Tymianek niezastąpiony w kuchni prawdziwej gospodyni
Wiele osób zna aromatyczny tymianek roślinny jako tymianek, zioło Bogorodskaya, zapach cytryny, pieprz wieprzowy, kadzidło. Sama nazwa „tymianek” pochodzi od greckiego „kadzidła” (substancji pachnących), co w pełni odpowiada charakterystyce rośliny. To pachnące zioło ma charakterystyczny aromat, dla którego kulinarni eksperci na całym świecie używają go jako przyprawy, zielarze przygotowują lecznicze napary, a miłośnicy herbaty zawsze dodają do herbaty szczyptę suszonego tymianku. Uprawa tymianku nie będzie trudna zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących ogrodników. Ciesz się wszystkimi zaletami tej wspaniałej rośliny!
Oryginalny sposób na suszenie tymianku
Tymianek dobrze komponuje się z warzywami, zarówno świeżymi, jak i pieczonymi
Nie mniej ekologicznie ta przyprawa dopełnia smak mięsa.
Tymianek jest często używany do wyrobu różnych wypieków.
Z tymianku parzona jest również bardzo zdrowa herbata lecznicza.
Źródło siły
Tymianek znany jest ludziom od czasów starożytnych. Rzymianie kojarzyli tę roślinę z męskością: dla wojowników przygotowywano kąpiele z leczniczym bulionem, który przywracał i zwiększał siłę fizyczną. Podobna praktyka była powszechna wśród starożytnych Greków. Egipcjanie zamiast perfum używali olejku tymiankowego, który przez długi czas nadawał ciału przyjemny zapach. Roślina ta była również używana do balsamowania zmarłych i jako pachnąca mieszanka podczas nabożeństw..
Ponadto, tymianek-tymianek był aktywnie dodawany do żywności jako aromatyczna przyprawa. Poduszki były również wypchane suszoną trawą: wierzono, że lekarstwo wzmacnia zdrowie, wydłuża oczekiwaną długość życia.
Niesamowicie piękne, delikatne, fioletowe kwiatostany tymianku
Rada! Poduszka tymiankowa skutecznie normalizuje sen, uspokaja nerwy.
Opis biologiczny
Niewielu wie, jak wygląda tymianek – jest to krótko kwitnący krzew lub półkrzew. Na wysokości zdrewniałe pędy osiągają maksymalnie 30-35 cm, mogą być zarówno rosnące, jak i leżące. Gałęzie kwitnące są proste lub zielne. Liście są jasnozielone, małe i twarde, okrągłe lub podłużne, czasem z postrzępioną krawędzią.
Kwiatostany zbierane są na końcach gałęzi. Kwiaty tymianku występują w kilku odcieniach, najczęściej fioletowym lub fioletowym, ale występują również różowe i białe. Okres kwitnienia przypada na czerwiec – sierpień, do września dojrzewają owoce – pudełka, z których każde zawiera cztery ciemne kuliste orzechy.
15
Tymianek: zdjęcie gatunku
Tymianek to roślina rozprzestrzeniona na rozległym terytorium obejmującym całą Eurazję, północ kontynentu afrykańskiego, a nawet Grenlandię. W naturze ten karłowaty krzew z rodziny blaszkowatych rośnie na skraju lasu, wśród kamieni i przy drogach, w miejscach dobrze nasłonecznionych. Niektóre gatunki można znaleźć w tundrze. Rodzaj obejmuje kilkaset gatunków tymianku, z których ponad 170 rośnie na środkowym pasie.
Mały krzew kwitnącego tymianku w wiszącej doniczce ozdobi Twoje podwórko
Wśród najbardziej znanych odmian tego krzewu:
- tymianek zwyczajny;
- pełzający tymianek;
- cytryna tymiankowa.
Roślina ta jest bardzo różnorodna i ma wiele zastosowań we współczesnym świecie.
Gatunki te występują w ich naturalnym środowisku, ale są również uprawiane i aktywnie uprawiane przez ogrodników. Odmiany dziko rosnące obejmują tymianek pcheł, Ural, Dagestan, Krym, Syberyjski, Kirgiski, drobnolistny, Marshall, Pallas itp..
