Luksusowy ozdobny krzew iglasty
Ten krzew rozrastający się po ziemi, stanowiący doskonałą bazę do kompozycji na rabatach kwiatowych, jest jednym z najbardziej bezpretensjonalnych gatunków z rodziny cyprysów. Gałęzie jałowca zakorzeniają się stopniowo i rozciągają się na dziesiątki metrów. Bardzo ważną właściwością krzewu jest jego odporność na różne warunki atmosferyczne. Emituje fitoncydy przydatne dla człowieka, dlatego szczególnie przydatne jest sadzenie go w pobliżu domu.
Krzew jest aktywnie wykorzystywany w projektowaniu krajobrazu
Siedlisko
Wraz z tym, że roślina jest atrakcyjna i korzystna dla układu oddechowego, jest bardzo trująca. Jego obszar dystrybucji:
- góry Europy Zachodniej;
- południowe części Europy;
- na zachód od Syberii;
- Azja centralna;
- Mongolia;
- Chiny.
15
Ważny! Jego toksyczność determinuje wysoką zawartość olejków eterycznych, więc jeśli są małe dzieci, lepiej odmówić sadzenia tak pięknego, ale niebezpiecznego krzewu.
Ze względu na ostry zapach skutecznie odstrasza owady od siebie. Z wiekiem igły łuszczą się, chociaż gdy roślina jest młoda, jest ostra, jak sosna lub świerk.
Trujące pędy zawierają olejki eteryczne
Interesujący! Gałęzie jałowca tego gatunku układano w szafkach, aby nie zaczęły tam ćmy..
Szybko ukorzeniająca się roślina dobrze zakorzeni się w domowej klombie
Popularne odmiany
W chwili obecnej znanych jest około 30 odmian jałowca. Wśród najczęstszych są tylko cztery:
Niebieski Dunaj | Wyhodowany w 1956 w Holandii. Korona krzewu jest gęsta, jego wysokość nie przekracza 1 m, a szerokość 1,5. Gałęzie wznoszące się ukośnie lub rozpostarte, igły z pochwami, czasem iglaste; |
Dżem Rockery | Odmiana została wyhodowana w 1967 roku również w Holandii. Rozprzestrzenia się szeroko na ziemi, jego gałęzie są proste, do 50 cm wysokości, szerokość krzewu dochodzi do 2-3 m. Pędy boczne skośne, krótkie; |
Tamariscifolia | Znany od 1730 roku. Krzew ten ma wysokość 1 m, szerokość 2, jego wierzchołek jest płaski. Gałęzie szkieletowe są otwarte, rosną ukośnie. Boczna – rosnąco, obficie obsypana igłami. Kolor jałowca tej odmiany jest ciemnozielony; |
Verigata | Wydobyto go w 1855 roku. Jego wysokość to do 1 metra, tyle samo co dobudówka. Korona jest zwarta, lejkowata. Gałęzie wznoszące się ukośnie, zakończone łukiem. Kolorystyka – zielona z dodatkiem kremowych plam. |
czternaście
Rozwój
Lepiej jest posadzić krzew na wiosnę, a głównym wymaganiem jest suchość na miejscu, ponieważ jałowiec nie przepada za wilgocią. Ale jednocześnie potrzebuje słońca. Aby stworzyć ciekawą kompozycję należy wybierać różne odmiany tego typu, wtedy można uzyskać objętość i ciekawe efekty.
Skład kilku rodzajów krzewów iglastych
Fakt! Podczas przesadzania najlepiej sprawdziły się krzewy z pojemników. Nie mają jeszcze dużego korzenia i raczej trudno go uszkodzić. Jeśli chodzi o kopanie dorosłych roślin, musisz działać bardzo ostrożnie. Jeśli uszkodzisz glinianą grudkę, roślina zakorzeni się na długi czas i zrani..
Po potarciu igły wydzielają ostry, charakterystyczny zapach
Wymagania glebowe
Otwór na krzak powinien być wykopany dwa razy większy niż korzenie. Na dole musisz wykonać drenaż, który będzie obejmował:
- kamienie;
- piasek;
- zepsuta cegła.
Jeśli gleba jest kwaśna, to na tym samym etapie należy dodać mąkę dolomitową lub „puch” – w tym przypadku gleba jest rozluźniona.
Prawidłowo wybrane miejsce sadzenia pomoże zachować walory dekoracyjne rośliny.
Roślina pasuje do dziury, starając się nie uszkodzić korzeni. Jałowiec powinien znajdować się na poziomie ziemi. Następnie zasypia, a szyjkę korzeniową należy odsłonić.
Rada! Konieczne jest pozostawienie zagłębienia w glebie do nawadniania i konieczne jest mulczowanie otworu – pomoże to zatrzymać wilgoć w glebie, zapobiegnie szybkiemu kiełkowaniu chwastów. Na początku jest to bardzo ważne dla buszu..
Najlepiej sadzić sadzonki z zamkniętym systemem korzeniowym
Ważny! Kwasowość gleby nie ma znaczenia, ale jałowiec najlepiej poczuje się na neutralnym, zbliżonym do 7. Płodność, co dziwne, również nie jest ważna: krzew rośnie i rozwija się z powodzeniem zarówno na glebach ubogich, jak i kamienistych. Zbyt tłusta ziemia może ją uszkodzić. Jałowiec będzie wyglądał lepiej, ale ryzyko zarażenia się chorobami (zwłaszcza grzybami) wzrasta kilkukrotnie.
