Przepuszczając światło, organza jednocześnie otula pomieszczenie lekką mgiełką, chroniąc przed wzrokiem ciekawskich
Głównym celem zasłon jest ochrona pomieszczenia przed wścibskimi oczami i niepożądanym oświetleniem. Po południu, kiedy zasłony są odsłonięte, tak naprawdę nie chce się podziwiać gołych ramek. Dlatego do dekoracji okna stosuje się zasłony – przezroczyste zasłony, które nie zakłócają strumieni światła, jednocześnie tworząc przytulność w pomieszczeniu. Do szycia zasłon używa się lekkich materiałów, takich jak organza. Zasłony z organzy wyglądają solidnie, ale uroczo i dobrze komponują się z innymi materiałami.
Zasłony z organzy – idealna dekoracja okna
Organza nada wnętrzu zwiewnego efektu
Co to jest organza?
Ta niezwykle piękna lekka tkanina wykonana jest z jedwabiu, poliestru lub wiskozy przy użyciu specjalnej technologii skręcania. Asortyment tej tkaniny jest niezwykle szeroki i nie jest to tylko kwestia różnorodności kolorystycznej. Przydziel matową i błyszczącą organzę, tkaninę gładką lub wzorzystą, gładką lub gniecioną, drukowaną, perforowaną, ozdobioną cekinami, przeplataną nićmi aluminiowymi itp..
Delikatna błyszcząca organza – akcent Twojego wnętrza
Matowa faktura zasłony stworzy delikatną, pastelową atmosferę
Organza z ornamentem – efekt delikatnej koronki w aranżacji Twojego okna
Zasłona ze złotym wzorem idealnie wpasuje się w klasyczne wnętrze
Organza z kwiatowym nadrukiem – na wiosenny nastrój
Najbardziej efektownie prezentują się współczesne wersje organzy. Kameleon mieni się różnymi kolorami w zależności od kąta świecenia. Tęcza to wielokolorowa tkanina, w której kolorowe paski płynnie łączą się ze sobą.
Zalety i wady organzy
Organza przypomina nieco tiul – nie mniej popularna tkanina do szycia zasłon, jednak te tkaniny mają różnice – organza jest gęstsza.
Plusy organzy:
- Niezwykła uroda – szczególnie do tkanin z efektem „kameleona”, z różnymi rodzajami haftu itp..
Granatowa organza z białym haftem to luksusowy akcent w dekoracji salonu
- Oczywista lekkość – dzięki tej właściwości tkaniny zasłony z organzy są w stanie nadać wnętrzu pewną lekkość i lekkość. Zasłony z organzy nadają się do okna wykuszowego, doskonale je udrapują.
Organza w jasnych kolorach jest aktywnie wykorzystywana do tworzenia przewiewnego wnętrza.
- Godna pozazdroszczenia wytrzymałość – dzięki polimerowym składnikom organza ma wysoką wytrzymałość na rozciąganie, co zapewnia jej trwałość.
- Brak tendencji do deformacji – materiał ten dobrze zachowuje swój pierwotny rozmiar i kształt.
Ze względu na wybredność i przyzwoity wygląd organza jest często wybierana do dekoracji okien w salonie.
- Bezpretensjonalne – takie zasłony nie wymagają specjalnej pielęgnacji, można je prać w pralce (tryb delikatny bez wirowania) i prasować lekko ciepłym żelazkiem.
- Względna sztywność – czasami trudno jest uformować pożądane miękkie fałdy, eliminując fałdy tkanek.
Praktyczność i bezpretensjonalność organzy sprawiają, że jest liderem wśród innych tkanin do wyrobu zasłon w sypialni.
- Wystarczająca gęstość – oznacza to ograniczoną zdolność takiej kurtyny do przepuszczania powietrza do pomieszczenia.
Wady organzy:
Wady organzy jako tkaniny na zasłony można przypisać przezroczystości, ale jeśli uznamy ten materiał za zasłonę, to przezroczystość jest wręcz przeciwnie zaletą.
Zasłony z organzy we wnętrzu
Ze względu na różnorodność rodzajów tego materiału można wybrać zasłony z organzy do kuchni, sypialni i salonu, a także do pokoju dziecięcego.