13
Tymianek zwyczajny
Tymianek pospolity rośnie naturalnie w krajach basenu Morza Śródziemnego, na Północnym Kaukazie iw regionie Czarnej Ziemi. Krzew może dorastać do 50 cm wysokości. Ten krzew ma silnie rozgałęzioną łodygę, wydłużone, jajowate liście.
Załóż mały krzew tymianku pospolitego na parapecie – a Twoja ulubiona przyprawa zawsze będzie na wyciągnięcie ręki.
Okres kwitnienia przypada na środek lata, owoce dojrzewają pod koniec sierpnia. Małe jasnoróżowe kwiaty.
Rada! Zbiór zieleni odbywa się dwa razy w roku: w lipcu i pod koniec września.
Wspólne gałązki tymianku
Osobliwością tego gatunku jest bardzo silny aromat, w wielu krajach (Mołdawia, Ukraina, Kaukaz) tymianek zwyczajny uprawiany jest wyłącznie w celu uzyskania olejku eterycznego.
13
Tymianek cytrynowy
Tymianek cytrynowy to zwyczajny podgatunek ogrodowy, w naturze występuje tylko w Hiszpanii. Osobliwością tej odmiany jest silny aromat cytrynowy i bogaty kolor o jasnozielonym odcieniu. Stosowany jest głównie jako surowiec do przygotowania przypraw. Świeże pędy nadają się do robienia napojów, octów, deserów.
Liście tymianku cytrynowego mają małą białą obwódkę wokół krawędzi
Tymianek cytrynowy jest bardzo bezpretensjonalny i nie wymaga nawożenia, ale ważne jest, aby zapewnić mu luźną piaszczystą glebę i obfitość słońca.
Rada! W ciepłym klimacie krzew rośnie szybko, więc wiosną należy go przycinać, aby nie zapełnił całego ogrodu.
Ten typ jest często używany do wyrobów cukierniczych.
Pełzący tymianek
W naturze pełzający tymianek można znaleźć na środkowym pasie (Europa Wschodnia, Ural, Syberia, Kazachstan). Ten wieloletni krzew osiąga wysokość 40 cm.Owalne liście usiane są gruczołami zawierającymi olejki eteryczne.
Wspaniały widok – pełzający, kwitnący tymianek na skalistym terenie
Okres kwitnienia rozpoczyna się w maju i trwa do końca sierpnia. Kwiaty są fioletowe, umieszczone na małych kwiatostanach. Owoce (orzechy 6 mm) dojrzewają od połowy lipca do połowy września.
Pełzające widoki świetnie nadają się do dekoracji patio prywatnego domu.
Rada! Tymianek płożący jest jedną z najlepszych roślin miododajnych, z którego miód jest szczególnie aromatyczny..
W ogrodzie dość łatwo jest uprawiać pełzający tymianek. Sadzenie i pielęgnacja powinny być jak najbardziej zbliżone do warunków naturalnych: gleba luźna do kamienistej, dobre nasłonecznienie, umiarkowane podlewanie. Sadzenie przez nasiona lub sadzonki.
13
Tymianek. Rozwój
Tymianek będzie można bez problemu uprawiać na działce ogrodowej: sadzenie i pielęgnacja nie zajmie dużo czasu i wysiłku.
Uprawa odbywa się z nasion na otwartym polu. Sadzenie wiosną lub jesienią, ale zawsze w ciepły dzień. Nasiona powinny być pogłębione nie więcej niż 1 cm, tylko lekko posypane ziemią, ponieważ są wrażliwe na światło słoneczne.
Tymianek jest bardzo często używany do wypełniania przestrzeni między ścieżkami murowanymi na dziedzińcu prywatnego domu.
Nasiona tymianku (na zdjęciu), posadzone w szklarni lub szklarni, wykiełkują w ciągu 2-3 tygodni. W temperaturze otoczenia powyżej 20°C sadzonki pojawiają się po 10 dniach.
Sadzonki tymianku w przestronnej drewnianej doniczce
W pierwszym roku życia rosną tylko małe zielone gałązki, które wymagają szybkiego odchwaszczania i karmienia. Kwitnienie rozpoczyna się w drugim roku, na tym etapie niektóre pędy należy posypać ziemią, aby otrzymały wystarczające odżywienie, co korzystnie wpłynie na ukorzenienie i wzrost.
