Vis daugiau mokslinių tyrimų neseniai parodė, kad viena iš pagrindinių svorio padidėjimo priežasčių yra sutrikusi hormonų pusiausvyra. Be leptino, kortizolio ir adiponektino, insulinas – vadinamasis riebalų kaupimo hormonas – yra vienas svarbiausių veiksnių, kai reikia priaugti svorio ar deginti riebalus. Kas tiksliai slypi už jos ir kokius ryšius jau turėtumėte žinoti, kad galėtumėte numesti svorio tvariai, sužinosite šiose eilutėse.
Kodėl insulinas vadinamas riebalų kaupimo hormonu??
Riebalų kaupimo hormonas insulinas ir jo funkcija
Pirmas dalykas, kurį turėtumėte žinoti, yra tas, kad insulinas yra baltyminis hormonas, gaminamas mūsų kūno kasoje ir iš jo išsiskiriantis. Grubiai tariant, jo funkcija yra sumažinti cukraus kiekį kraujyje. Cukraus kiekis kraujyje yra gliukozės (vynuogių cukraus) kiekis kraujyje.
Bet iš kur gliukozė iš tikrųjų atsiranda kraujyje?
Iš angliavandenių, suvartotų iš mūsų maisto, gliukozė patenka į kraują iš žarnyno virškinimo proceso metu tiesiogiai arba per skilimą dėl svarbių žarnyno fermentų. Štai kodėl cukraus kiekis kraujyje pastebimai pakyla net po valgio, kuriame yra daug angliavandenių. Tačiau sveikų žmonių cukraus kiekis kraujyje per ateinančias kelias valandas vėl bus visiškai subalansuotas. Ir tai atsitinka dėl insulino. Labai svarbi užduotis visam organizmui, nes gliukozė yra gyvybiškai svarbus energijos šaltinis, be kurio negalima apsieiti. Kodėl tada jis vadinamas insulinu, visų pirma, riebalų kaupimo hormonu?
Venkite paprastų angliavandenių!
Labai lengvai. Nors gliukozė yra tokia svarbi mūsų energijos tiekimui, ji gali būti tiesiogiai naudojama kaip energija tik nedideliais kiekiais arba kepenyse, raumenyse ir nervuose glikogeno pavidalu. Kai organizmo glikogeno atsargos yra pilnos, galima sakyti, gliukozė nusėda kūno riebalų ląstelėse ir todėl yra atsakinga už nepopuliarias riebalų sankaupas, ypač pilvo srityje. Kitaip tariant, kai organizmas gauna daugiau angliavandenių, nei gali sunaudoti, jis juos saugo „blogiems laikams“ – tai yra viena dažniausių nepageidaujamo svorio padidėjimo priežasčių..
Ne veltui dietologai rekomenduoja mažai angliavandenių turinčią dietą
Ne visi angliavandeniai yra vienodi
Kuo daugiau angliavandenių patenka į kraują gliukozės pavidalu, tuo daugiau insulino išskiria kasa ir, galų gale, tuo daugiau riebalų. Per šį laiką logiškai nėra riebalų deginimo, o tolesnis svorio padidėjimas yra neišvengiamas. Taigi turėtumėte būti atsargūs suvartojamų angliavandenių kiekiu ir jų rūšimi.
Iš esmės yra paprastų ir sudėtingų (ilgos grandinės) angliavandenių. Pirmuoju atveju cukraus kiekis kraujyje labai greitai pakyla, nes jie lengvai ir, svarbiausia, greitai paverčiami gliukoze. Atitinkamai, kasa taip pat gamina daug daugiau insulino. Kartu tai sukelia aukštą insulino kiekį kraujyje ir nemalonų potraukį maistui. Dar blogiau, kad laikui bėgant ląstelės gali tapti vadinamuoju atsparumu insulinui, o tai gali turėti pražūtingų padarinių, tokių kaip riebalinės kepenys ir diabetas.
Geriau vartoti angliavandenius iš šviežių vaisių ir daržovių!
Remiantis Vokietijos mitybos draugijos (DGE) rekomendacijomis, pirmenybė turėtų būti teikiama vadinamiesiems kompleksiniams angliavandeniams. Taip yra todėl, kad jie suskaidomi daug ilgiau ir taip į kraują patenka daug lėčiau. Jie nesukelia staigaus cukraus kiekio kraujyje padidėjimo, todėl nesukelia potraukio. Kasa neapsunkina nuolat gaminamo insulino, o insulino ir cukraus kiekis kraujyje išlieka gana pastovus, o tai užtikrina malonią pusiausvyrą visame kūne.
Gliukagonas – insulino antagonistas
Hormonas gliukagonas taip pat gaminamas kasoje ir, skirtingai nuo insulino, laikomas riebalus tirpdančiu hormonu. Ir kodėl? Tai iš tikrųjų skatina priešingą procesą – cukrų, kuris buvo laikomas kepenyse, ir atpalaiduoja riebalus iš ląstelių. Tada kūnas tai gauna energijos pavidalu. Taigi vietoj insulino turėtumėte atkreipti dėmesį į gliukagono išsiskyrimą. Geriausias būdas tai padaryti yra suvartoti baltymų, nes gliukagonas yra atsakingas už baltymų virškinimą organizme.
Pasitikėkite sveiku maistu, kuriame yra pakankamai baltymų, vitaminų ir mineralų!
Žinoma, tai dar ne viskas, kas lemia idealiai subalansuotą hormonų pusiausvyrą. Kiti hormonai taip pat vaidina svarbų vaidmenį mūsų angliavandenių apykaitoje, todėl yra atsakingi už nutukimą ir kitą negalavimą. Cukraus kiekis kraujyje taip pat gali pakilti, kai išprotėja kortizolis, adrenalinas ir kai kurie skydliaukės hormonai. Iš esmės tai taikoma: turėtumėte rasti pusiausvyrą. čia gaukite tikrai naudingų patarimų, kaip tai padaryti.
Išvada:
Per didelis angliavandenių turinčio maisto vartojimas yra nesveikas ir daugeliu atvejų sukelia nepageidaujamą svorio padidėjimą, ypač kai kalbama apie paprastus angliavandenius. Dėl to cukraus kiekis kraujyje pakyla per greitai ir dėl to išsiskiria didelis insulino kiekis. Insulinas, kaip riebalų kaupimo hormonas, sukelia vis daugiau riebalų sankaupų organizme, ypač pilvo srityje. Todėl ekspertai pataria vartoti beveik tik sudėtingus angliavandenius ir valgyti daugiau baltymų turinčio maisto. Be to, paprastai turėtumėte subalansuoti savo hormonų pusiausvyrą, kad pasiektumėte norimą svorį ir išlaikytumėte jį tvarų.
Štai keletas geriausių maisto produktų jūsų tiksliniam svoriui ir hormonų pusiausvyrai:
Dėl sveikų omega-3 riebalų rūgščių avokadas yra klasika
Špinatuose gausu mineralinių medžiagų ir augalinių baltymų
Įspėjimas: vartokite tik Ceilono cinamoną!
Skanios lašišos neturėtų trūkti subalansuota mityba