Organza nie traci na aktualności – zasłony z niej będą doskonałym dodatkiem do każdego nowoczesnego wnętrza
Kuchnia. Jeśli okno znajduje się w obszarze roboczym, lepiej preferować przycięte modele zasłon w lakonicznym stylu. Świetnie wyglądają dwuwarstwowe zasłony z organzy, gdzie dolna warstwa jest monochromatyczna i nieco dłuższa niż górna, a górna ma ten sam odcień, ale z wzorem. Rolety pomogą zapewnić zaciemnienie pomieszczenia, które będzie zachowywać się bardziej jak część okna niż element kompozycji zasłonowej..
Delikatna biała organza idealnie pasuje do białej minimalistycznej kuchni
Organza w kuchni – piękna i praktyczna
Prześwitująca tkanina w delikatne wzory tworzy świąteczną atmosferę w jadalni
Kolor organzy nawiązuje do kolorów zastawy stołowej, tworząc stylową harmonię
Sypialnia. Kombinacje zasłon z grubej tkaniny z przewiewną zasłoną z organzy wyglądają tu spektakularnie. Taka zasłona nie pozwoli, aby zasłony sprawiły, że pokój będzie duszny i zagracony. Jednak jako samodzielny element wystroju organza wygląda bardzo pięknie, zwiewnie i stylowo..
Elegancka biała organza dodaje powagi wnętrzu sypialni
Czarna przezroczysta zasłona wpisuje się w ogólną koncepcję sypialni i nie obciąża przestrzeni
Duże witraże w sypialni są udrapowane organzą w ciepłym brązowym odcieniu
Podświetlana kurtyna z organzy – skuteczna opcja podziału przestrzeni na strefy
Salon. To tutaj najczęściej wykorzystywane są najbardziej spektakularne odmiany organzy. Polegaj na stylu wnętrza pokoju. W klasycznym salonie najlepiej dopełnią oryginalne zasłony z organzy lambrekiny, a w pokoju high-tech odpowiednie będą techno, transparentne zasłony z organzy z aluminiowymi nitkami.
Półprzezroczyste złoto – bogata dekoracja okien do salonu
Zadymione zasłony z organzy tworzą w salonie atmosferę tajemniczości i intymności
Spektakularny kontrast między czarnym wnętrzem a brązowymi zasłonami
Prostota kształtu i koloru organzy podkreśla styl, stanowiąc doskonałe tło dla mebli i dodatków, spaja całe wnętrze
Dziecięce. Pokój dziecka nie powinien być przykryty ciężkimi zasłonami, które zbierają kurz. Jednak pełne zaciemnienie jest niezbędne dla dobrego snu dziecka – zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. Uzupełnij jasne i wesołe kurtyny świetlne roletami – uszyte są z tkaniny odpornej na kurz i pełnią funkcję funkcjonalnego dodatku do zasłon dekoracyjnych.
Jasna organza w pokoju dziecięcym to świetny akcent wprowadzający w ciepły nastrój
Szyjemy zasłony z organzy
Obróbka zasłon z organzy nie jest łatwym zadaniem. Zanim zaczniesz szyć takie zasłony, uważnie przeczytaj niuanse i kolejność pracy..
- Określ rozmiar płótna. Szerokość potrzebujesz 1,5-2 razy szerokość gzymsu, wysokość – 2-4 cm więcej niż pożądana długość gotowego produktu.
- Przetwarzamy boczne nacięcia. Jeśli jesteś doświadczoną krawcową, ogranicz się do podwinięcia rąbka. Jeśli nie, prawie nie będziesz w stanie dokładnie podwinąć i obszyć krawędzi, lepiej obrobić krawędzie overlockiem.
- Przetwarzamy dolną krawędź. Zastosowano tutaj wiązanie skośne. Przymocuj krawędź taśmy prawymi stronami do środka do krawędzi zasłony i zszyj szew. Następnie owinąć taśmę przez krawędź głównej tkaniny i przymocować taśmę po lewej stronie ubrania ślepym szwem..
- Przetwarzamy górną krawędź. Na górze będziemy mieli taśmę firanową – tak za pomocą sznurówek na taśmie najłatwiej ściągnąć tkaninę firanową i uformować równe fałdy.
- Pozostaje naprawić zasłony na gzymsie. Nie zapomnij obejrzeć filmu o organzie i jeszcze raz zobaczyć zalety tego pięknego i lekkiego materiału..