Fototapeta w sypialni: 60 zdjęć i pomysłów

Fototapeta w sypialni: 60 zdjęć i pomysłów

W dzisiejszych czasach fototapety zyskały dużą popularność w aranżacji wnętrz. Otwierają one wiele możliwości tworzenia oryginalnych mebli, z których z powodzeniem korzysta wielu doświadczonych projektantów. Jeśli chodzi o sypialnię, potrzebne jest tutaj specjalne podejście, ponieważ pomieszczenie powinno jak najbardziej sprzyjać odpoczynkowi i dobremu snem. W naszym artykule rozważymy cechy fototapety do sypialni, a także ich nowoczesne odmiany..

Zalety i cechy fototapety

Fototapety to oczywiście doskonały element dekoracyjny, który może znacząco ozdobić wnętrze, podkreślić styl i dostojeństwo sypialni. Jednak zalety tego rodzaju wykończenia nie ograniczają się do dekoracji. Fototapety mogą pełnić we wnętrzu szereg funkcji, na przykład:

– Odgrywaj istotną rolę w zagospodarowaniu przestrzennym. Różne kombinacje wzorów fototapet z innymi rodzajami wykończeń (malarstwo, tynk itp.) są w stanie wyeksponować określone strefy w przestronnym pomieszczeniu. Często umieszcza się je u wezgłowia łóżka lub na przeciwległej ścianie. Mogą podkreślić strefę rekreacyjną z fotelami i stolikiem kawowym (jeśli istnieje), nisze i inne terytoria;

– Popraw wizualną percepcję przestrzeni. Umieszczenie fototapety na jednej ze ścian może wizualnie „odsunąć ją na bok”, czyniąc pomieszczenie znacznie bardziej przestronnym. Zwykle w tym przypadku stosuje się obrazy panoramiczne, sceny imitujące kontynuację pokoju, obiekty w perspektywie;

– Ukryj istniejące niedoskonałości powierzchni ścian lub sufitów. Tapeta na podłożu winylowym lub włókninie lepiej poradzi sobie z tym zadaniem. Nierówna powierzchnia zostanie doskonale zamaskowana jasnymi obrazami wypełnionymi farbami, a naprzemienność dużych i małych detali obrazu poradzi sobie z defektami w rogach;

– Twórz akcenty. Ponieważ sypialnie najczęściej utrzymane są w pastelowych kolorach, fototapety pomogą ożywić puste wnętrze, urozmaicić;

– Podkreśl styl ogólnego wystroju pomieszczenia. Odpowiednio dobrane obrazy doskonale uzupełnią stylowe wnętrze. Motywy kwiatowe, freski, pejzaże są typowe dla obszarów klasycznych i wiejskich, a nowoczesne style (high-tech, loft, minimalizm) będą wspierać panoramiczne obrazy miast, różne atrakcje;

– Fototapety sufitowe z powodzeniem zastąpią drogie płótna stretch, jednocześnie prezentując się równie efektownie.

Decydując się na udekorowanie sypialni fototapetami, musisz zadbać o ich prawidłowe ułożenie, aby uzyskać naprawdę efektowne wnętrze. Jeśli planujesz wytapetować całą ścianę, musisz wcześniej zadbać o to, aby w przyszłości część działki nie była pokryta nieporęcznymi meblami. Jeśli tapeta jest przyklejona, aby wizualnie zwiększyć powierzchnię, lepiej całkowicie porzucić meble przy ścianie. Obrazy są dobierane na podstawie wielkości pomieszczenia, ponieważ duże elementy w małej sypialni będą wywierać nacisk, a zbyt małe w dużej po prostu się zgubią.

Fototapeta w sypialni - Zalety i funkcje Fototapeta w sypialni - Zalety i funkcje

Rodzaje tapet do sypialni

Dzisiejszy rynek może pochwalić się ogromnym wyborem fototapet, wśród których można znaleźć zarówno modele rolek, jak i obrazy z różnymi teksturami, efektami, obrazami i innymi charakterystycznymi cechami..

