Jei norite pasodinti obelį, tam tinkamiausias metas yra rudens sezonas. Procesas yra paprastas ir nereikalauja jokios specialios sodininkystės patirties. Tačiau yra keletas patarimų, kurie užtikrins ilgalaikius patenkinamus rezultatus. Renkantis augalų medžius, reikia atsižvelgti į keletą svarbių smulkmenų. Kai kurie yra susiję su vaisių skoniu ir kokybe, o kiti – su medžio dizaino funkcija sode. Kitas patarimas, kurį norime jums duoti iš anksto, yra tai, kad vienu metu galite sodinti kelias obelis, nes taip jos tręš viena kitą. Džiaugiamės galėdami jus supažindinti su šiais ir kitais „obelų sodinimo“ temos aspektais kitose eilutėse.
Sodindami obelį, pagalvokite, kokia veislė jums labiau patinka
Pasirinkite tinkamą obelį
Pirmasis žingsnis būtų pasirinkti savo sodui tinkamą obelį. Be puikių vaisių, kuriuos renkate, jis gali jums padėti ir kitais būdais. Gera obelis meta šešėlį ir gražina sodą. Jis gali užaugti aukštas ir mesti šešėlius, arba galite pasodinti vaismedžių eilę ir naudoti juos kaip tvorą ar privatumo ekraną.
Skirtingos medžių rūšys siūlo vieną ar daugiau iš šių variantų. Kitas lemiamas atrankos kriterijus yra jautrumas grybeliui ir kitoms ligoms. Šiuo atžvilgiu kai kurias obuolių veisles prižiūrėti yra daug lengviau nei kitas.
Geriausia iš karto pasodinti kelias obelis, kad jos viena kitą apvaisintų
Sodinkite senas ir regionines obuolių veisles
Jei norite nuimti sveikų vaisių, kuriuose tikrai gausu vitaminų, tuomet geriausia pasodinti obelų veislę. Taip pat yra didelių regioninių skirtumų, į kuriuos reikia atsižvelgti. Būtinai paklauskite vieno ar kelių ekspertų, kurios veislės labiausiai tinka jūsų regionui ir vietos klimatui. Viena vertus, tai svarbu geram obuolių vystymuisi. Be to, pasirinkti regionines veisles yra geresnis sprendimas aplinkos tvarumo požiūriu.
Yra daug įvairių obuolių rūšių, tačiau ne visi jie idealiai tinka jūsų regionui
Tinkamos vietos pasirinkimas
Šiems ir visiems kitiems vaismedžiams patinka šiluma ir šviesa. Nustatydami vietą, turite visiškai laikytis šių sąlygų. Negali būti, kad aukšti medžiai ar pastatai metė šešėlį. Taip pat neleidžiama obelims pakenkti kitiems augalams vystytis. Padėkite juos toli nuo daržovių pleistrų, kad jie neapsaugotų nuo saulės. Netoliese galima naudoti tik tuos augalus, kurie klesti pavėsyje. Dirvožemis pasirinktoje vietoje taip pat neturi būti per drėgnas, kad obelis gerai išsivystytų.
Vaismedžiai paprastai mėgsta šiltą
Velenas ar bagažinė? Pasirinkite tinkamą auginamą formą!
Kaip ir visi medžiai, taip pat yra įvairių obuolių veislių. Aukštos arba pusės kamienai turi natūralią išvaizdą. Taip pat yra veleno forma, kuri tikriausiai tinka daugeliui šiuolaikinių sodo dizainų. Dėl to jūs turėsite geriausias galimybes gauti skanių obuolių ir gražių sodo dekoracijų.
Stiebas ar verpstė būtų tinkamesnė auginimo forma jūsų atveju?
Teisingai pasodinkite sodinimo duobę
Augalai gali būti plikai įsišakniję arba naudojami gėlių vazonuose. Tai iš tikrųjų beveik jokio skirtumo. Svarbiausia yra kruopštus ir teisingas sodinimo duobės paruošimas. Kai tai padarysite teisingai, po to vargu ar galite suklysti. Štai mūsų patarimai!
Kiekviena obuolių veislė reikalauja savo priežiūros
Tinkamai įsisavinkite sodinimo skylę
Sodinimo skylės dydis paprastai priklauso nuo gėlių vazono ar sodinimo kojos. Santykis tarp jų turėtų būti maždaug 1: 2. Kitaip tariant, ideali sodinimo skylė yra maždaug du kartus didesnė už sodinamosios kojos skersmenį. Tai geriausia formuoti kastuvo pagalba. Didelę reikšmę turi ir sodinimo skylės gylis. Tai tikrai turėtų būti šiek tiek didesnė už sodinimo koją. Nykščio taisyklė šiuo atveju yra „trečdaliu“. Sodinimo skylė taip pat neturi būti per gili! Svarbu, kad vadinamasis Apdailos agentūra virš žemės. Taip pat turite kruopščiai atlaisvinti dirvą sodinimo skylėje ir aplink ją. Iškasta žemė turėtų būti sukrauta netoliese, nes jos prireiks vėliau.
Dėmesio: jei toje pačioje vietoje anksčiau buvo kitas augalas, pirmiausia turėsite pašalinti visas šaknų liekanas!
Vaismedžiai gali papuošti ir sutvarkyti sodą
Įdėkite obelį į žemę, palaikykite ir patręškite
Kitas žingsnis – įkišti augalo koją į žemę ir palaikyti ją augalų lazdele. Geriausia rinktis vieną su specialia danga, apsaugančia nuo puvimo. Lazda turėtų būti maždaug tokio paties aukščio kaip bagažinė. Dabar galite naudoti kompostą ar trąšas. Yra du galimi būdai tai padaryti. Su vienu jūs įmesite abu į sodinimo skylę ir sumaišysite su žeme. Kitu atveju skylė pirmiausia užpildoma tik dirvožemiu, o trąšos ir kompostas paskleidžiami ant jo. Abiem atvejais turėtumėte eiti kojomis ant žemės aplink medį ir vandenį.
Svarbu: nenaudokite per daug komposto ir trąšų, nes jomis galite pritraukti sėlenų gyvūnus! Neprivaloma naudoti specialius tinklus, kurie dedami į sodinimo skylę. Jie apsaugo medį nuo įvairių kenkėjų.
Tikrai būtų galima derinti keletą skirtingų obuolių veislių
Kur iš tikrųjų turėtumėte nusipirkti obelį??
Geriausia obuolių įsigijimo vieta yra medelynas. Čia rasite naudingų patarimų ir atsakymų į visus svarbius klausimus, pavyzdžiui, ar medis būtų tinkamas atitinkamam regionui, ar ne. Tai kainuoja šiek tiek daugiau, tačiau jūsų sėkmės tikimybė yra daug didesnė.
Linkime gražaus rudens ir daug puikių obuolių kitais metais!
Kad obelis tinkamai vystytųsi, svarbu jį teisingai genėti. Kaip tiksliai tai padaryti, sužinosite iš šio vaizdo įrašo:
Obuoliai puikiai tinka natūraliam sodui
Pagalvokite apie visas skanias uogienes ir sultis, kurias galite pasigaminti patys!
Obuoliai neturi mesti šešėlio ant netoliese esančių daržovių lopinėlių
Ar jau tiksliai žinote, kur ketinate dėti obuolius?