Mała sypialnia nie jest powodem do rozpaczy, ponieważ ta sala nie jest przeznaczona na wystawne bankiety i spotkania z gośćmi. Powinna być jak najbardziej przytulna i komfortowa, dawać możliwość cudownego relaksu i ucieczki od codziennego zgiełku. Małe wymiary sypialni można zamienić w znaczący plus, jeśli odpowiednio podejdziesz do projektu, odpowiednio ułożysz dekorację, dobierzesz meble i wystrój. Jak to zrobić? Porozmawiamy o tym w dzisiejszym artykule, a także zapewnimy naszemu czytelnikowi możliwość zobaczenia wielu przykładów udanych rozwiązań projektowych..
Od czego zacząć remont sypialni??
Planując remont warto ocenić układ sypialni. Jeśli pokój ma loggię, można go połączyć ze wspólną częścią sypialni, ocieplić, ozdobić łukowatym otworem i wykorzystać w przyszłości jako pełnoprawny obszar funkcjonalny, instalując szafę, toaletkę, parę saloników.
Sypialnia może posiadać wnękę ścienną, którą z powodzeniem można również wykorzystać do zamontowania łóżka – wtedy resztę pokoju można wykorzystać do wyposażenia innych pomieszczeń, np. salonu. Inną opcją jest wyposażenie garderoby we wnękę. W każdym razie dostaniesz dodatkową wolną przestrzeń w pokoju..
Na początkowym etapie ważne jest sporządzenie planu rozmieszczenia mebli w celu prawidłowej organizacji oświetlenia. Oprócz żyrandola możesz zainstalować reflektory, kinkiety przy łóżku, oświetlenie na toaletce itp. Po wykonaniu okablowania elektrycznego możesz zająć się wykończeniem powierzchni, instalacją elementów wewnętrznych.
Rozwiązania kolorystyczne do małej sypialni
Do sypialni należy wybrać kolor w oparciu o osobiste preferencje i koncepcję wybranego stylu. Każda osoba postrzega tę lub inną paletę inaczej: dla kogoś przyjemniej jest być w śnieżnobiałej sypialni, a ktoś woli elegancki burgund lub ciemnobrązowy wzór. Na korzyść bieli przemawia jej zdolność do powiększania przestrzeni, dodawania do pomieszczenia dodatkowego światła. Aby atmosfera nie przypominała oddziału szpitalnego, do projektu wprowadzane są półtony, jasne akcenty.
Najbardziej akceptowalny i uniwersalny jest beżowy kolor sypialni. Potrafi działać uspokajająco na ludzką psychikę, usypiać i tworzyć ciepłe domowe otoczenie. Kohler doskonale harmonizuje z każdym innym spektrum kolorów, więc nie będzie trudno znaleźć dla niego towarzysza. Najlepszym towarzyszem jest brąz, który może dominować w meblach, tekstyliach czy dekoracjach..
Pastelowe kolory, takie jak niebieski, różowy, jasnozielony, cytrynowy, również nie są rzadkością w małej sypialni. W połączeniu z białą paletą i wzorzystymi płótnami nadają atmosferze lekkości i zwiewności, a jeśli połączysz je z ciemnymi odcieniami ich spektrum, możesz stworzyć romantyczną oprawę..
Szczególnie ostrożnie musisz wprowadzić czerwoną paletę. Według psychologów duża jego ilość może powodować dyskomfort i irytację. Wystarczy połączyć go z białymi, beżowymi odcieniami lub wybrać ciemniejsze kolory do dekoracji – burgund, terakota itp..
Szary to neutralny odcień, na którym świetnie prezentują się meble i tekstylia. Ponadto kolor dobrze się komponuje i w ostatnich latach cieszy się największą popularnością w nowoczesnych wnętrzach..
Wykończenia i materiały
Sypialnia to jedno z tych pomieszczeń, w których mikroklimat nie ulega zmianom: nie ma dużej wilgotności, spadków temperatur, dzieci nie płatają figli, więc można dobierać dowolne materiały wyłącznie na podstawie własnych sympatii i oczywiście możliwości finansowych.
Piętro
Najpopularniejszymi materiałami do wykończenia podłogi w małej sypialni są laminat, parkiet i linoleum. Są to dość ciepłe okrycia, po których można chodzić bez butów, a przy łóżku można dodać wyjątkowo miękki dywanik..
Również w tej kategorii można zaliczyć dywan dostępny na rynku w szerokiej gamie. Aby optycznie powiększyć powierzchnię, można wybrać materiał o ukośnym wzorze lub ułożyć w ten sposób pokrycie z desek..
Ściany
Na ściany w sypialni można zastosować szeroką gamę materiałów: powierzchnie są malowane, oklejane tapetą jednolitą i wzorzystą, wykończone dekoracyjnym tynkiem i panelami PCV. Często łączy się materiały, podkreślając strefy akcentów. Najczęściej zdobią ścianę u wezgłowia łóżka: ozdobne łuki z płyt gipsowo-kartonowych, fototapety z wizerunkami krajobrazów, kwiatów, a także tkanin, skórzane płótna oprawione w wykwintne ramy, pięknie wyglądają tu sztukaterie.
Sufit
Najprostszymi sposobami na udekorowanie sufitu w małej sypialni są bielenie i malowanie, a także tapetowanie – taką pracę można wykonać samodzielnie, bez udziału specjalistów. Bardziej nowoczesnymi i praktycznymi opcjami są konstrukcje z płyt gipsowo-kartonowych i rozciągliwe płótna, które mogą być błyszczące lub matowe.