W zależności od materiałów produkcyjnych

Wybierając tapetę, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest podstawa do druku, ponieważ od tego zależy żywotność powłoki, jej przyjazność dla środowiska i łatwość klejenia. Istnieje kilka głównych typów, które nadają się do dekoracji ścian sypialni:

1. Tapeta papierowa. Ten typ jest jedną z najprostszych opcji budżetowych, ponieważ ma niską jakość. Chociaż podkład papierowy jest dość gęsty, obawia się warunków dużej wilgotności, ale biorąc pod uwagę, że mówimy o sypialni, mogą one tutaj wytrzymać dość długo. Zaletą takich płócien jest wysokie oddawanie barw i gładka, prawie błyszcząca powierzchnia, co dobrze oddaje realizm obrazów..

2. Tapeta winylowa. Papier fotograficzny wyróżnia się szeroką gamą faktur, dużą wytrzymałością i trwałością. Nie są kapryśne dla środowiska i są łatwe do czyszczenia..

3. Tapeta z włókniny. Materiał jest dość trwały, posiada charakterystyczną matową powierzchnię. Gatunek ten potrafi „oddychać” i uznawany jest m.in. za najbardziej przyjazny środowisku. Lekkie, przewiewne wątki i akwarele świetnie prezentują się na flizelinowych płótnach, a płótna idealnie maskują istniejące niedoskonałości ścian.

4. Tapeta samoprzylepna. Fototapety, jak sama nazwa wskazuje, mają podłoże samoprzylepne, ale w większości przypadków są używane jako małe obrazy, z którymi łatwo się pracuje..

Przy wyborze tapety na sufit stosuje się również płótna na bazie PCV, które są doskonałej jakości, oraz welurowe, które mają kolorowe, jasne kolory, niezwykłą fakturę.

Rodzaje fototapet do sypialni - W zależności od materiałów produkcyjnych Rodzaje fototapet do sypialni - W zależności od materiałów produkcyjnych

Którą powłokę wybrać?

Oprócz materiału, który służy jako podstawa fototapety, warto zwrócić uwagę na wybór powierzchni płótna, od której będzie zależeć postrzeganie obrazu. Do małego pokoju lepiej wybrać gładką tapetę, która tworzy refleksy. Takie płótna mogą rozjaśnić wnętrze..

Miłośnikom malarstwa z pewnością spodobają się fototapety z obrazami o fakturze płótna lub powierzchni przypominającej tynk. Takie materiały są często wykorzystywane do reprodukcji historycznych fresków lub obrazów..

Do odtworzenia zakątków dzikiej przyrody często używa się płócien o fakturze imitującej len.

Szorstkie powłoki mają specyficzną grację i matowość. Świetnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach, a fototapety piaskowe, które mają w swojej strukturze niewielkie ułamki, potrafią znacznie ukryć niedoskonałości i ubytki powierzchni ścian..

Rodzaje fototapet do sypialni - Jak wybrać pokrycie Rodzaje fototapet do sypialni - Jak wybrać pokrycie

Rysowanie fototapet do sypialni

Ważną rolę odgrywa obraz na tapecie. Przede wszystkim należy pamiętać, że kolory obrazu należy łączyć z resztą elementów wnętrza. Każda osoba, w zależności od temperamentu, postrzega te lub inne kombinacje na swój sposób. Jasne kolory tapety dobrze współgrają z jasnymi odcieniami otoczenia, a do pastelowych kolorów otaczającego wykończenia można dobrać bogate kolory akcentujące obraz. Do najpopularniejszych fototapet we wnętrzu sypialni należą:

– Krajobrazy przedstawiające lasy, wodospady, rośliny, różne kwiaty itp. Te fototapety nadają się do każdego stylu dekoracji pokoju, wypełniając je świeżością;

– Motyw morski, opowiadający o pięknie nieskończonych przestrzeni wodnych i pięknym życiu. Mogą być obrazy starych statków i nowoczesnych liniowców oceanicznych, luksusowych jachtów, plaż itp .;

– Reprodukcje dzieł sztuki, które są odpowiednie w dużych przestrzeniach z odpowiednim stylowym wyposażeniem;

– Abstrakcyjne obrazy mogą być dość interesujące. Takie fototapety wymagają odpowiednich widoków właściciela i nowoczesnego wyposażenia;

– Zdjęcia miast – panoramiczne zdjęcia dużych miast lub skromnych ulic. Wybór będzie zależał od osobistych preferencji właścicieli i stylu wnętrza. Pierwsza opcja jest najbardziej odpowiednia dla modnych high-tech, loftów, a druga dla sypialni w Prowansji, w śródziemnomorskich kierunkach.