Przed sadzeniem sadzonki z otwartym systemem korzeniowym wskazane jest potraktowanie korzeni stymulatorami tworzenia korzeni
Reprodukcja
Aby zachować cechy odmiany, należy ją rozmnażać wyłącznie przez sadzonki. W przypadku odmian dzikich dostępna jest opcja siewu nasion. Kiełkują kilka lat po siewie..
Ważny! Zbiór nasion przeprowadza się pod koniec sierpnia, w każdym owocu jest ich kilka (które są niejadalne). Materiał szybko traci zdolność kiełkowania, dlatego należy go wysiewać rok po roku..
Owoce krzewu iglastego
Jeśli chodzi o sadzonki, należy je pobrać z pędów wieloletnich, ale wymagane będą młode gałęzie. Zbiórka prowadzona jest od kwietnia do maja przy pochmurnej pogodzie. Po wycięciu należy je przenieść do szklarni, pozostawić tam na 3 miesiące, aż pędy dobrze się zakorzenią i zakorzenią..
Rada! Przesadzanie na stałe miejsce najlepiej przeżywają dwuletnie sadzonki. W pierwszych latach należy je chronić przed słońcem i mrozem..
Również krzew można z powodzeniem rozmnażać przez odkładanie, ponieważ gałęzie rozrastające się po ziemi łatwo zapuszczają korzenie. Czyniąc to, trzymają się półek na ziemi..
Aby powtórzyć wszystkie cechy odmiany, rozmnażanie jest możliwe tylko przez sadzonki.
Opieka
- Dorosłe krzewy nie wymagają starannej pielęgnacji, ale młode wymagają tego. Podczas gdy nabierają sił i zapuszczają korzenie, trzeba systematycznie podlewać, zwłaszcza gdy jest wysoka temperatura i nie ma opadów. Płytkie spulchnianie jest przydatne dla młodego jałowca – zagęszczenie gleby jest dla niego destrukcyjne.
- Możesz nawozić jak najwięcej – jeśli jest nitroammofoska, to zrobi, podobnie jak każda złożona kompozycja. Opryskiwanie (zraszanie) będzie miało dobry wpływ na stan jałowca. Tę procedurę należy wykonywać co tydzień, na pewno wieczorem. W takim przypadku ważne jest, aby uzyskać mokre gałęzie..
Podlewanie krzewu jest konieczne tylko w suche lata, ale rzadko.
Ważny! Pielęgnacja zimowa jest minimalna: wskazane jest strząsanie śniegu z gałęzi, a także pożądane jest, aby roślina nie znajdowała się w zaspie śnieżnej.
Odmiany ciepłolubne są mulczowane na zimę, a wczesną wiosną ściółkę należy zgrabić, aby szyjka korzeniowa nie gniła
- Krzew prawie nie jest odcięty, ale ogólnie można to zrobić, ale dopiero po dobrym ukorzenieniu. Po przeszczepie potrzeba czasu na adaptację i wzmocnienie – to 1-2 lata. Przycinanie sprowadza się do sanitarnego usuwania wysuszonych gałęzi i gołych gałęzi. To używa nożyc ogrodowych..
Przycinanie krzewu nie jest konieczne, ale usuwanie suchych gałęzi należy przeprowadzać regularnie.
Zasady tego procesu:
- Przycinanie kształtowe nie częściej niż 2 razy w roku.
- Okres to kwiecień, sierpień-wrzesień. W tej chwili średnia dzienna temperatura nie powinna przekraczać +4 ⁰С.
- Proces należy wykonywać w rękawiczkach – pomoże to chronić ręce przed trującym sokiem..
- Można go formować w stylu bonsai, tworząc zaokrągloną koronę..
- Najczęściej takie manipulacje służą do przekierowania wzrostu gałęzi, ograniczenia wielkości krzewu.
- Możesz usunąć nie więcej niż 10-20% zysku. W ciągu roku może wynosić do 10 cm.
- Punkty cięcia nie muszą być rozmazane, chociaż jeśli jest żywica, to możesz. Ale konieczne jest leczenie za pomocą stymulatora wzrostu, na przykład leku „Epin”.
- Jeśli gałąź zaczyna rosnąć w złym kierunku, można ją przekierować, wiążąc ją drutem lub liną..
15
Rada! Zrywanie końcówek nowych pędów pomoże uformować bardziej puszysty krzew..
Choroby i szkodniki
- Jałowiec kozacki najbardziej cierpi na rdzę gruszy, a oznaki choroby często w ogóle się nie pojawiają, ale z czasem krzew obumiera. Dlatego należy go trzymać z dala od gruszek..
- Może również wystąpić grzyb, który wygląda jak mikroskopijny grzyb rozpałkowy, jego rozmiar nie przekracza 5 mm, kolor jest czerwony, rośnie na pędach. Jeśli występują takie wady, pęd należy usunąć kilka centymetrów poniżej dotkniętego obszaru. Szkodniki prawie nigdy na nim nie żyją.
Jedną z groźnych chorób tej rośliny jest rdza gruszki Gymnosporangium sabinae. Jeśli taka choroba zostanie zauważona, pędy należy usunąć.
Rada! Doskonała profilaktyka – kuracja fungicydami w środku lata, ale nie później niż we wrześniu.
Piękny zadbany krzew w przydomowym ogrodzie
Jałowiec kozacki to piękna roślina, ale trzeba z nim bardzo uważać, ponieważ jest bardzo trujący. Krzew jest całkowicie bezpretensjonalny i może rosnąć na wielu glebach nieodpowiednich dla innych roślin..