Rada! Zbiór zieleni można przeprowadzić dopiero w trzecim roku życia rośliny..
Najlepiej zbierać zielenie nożyczkami, aby nie uszkodzić rośliny.
Nie mniej popularna jest metoda rozmnażania tymianku przez sadzonki:
- Po kwitnieniu pędy odcina się ostrymi nożyczkami.
- Dolna część każdej sadzonki jest starannie ogołocona z liści.
- Łodygę umieszcza się w dobrze przygotowanej w ziemi, dokładnie zwilżonej, a następnie posypanej ziemią.
- Podlewanie pędów powinno odbywać się co drugi dzień, aż pojawią się nowe liście..
- Rosnące pędy należy przykryć ziemią..
- Roślinę z odrośniętymi korzeniami można przesadzić w dogodne miejsce.
Możesz także uprawiać tymianek w domu (patrz zdjęcie), opis procesu jest podobny do sadzenia w otwartym terenie. Preferowaną metodą sadzenia są sadzonki, ponieważ nasiona są bardziej wymagające.
Rada! Do uprawy tymianku w domu potrzebna jest pojemna doniczka, aby korzenie rośliny mogły całkowicie pokryć glebę.
Garnek do uprawy tymianku w domu. Korzenie rośliny pokrywają całą objętość doniczki
Wymagania dotyczące lądowania
Tymianek (zdjęcie rośliny, opis i cechy wyraźnie to pokazują) ma powierzchowny system korzeniowy, który nie wymaga głębokiej obróbki gleby.
Zebrane gałązki macierzanki pospolitej
Przed sadzeniem nasion lub sadzonek glebę należy dokładnie odchwaszczać i sprawdzać poziom kwasowości. W przypadku tymianku najlepsze są gleby obojętne lub lekko zasadowe..
Rada! Podczas sadzenia wybierz dobrze oświetlone miejsce. W cieniu tymianek spowolni swój wzrost, a pędy stracą aromat..
Jeśli uprawiasz tymianek w domu, lepiej umieścić doniczkę z tą rośliną na parapecie słonecznej strony domu.
Tymianek i jego pielęgnacja
Tymianek, który wykiełkował podczas sadzenia, wymaga minimalnej konserwacji. Najważniejsze jest zapewnienie regularnego, ale umiarkowanego podlewania, roślina nie toleruje podlewania..
Jeśli tymianek jest uprawiany jako przyprawa, należy zwrócić uwagę na rozwój zieleni: często odcina się, nie pozwalając roślinie zakwitnąć. Okres zbioru trawy – czerwiec – lipiec.
Przydatne cechy
Od czasów starożytnych znane ludziom zioło tymianku ma wiele właściwości leczniczych. Badania potwierdziły, że olejki eteryczne zawarte w roślinie są bogate w tymol (nietoksyczny analog fenolu), kwasy organiczne, garbniki, flawonoidy. Dzięki takiemu składowi roślina ma doskonałe właściwości bakteriobójcze. Olejek eteryczny pozyskiwany jest ze wszystkich nadziemnych części rośliny..
Pyszna i zdrowa herbata tymiankowa o właściwościach leczniczych
Ponadto w homeopatii tymianek stosuje się jednocześnie jako kilka leków:
- przeciwgorączkowy;
- moczopędny;
- żółciopędny;
- przeciwdrgawkowy;
- środek uspokajający.
Tymianek pobudza mózg, poprawia pamięć i normalizuje sen, zwiększa apetyt i poprawia trawienie – to tylko niewielka część dobroczynnych właściwości cudownej rośliny..
Z tymianku można też zrobić sos sałatkowy lub inne danie.
Za pomocą wywarów tradycyjni uzdrowiciele leczą nawet uzależnienie od alkoholu, po pełnym kursie „pacjent” ma awersję do alkoholu spowodowaną działaniem olejków eterycznych.
