Najpozneje v začetku šestega meseca življenja in najpozneje v osmem času dojenčki prvič dobijo dopolnilno hrano z materinim mlekom, običajno v obliki pire kaše. To je pomembno prehodno obdobje, ki zagotavlja zdrav razvoj in rast malega potomca. Otroška hrana mora biti bogata s hranili iz različnih skupin živil, vključno z mesom, mlekom, zelenjavo, sadjem in žitaricami. Proizvajalci obljubljajo vse to in še več, v resnici pa ne ponujajo zadovoljivih izdelkov. Stiftung Warentest je tudi letos ugotovil, da številni kozarci otroške hrane znova vsebujejo prevelike količine sladkorja, soli in celo rakotvornih onesnaževal, kot so furan, kadmij in nitrat. Zato je najbolje, da se tega izogibate. Na srečo obstaja razumna in poceni alternativa dvomljivim že pripravljenim izdelkom – domači recepti za otroško hrano! Ti niso le pripravljeni v hipu, tudi majhni imajo dober okus in so seveda super zdravi.
Otroško hrano je veliko lažje pripraviti, kot se zdi
Najbolje je, da se v dnevni prehrani dojenčkov popolnoma izognete že pripravljenim obrokom
Pomembna hranila, ki jih morajo vsebovati recepti za otroško hrano
Otroci rastejo skoraj neverjetno hitro. Da bi vaš organizem sledil temu, potrebuje številne vitamine, minerale in elemente v sledovih. Te se lahko dobro absorbira le s pisano, zdravo, naravno in svežo prehrano.
Prilagodite otrokovo prehrano glede na vašo regijo. To mora vključevati tiste vrste sadja in zelenjave, ki so trenutno v sezoni. Predvsem izberite ekološke izdelke, ki so bili pridelani brez kemičnih pesticidov in herbicidov. Recepti vaše otroške hrane vsebujejo veliko več zdravih vitaminov, mineralov in elementov v sledovih. Mnogi strokovnjaki za prehrano dojenčkov priporočajo tudi dušenje sestavin, namesto da bi jih vreli, saj se izgubi le nekaj sestavin.
Otroku pripravite isto hrano, ki jo jeste vsak dan, seveda brez soli in začimb
Kar poje mumija, nekaj ur kasneje konča v mleku
Na naslednjem seznamu vam predstavljamo nekaj najpomembnejših hranil in njihovih naravnih dobaviteljev. Eksperimentirajte z različnimi kombinacijami različnih izdelkov in poglejte, kaj je vašemu otroku najbolj všeč.
- Železo in vitamin B12: rdeče, pusto meso in mleto meso (govedina, jagnjetina, teletina), piščančja jajca (od 9 mesecev);
- Kalcij in cink: Polnomastno mleko in jogurt (od 7. meseca), polnozrnata (polnozrnate testenine, ovsena, pirina, ržena, ječmenova ali prosena kosmiči), stročnice (grah, leča, fižol, čičerika);
- vitamin C: Jabolka, hruške, slive, grah, buče;
- Omega-3, omega-6 maščobne kisline, jod: Ribe, zlasti losos, postrv, oglje;
- Kalij, natrij, magnezij: Banane, marelice, breskve, pa tudi brokoli, cvetača, korenje, krompir.
Živila, ki nimajo prostora v otroški hrani, so surova žita in psevdo žita (ajda, kvinoja, amarant), med, sirup in druga sladila, sadni sokovi, celi oreški in jagode (nevarnost pogoltnenja), vroče začimbe, sir in kvark, klobase, tofu itd. Vse to je mogoče ponuditi vsaj od 2. leta starosti in še kasneje.
Študije kažejo, da je prehrana v otroštvu kasnejši razvoj otroka močno vplival
Hitri, zdravi in okusni recepti za otroško hrano
Ti recepti so hitro pripravljeni, aromatični in bodo otroku zagotovo prijali. Prav tako jih lahko hranite v zamrzovalniku do tri mesece. Tako vam ni treba vsak dan razmišljati o različnih receptih za otroka, ampak preprosto zvečer odmrznite nekaj slastnih kock ledu.
Zelenjavna, krompirjeva in mesna kaša od 6. meseca
- 100 g zelenjave po vaši izbiri s zgornjega seznama (npr. Korenje, buče ali grah);
- 50 gramov krompirja;
- 30 g mesa ali rib po vaši izbiri s zgornjega seznama (npr. Jagnjetina ali losos);
- 1 žlica repičnega olja, kokosovega olja ali masla.
Zelenjavo dobro operite, olupite, nato pa jo grobo nasekljajte z mesom. Kuhajte do mehkega z malo vode na majhnem ognju. Odstranite z ognja, pustite, da se na kratko ohladi, nato vlijte v mešalnik in pire do gladkega. Nalijte olje in spet pire. Odvisno od konsistence dodajte 1-2 žlici juhe ali vode. Razširite v majhne pločevinke ali kalupe za led in zamrznite.
Meso, ribe in drugi živalski proizvodi so dovoljeni v prehrani dojenčkov ne nadomeščajo veganske alternative volja
Sadna in žitna kaša od 7. meseca
- 100 g sadja po vaši izbiri s zgornjega seznama (npr. Jabolko, hruška ali sliva);
- 20 g polnozrnatih žit po vaši izbiri s zgornjega seznama (npr. Ovsena kaša);
- 1 žlica olja repice ali kokosovega olja.
Sadje dobro operemo, nato olupimo, olupimo in grobo sesekljamo. Z malo vode zavremo zrno, dodamo sadje in na majhnem ognju kuhamo do mehkega. Odstranite z ognja, pustite, da se nekoliko ohladi, nato pa pire do gladkega. Vmešajte olje. Odvisno od konsistence dodajte 1-2 žlici vode. Razširite v majhne pločevinke ali kalupe za led in zamrznite.
Zrna zagotavljajo energijo in pomagajo uravnavati občutljivo prebavo vašega otroka
Obstaja veliko receptov za otroško hrano in kombinacij živil, ki jih starši lahko preizkusijo v kuhinji. Zato, ko pride čas, je bolje, da ne uporabljate kozarcev za otroško hrano iz supermarketa, ampak jih poskusite pripraviti sami.
Zdrava prehrana za vašega otroka
Večino receptov za otroško hrano lahko mesece shranjujete v zamrzovalniku
Dajte svojemu malčku priložnost, da spozna svojo hrano
Naj bodo obroki zabavna igra za otroka