Urkornas tikrai auga. Senieji grūdai tampa vis populiaresni ir pagrįstai. Nes šie yra ne tik daug skanesni, bet ir daug sveikesni nei šiuolaikiniai grūdai. Šis faktas buvo įtariamas jau kurį laiką, tačiau tai jau moksliškai įrodyta daugybe skirtingų įstaigų atliktų tyrimų. Šiandien iš mūsų galite sužinoti, kas tiksliai skiria senas geras ausis nuo įprastų grūdų ir kokias 7 istorines senovines grūdų rūšis turėtumėte įtraukti į savo kasdienį meniu.
Seni grūdai yra tikros sveikatos kameros
Kodėl senos grūdų rūšys tokios populiarios??
Tiesa, žmonės, sergantys celiakija ar alergiškais kviečiams, taip pat turėtų apsieiti be šių kaimiškų grūdų rūšių arba bent jau išsamiai kreiptis į gydytoją. Bet jei netoleruojate glitimo, kai kuriais iš šių grūdų galima mėgautis saikingai.
Kadangi, palyginti su šiuolaikinėmis grūdų rūšimis, senuose yra daug mažiau glitimo, o kai kuriuose, pavyzdžiui, originalioje soroje, jų visai nėra..
Visų pirma, seni grūdai yra labai naudingi širdies sveikatai. Reguliarus duonos, makaronų ar košių vartojimas su šiais grūdais gali žymiai ir tvariai sumažinti cholesterolio ir cukraus kiekį kraujyje. Tai apsaugo kraujagysles ir širdį bei apsaugo nuo insulto ir širdies priepuolių.
Puikūs pusryčiai – senoviniai grūdai su riešutais ir šviežiomis uogomis
Be to, senoviniuose grūduose yra daug riebaluose tirpių antioksidantų, kurie turi priešuždegiminį poveikį organizmui, tuo pačiu apsaugodami ląsteles nuo kenksmingų laisvųjų radikalų. Mineralai, tokie kaip geležis, kalis ir magnis, taip pat vitaminai B ir E yra kiti vertingi ingredientai, paaiškinantys daugybę senovės grūdų naudos sveikatai..
O dabar atidžiau pažvelkime į kiekvieną iš šių septynių senovinių grūdų!
Einkornas
Einkorn kviečiai yra seniausia grūdų rūšis. Pirmą kartą jis tikriausiai buvo pagamintas maždaug 10 000 m. Auginama vietovėje tarp Tigro ir Eufrato upių. Būdingos aukso geltonos spalvos paslaptis slypi dideliame karotinoidų, tokių kaip liuteinas, kiekyje. Šios gyvybiškai svarbios medžiagos yra ypač svarbios regėjimui ir odos sveikatai skatinti. Nors einkornas nėra toks produktyvus kaip įprasti grūdai, jis pasižymi tvirtumu ir puikiu skoniu. Iš jo galite ne tik pasigaminti sveikos duonos ir skanių kepinių, bet ir makaronų, sriubų ar muslių.
Emmer (farro)
Šis vertingas senovinis grūdas taip pat priklauso istorinėms kviečių veislėms. Jis buvo žinomas Mesopotamijoje maždaug 8000 m. Senovės graikai ir egiptiečiai, taip pat romėnai emmerį, dar vadinamą farro, naudojo kaip svarbų pagrindinį maistą. Šios rūšies grūduose gausu augalinių baltymų ir daug mineralų. Be to, žmonėms, turintiems glitimo netoleravimą, jis yra daug toleruojamas, palyginti su šiuolaikiniais kviečiais. Tai daugiausia lemia tai, kad jame esantis glitimas turi visiškai kitokią sudėtį ir yra daug lengviau naudojamas žmogaus organizmui.
Originali rašyba
Originalioje speltoje taip pat gausu baltymų ir daug mineralų. Nors šios rūšies grūduose yra glitimo, jie apibūdinami kaip gerai toleruojami. Dėl vertingų baltymų ir didelio cinko kiekio jie yra svarbi sveikos mitybos dalis, kaip teigė Hildegard von Bingen (1098-1179). Originali spelta turi malonų riešutų skonį ir yra puiki alternatyva kviečiams. Viena populiariausių veislių čia, Vokietijoje, yra Švabijos statybų žemė „Spelz“.
Pirmykščiai miežiai
Šis senovinis grūdas buvo populiariausias apie 3000 m. Ir greitai įsitvirtino kaip alternatyva emmeriui ir einkornui. Miežiai yra tokie pat turtingi sveikų maistinių medžiagų, tačiau turi mažiau glitimo. Dėl šios priežasties jis jau seniai daugiausia naudojamas kaip pašaras ūkiniams gyvūnams ir kaip alaus, salyklo kavos ir spiritinių gėrimų ingredientas. Tačiau šiuo metu pirminiai miežiai grįžta į madą ir daugelis fitneso gerbėjų bei virtuvės šefų suvokia juos kaip sveiką, kulinarinį įkvėpimą.
Senovės rugiai (perpildyti miško grūdai)
Tuo pačiu metu aštraus ir saldaus skonio senoviniai rugiai yra mažiau žinoma senų grūdų veislė. Nepaisant to, jis jau yra populiarus meduolių ingredientas ir kai kurie kepėjai jį naudoja kvepiančiai duonai ar kitiems kepiniams. Pirmą kartą senovės rugiai buvo rasti Artimuosiuose Rytuose apie 8000 m. Auginamas. Šioje šalyje grūdai dažnai vadinami miško perkrovos grūdais.
Teffas (nykštukinė soros)
Taip pat žinomas kaip nykštukinė soros, šis senovinis grūdas, kaip ir visos kitos sorų veislės, yra visiškai be glitimo. Tačiau geriau nevalgyti jo žalio, nes tefe yra daug taninų. Kai kuriais atvejais tai gali sukelti virškinimo problemų vartojant žalią sorą. Didžiausios tefų auginimo sritys yra Rytų Afrikoje, ypač Etiopijoje. Originali soros puikiai tiks prie košės ir manų kruopų, taip pat prie gardžių rytietiškų paplotėlių.
Khorasan kviečiai (Kamut®)
Ne veltui „Khorasan“, dar vadinamas „Kamut®“ „žemės siela“, yra daugiau nei 6000 metų senumo grūdų rūšis. Jų numanomi namai yra Egiptas. Šiame senoviniame grūde yra 30–40% daugiau baltymų ir mineralų nei kviečiuose, jis turi neabejotiną riešutų ir sviesto skonį. Manoma, kad „Khorasan“ atsirado kaip natūralus kviečių hibridas. Jo ausys ir grūdai yra pastebimai didesni nei kviečių, todėl puikiai tinka kaip garnyras ar troškiniai vietoj ryžių.
Khorasanas yra puikus senovinis grūdas, kuris skamba beveik mitiškai
Nepraleiskite šių įspūdingų senovinių grūdų. Pasitikėkite gera organine kokybe ir naudokitės daugybe gyvybiškai svarbių medžiagų, kurios yra sveikas pliusas kūnui ir sielai!
Išdidžios praeities kviečių ausys
Taip atrodo nuimtas einkornas
Tinkamai suvartokite emmerio grūdus
Vešliai žalios nykštukinės soros
Ir tai yra teff grūdai ir miltai
Originali spelta taip pat tinka troškiniams ir kitiems patiekalams
Švęskite istorinių grūdų sugrįžimą!