Stosowanie tymianku należy wykluczyć u osób cierpiących na choroby nerek, a także kobiet w ciąży, ponieważ tymol może negatywnie wpływać na przebieg ciąży. Bulionów nie należy podawać dzieciom poniżej drugiego roku życia. Jeszcze lepiej, przed zażyciem leków z tej rośliny, skonsultuj się z lekarzem..
Niezwykle zdrowa orzeźwiająca nalewka z tymianku i soku z cytryny
Od stu chorób
Odwary i napary z tymianku pomagają oczyścić krew, a także łagodzą bóle żołądka i pomagają normalizować trawienie. Ze względu na tę ostatnią właściwość tymianek jest szczególnie lubiany na Kaukazie, gdzie dodaje się go do herbaty i podaje po każdym posiłku..
Mała gałązka tymianku doskonale dopełni smak wypieków.
- Odwary lecznicze stosuje się przy wszelkiego rodzaju chorobach zakaźnych górnych dróg oddechowych, przeziębieniach i podrażnieniach błon śluzowych. W szczególności tymianek skutecznie leczy ból gardła, kaszel i katar (nawet zapalenie zatok czy zatok).
- Przydatne jest przepłukanie ust wywar z tymianku: produkt zniszczy bakterie i pozbędzie się nieprzyjemnego zapachu, ukoi podrażnione błony śluzowe.
- Regularne stosowanie wywarów i nalewek z tymianku pomoże znormalizować tętno, przywrócić sprawność seksualną (zwłaszcza u mężczyzn), złagodzić migreny i zwiększyć wydolność.
- Odwary i nalewki z tymianku, podobnie jak w czasach starożytnych, uważane są za doskonały środek przywracający siłę, łagodzący napięcie nerwowe.
Jedna z wariacji nalewki tymiankowej, która harmonijnie dopełnia smak grejpfruta
Kompresy z tymianku i kąpiel z odwarem skutecznie łagodzą bóle przy reumatyzmie, siniakach, przyspieszają gojenie się ran, łagodzą podrażnioną skórę.
Rada! Aby zrobić kąpiel terapeutyczną, musisz zalać 50 g suchych liści z 10 litrami wrzącej wody.
Tymianek w gotowaniu
Suszony tymianek (na zdjęciu) to jedna z ulubionych przypraw kuchni kaukaskiej, śródziemnomorskiej, arabskiej. Dobrze komponuje się z roślinami strączkowymi (fasola, groch, ciecierzyca, soczewica), kapustą, ziemniakami. Przyprawa równie dobrze nadaje się do zup, gulaszy, potraw smażonych lub pieczonych, pasztetów, a nawet wypieków. Ten ostatni z dodatkiem tymianku staje się bardziej aromatyczny..
15
Rada! Nasiona roślin można dodawać do gotowych potraw..
Danie wegetariańskie z kaszy gryczanej i warzyw z gałązkami tymianku
Tymianek to przyprawa, lekka goryczka i pikantny aromat, który doskonale podkreśla smak mięsa, ryb rzecznych, dziczyzny. Liście i łodygi rośliny można wykorzystać do wędzenia produktów mięsnych i marynowania warzyw. Świeży tymianek doskonale nadaje się do robienia sałatek, wszelkiego rodzaju sosów i marynat.
Tymianek dobrze komponuje się z innymi przyprawami. Możesz bezpiecznie eksperymentować, za każdym razem uzyskując nowy niezwykły smak potrawy.
Rada! Do przechowywania tymianku potrzebny jest słoik z ciasno przylegającym wieczkiem, który pozwoli zachować wszystkie niezbędne w przyprawie substancje..
Silny aromat przyprawy pozwala na dodawanie jej do potraw w niewielkich ilościach. Na przykład świeży tymianek wystarczy 1-2 g na porcję, a suszony – 0,2-0,3 g.
15
Tymianek to niesamowita roślina o doskonałych walorach dekoracyjnych, leczniczych i kulinarnych, dlatego zdecydowanie powinieneś uprawiać ją w swoim ogrodzie lub w domu..
Kanapki z topionym serem, orzechami i tymiankiem, które dopełniają podniebienia potrawy
Oryginalny biszkopt z kwaśną śmietaną, przyozdobiony gałązkami tymianku