić w zależności od rodzaju pokoju. Np. minimalizm we wnętrzach salonowych można dopełnić jasnymi plamami kolorystycznymi w postaci wielobarwnych poduszek na sofie czy koca w fotelu. Ale w żadnym wypadku nie można złamać zasady pięciu kolorów. Nawet jeśli każdy odcień występuje w postaci małej „plamki”, zasada wymaga, aby wziąć to pod uwagę. Telewizor, system muzyczny czy monitor komputerowy w salonie powinien stać się częścią płaszczyzny mebla i w żadnym wypadku nie skupiać uwagi na sobie, być jak najbardziej niewidocznym.
Salon z kominkiem w stylu minimalizmu
Kuchnia w tym stylu jest odpowiednia dla gospodyń domowych, które kochają czystość i doskonały porządek. Sama atmosfera takiego pomieszczenia zobowiązuje do umytych i schludnie ułożonych naczyń oraz wolnych powierzchni stołów. Główna przestrzeń kuchni nie powinna być zajęta przez zestaw jadalny, sprzęt AGD powinien być zabudowany.
Wzorowa minimalistyczna kuchnia
Minimalistyczna sypialnia to dużo światła i maksymalnie otwarta przestrzeń. Rzeczy należy przechowywać w skrzynkach ukrytych na podium lub w szafach wnękowych, garderobie. Zagospodarowanie przestrzeni odbywa się za pomocą ekranów lustrzanych. W oknach znajdują się rolety lub zasłony typu rolety. Jako dekoracje ścienne można wykorzystać wyłącznie zegary, czarno-białe fotografie lub futurystyczne obrazy.
Jasna sypialnia z kontrastowymi ciemnymi meblami
Łazienka to połączenie marmuru, białego wapienia i szkła. Nawet niewielkie pomieszczenia, urządzone w ten sposób, optycznie powiększają się, stają się przestronne, wypełnione światłem. Zamknięte szafki i półki najlepiej nadają się do przechowywania przyborów toaletowych..
Monochromatyczne odcienie szarości połączone ze szkłem w łazience
Zalety minimalizmu we wnętrzu są oczywiste, co uzasadnia jego niezwykłą popularność we współczesnym świecie. W pokoju nie ma zbędnych rzeczy i mebli, nawet jeśli chcesz, trudno w takim pokoju zrobić bałagan, a na urządzanie takiego wnętrza wydaje się znacznie mniej pieniędzy..
Pokój dziecięcy w stylu minimalizmu