Za pierwszym przemawia fakt, że połysk na suficie ma efekt odblaskowy i wizualnie zwiększa powierzchnię. Jednak w sypialni efekt ten może powodować niepotrzebne migotanie, więc nie jest odpowiedni dla wszystkich. Pięknie prezentują się również schodkowe konstrukcje z płyt gipsowo-kartonowych, które wyznaczają miejsce do spania – miłośnicy prywatności mogą dodatkowo wyposażyć je w baldachim.
Meble do małej sypialni
Mały pokój wymaga minimalnego wyposażenia, dlatego lepiej jest używać przedmiotów wielofunkcyjnych, zwłaszcza jeśli sypialnia jest jednocześnie gabinetem lub salonem. Dobrym wyborem może być rozkładane łóżko, które składa się w szafę lub posiada wiele wnęk, szuflad, systemów wysuwanych. Duże systemy przechowywania można wyposażyć wokół wezgłowia, wykorzystując całą nieużywaną płaszczyznę ściany, a wbudowane wysuwane płaszczyzny będą pełnić funkcję stolików nocnych.
Oświetlenie i wystrój
W przypadku małej sypialni najlepszym rozwiązaniem jest miękkie, rozproszone światło. Możesz zainstalować żyrandol na środku powierzchni sufitu, a obok łóżka umieścić kinkiet lub lampę podłogową. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się inne ważne przedmioty, na przykład toaletka lub szafa, będą one również potrzebowały dodatkowego oświetlenia..
Konstrukcja schodkowa sufitu wyposażona jest w pasek LED, tworzący efekt pływającej powierzchni. Ta technika jest również skuteczna w przypadku konstrukcji łóżka podwieszanego. Włączenie każdego źródła światła z osobna pomoże stworzyć najbardziej komfortowe środowisko w zależności od sytuacji.
W małej sypialni nie ma potrzeby nadużywania wystroju – dodatkowe elementy stworzą efekt bałaganu, a przestrzeń będzie wydawała się jeszcze mniejsza niż jest w rzeczywistości. Nadaj tę rolę tekstyliom, elementom dekoracyjnym, użyj fototapety, obszernych płócien PCV, tapet z nadrukami itp. Aby ożywić wnętrze, możesz zainstalować jedną lub dwie zielone doniczki, powiesić na ścianie obraz, panele, zdjęcia rodzinne, wykorzystaj również przedmioty we wnętrzu, pasujące do stylu projektowania.
Style wnętrz
Wybór stylu małej sypialni opiera się na osobistych preferencjach jej właścicieli. Każdy styl jest piękny na swój sposób i jest w stanie nadać pomieszczeniu przytulności, piękna i uporządkowania detali. Proponujemy rozważyć najpopularniejsze dziś rozwiązania projektowe..
Mała sypialnia w stylu minimalizmu
Nazwa stylu mówi sama za siebie. We wnętrzu jest ograniczenie dosłownie wszystkiego: minimum farb, elementów wyposażenia wnętrz, wystroju. Wyjątkiem jest system oświetleniowy, który musi pomieścić mnóstwo opraw oświetleniowych na różnych poziomach. Preferowana jest paleta bieli, szarości lub beżu, funkcjonalne meble o wyraźnych geometrycznych konturach, lustrzane powierzchnie.
Mała sypialnia w stylu skandynawskim
Styl skandynawski nie jest gorszy pod względem surowości, ale ma swoje własne wyraźne cechy etniczne. Surowy północny klimat skłonił ludzi do projektowania przestrzeni mieszkalnych w białej palecie, która jest w stanie doświetlić pomieszczenie. W wykończeniu powierzchni występuje celowa chropowatość – lekko zużyte podłogi, otynkowane ściany i sufity bez wcześniejszego idealnego wyrównania. Szczególny komfort zapewniają drewniane powierzchnie mebli i podłóg, dywaniki, koce, żywe donice we wnętrzu.
Mała sypialnia w stylu ekologicznym
Ostatnio eko-styl można nazwać jednym z najpopularniejszych i jest to w pełni uzasadnione – żelbetowe ulice miasta zmuszają nas do wniesienia choćby kawałka natury do naszego codziennego życia. Naturalne odcienie i materiały, które sugeruje kierunek, najlepiej nadają się do małej sypialni. Świeże ziołowe barwniki stosowane w dekoracji i tekstyliach równoważą stan psychiczny, sprawiając, że człowiek czuje się jak na łonie matki natury.
Mała sypialnia w klasycznym stylu
Bez względu na to, jakie innowacje nowomodne wnętrza są pełne innowacji, klasyka zawsze będzie miała swoich fanów. Nie podlega czasowi, więc porządne wnętrze zawsze będzie w najlepszym wydaniu.
Tutaj delikatne odcienie bieli, kremu, różu harmonijnie odbijają się ze złocisto-srebrnymi wzorami, rzeźbieniami i gipsowymi listwami, tworząc majestatyczny klimat pałacu. Bujne żyrandole, skórzane zagłówki, eleganckie nadruki, freski na ścianach – te detale podkreślą kierunek i znacząco uszlachetnią wnętrze sypialni..
Projekt wnętrza małej sypialni – zdjęcie
Podsumowując, proponujemy odwiedzić naszą galerię zdjęć, w której prezentowane są różne opcje projektowania małej sypialni. Mamy nadzieję, że te projekty zainspirują nowe i ciekawe rozwiązania. Miłego oglądania!