Rodzaje tapet do sypialni - Rysowanie tapety do sypialni Rodzaje tapet do sypialni - Rysowanie tapety do sypialni Rodzaje tapet do sypialni - Rysowanie tapety do sypialni Rodzaje tapet do sypialni - Rysowanie tapety do sypialni

Fototapeta z efektami

Nowoczesne pomysły projektowe obejmują wiele rozwiązań, które pozwalają stworzyć najbardziej nieoczekiwane wnętrza, a pierwszymi pomocnikami w tym są fototapety z efektami specjalnymi, a mianowicie:

1. Wolumetryczna tapeta 3D. Podczas tworzenia tego typu fototapety stosuje się specjalną technikę rysowania wzoru – na wewnętrzną folię nakłada się kilka warstw wzoru z przejściem od ciemnych do jasnych tonów. W rezultacie ludzkie oko odbiera płaski rysunek jako trójwymiarowy. Należy zauważyć, że tapety 3D mają objętość wizualną tylko z daleka, dlatego zaleca się ich stosowanie w przestronnych sypialniach..

2. Rozszerzanie przestrzeni. Ten typ jest w stanie wizualnie „odpychać” ściany, dzięki czemu wnętrze jest znacznie bardziej przestronne. W przypadku małych pomieszczeń dobrym rozwiązaniem byłby rysunek imitujący jego kontynuację, a w przypadku bardziej przestronnych pomieszczeń można wybrać dowolne zdjęcie, biorąc pod uwagę styl.

3. Świetlna tapeta. Nowoczesną oryginalną aranżację sypialni można stworzyć za pomocą świecącej tapety na ściany i sufity. Są świecące i fluorescencyjne. Pierwszy typ jest w stanie akumulować strumienie światła w ciągu dnia, a nocą odtwarzać je w postaci miękkiego, przyjemnego dla oka podświetlenia, które tworzy przyjemną romantyczną atmosferę. Fluorescencyjne fototapety tworzą w nocy (za pomocą specjalnych lamp) wspaniałe designerskie wzory świetlne dzięki obecności w powłoce specjalnego proszku, aw ciągu dnia płótna wyglądają jak obrazy trójwymiarowe. Taka tapeta w pomieszczeniu pozwala spokojnie odpocząć i zasnąć..

Rodzaje fototapet do sypialni - Fototapety z efektami Rodzaje fototapet do sypialni - Fototapety z efektami

Fototapeta w sypialni – zdjęcie

Sugerujemy kontynuowanie dalszego przeglądu odmian fototapet do sypialni w naszej galerii zdjęć. Tutaj możesz wybrać obraz, który sprawi, że wieczór spędzony w pokoju będzie spokojny i spokojny, a poranek naprawdę miły i radosny. Miłego oglądania!

Fototapeta w sypialni - zdjęcie Fototapeta w sypialni - zdjęcie Fototapeta w sypialni - zdjęcie Fototapeta w sypialni - zdjęcie Fototapeta w sypialni - zdjęcie Fototapeta w sypialni - zdjęcie Fototapeta w sypialni - zdjęcie Fototapeta w sypialni - zdjęcie Fototapeta w sypialni - zdjęcie Fototapeta w sypialni - zdjęcie Fototapeta w sypialni - zdjęcie Fototapeta w sypialni - zdjęcie Fototapeta w sypialni - zdjęcie Fototapeta w sypialni - zdjęcie Fototapeta w sypialni - zdjęcie Fototapeta w sypialni - zdjęcie Fototapeta w sypialni - zdjęcie Fototapeta w sypialni - zdjęcie Fototapeta w sypialni - zdjęcie Fototapeta w sypialni - zdjęcie Fototapeta w sypialni - zdjęcie Fototapeta w sypialni - zdjęcie Fototapeta w sypialni - zdjęcie