Dwupiętrowy dom z białą ceglaną fasadą i drewnianą elewacją od Randy Bens Architect. Lokalizacja: Vancouver, Kanada; zakończenie budowy – 2016.
Jeśli od dawna interesujesz się projektami domów i domków, przeglądając zdjęcia i rysunki, ten artykuł będzie dla Ciebie przydatny. Coraz więcej osób marzy o zamianie dusznego mieszkania w metropolii na dom swoich marzeń. Dziś osiedla podmiejskie mają dość dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Pozwala to wyposażyć dom poza miastem, nie odmawiając sobie wygód współczesnego świata..
Możliwości budowy monolitycznej na terenie o trudnym terenie
Typowy projekt “Matas”. Powierzchnia całkowita: 125 mkw. m; garaż 21 m2 m; powierzchnia zabudowy – 175 mkw. m.Wizualizacja wnętrza – patrz niżej
Jeśli w końcu stałeś się właścicielem domu na zewnątrz, nie musisz już oddychać brudnym powietrzem metropolii. A za oknem będzie można usłyszeć odgłosy ptaków, a nie odgłosy ruchu ulicznego. To wszystko brzmi jak nieprawdopodobny sen. Tak jednak nie jest, ale warto zacząć od rozważenia najczęstszych opcji domów i domków, cech ich konstrukcji i działania..
Określenie podstawowych wymagań dla projektu domu
Najczęściej ludzie mają bardzo mgliste wyobrażenie o przyszłym domu swoich marzeń. Zanim wybierzesz projekt, musisz wszystko dokładnie przemyśleć. Aby rozpocząć, po prostu postaraj się przedstawić go tak szczegółowo, jak to możliwe. Co chcesz uzyskać z tego mieszkania? Weekendowy wypad, domek letniskowy czy bezpieczne miejsce do życia? Ile powinien mieć pokoi i dla ilu mieszkańców? Wszystko to może uprościć wybór podstawowej koncepcji budynku i przybliżyć Cię do ostatecznego wyboru pożądanego projektu. Posiadanie właściwych celów i wymagań dotyczących domu może oszczędzić Ci spędzania zbyt dużej ilości czasu i pieniędzy na niepotrzebnych rzeczach. Pierwszą rzeczą do wyboru jest to, jakie funkcje będzie pełnić przyszły budynek: na pobyt stały lub okresowy odpoczynek. Jego układ i łączna powierzchnia uzależnione są od liczby mieszkańców..
Salon domu według standardowego projektu „Matas”
Średniej wielkości kuchnia w typowym murowanym domu “Matas”
Ogólny plan domu według standardowego projektu “Matas”: wiatrołap + hol wejściowy – 13,3 m2. m; salon – 16 m2 m; kuchnia – 13,3 m2 m; salon – 32,4 mkw. m; garaż – 21,2 mkw. m; kotłownia – 6,3 m2 m; łazienka 8,1 mkw. m; sypialnia – 14,6 mkw. m
Jeśli potrzebujesz małego domu dla małej rodziny lub sporadycznych wakacji poza miastem, to domek będzie doskonałym wyborem. Najczęściej jest to niewielki budynek o półtorej lub półtorej kondygnacji. Drugie piętro wykonane jest w formie poddasza, a rola ścian jest pochylona z jednej lub obu stron. Ich rolę pełni dach budynku. Domki mogą być wykorzystywane zarówno na pobyt stały małej rodziny, jak i na okresowy wypoczynek lub pobyt sezonowy. Najprostsze domki mogą mieć tylko dwa pokoje dzienne. Są one z konieczności budowane poza granicami miasta i zwykle stanowią część naturalnego krajobrazu. Obowiązkowym atrybutem każdego domku jest osobista fabuła. Może mieć zaledwie pięć akrów lub może zajmować przyzwoity obszar. Dla większej jedności z naturą na takich obszarach można sadzić ogrody lub oczko wodne..
Plan sytuacyjny z projektu parterowego domu o powierzchni 107 m2 m
Plan zagospodarowania terenu z części architektoniczno-budowlanej projektu
Wszystkie ogólne dane dotyczące przyszłego budynku znajdują się w części konstrukcyjnej architektoniczno-budowlanej, pierwszej części projektu
Rysunek szkicowy: przekrój budynku (na zdjęciu powyżej) w jednym z rzutów
Wybór liczby pięter
Liczba pięter przyszłego wiejskiego domu lub domku zależy od powierzchni przeznaczonej na budowę i wymaganej ilości przestrzeni życiowej. W końcu, jeśli masz mały plac budowy, ale potrzebujesz domu z dużą liczbą pokoi i dużą objętością, ten problem można rozwiązać za pomocą urządzenia na drugim piętrze. Rozważ zalety i wady takiego rozwiązania..
Piękny przykład ozdabiania elewacji niezwykłymi okiennicami od Pitsou Kedem Architects
Inna perspektywa arcydzieła domu autorstwa Pitsou Kedem Architects w Izraelu
Główną zaletą takiego domu jest znaczna oszczędność działki gruntu budowlanego. Jest to bardzo ważne, jeśli dom ma powstać w miejscu o dużej gęstości zabudowy lub koszt gruntu jest bardzo wysoki w celu wybudowania domu parterowego. Drugą zaletą domu piętrowego jest mniejsza powierzchnia budynku przy tej samej powierzchni mieszkalnej w stosunku do domu parterowego. Ponadto dwukondygnacyjny budynek ma mniejszy obwód placu budowy. To znacznie skraca długość jego posadowienia. Wszystko to są ważkie argumenty przemawiające za wyborem dwupiętrowego projektu budowlanego. Ale to rozwiązanie ma też swoje wady:
- Główną wadą dwupiętrowego domu jest złożoność jego budowy. Na przykład, pomimo mniejszego obwodu fundamentu, wyższe wymagania stawiane są co do podstawy budynku. Musi utrzymać ciężar całego dwupiętrowego domu nachodzącego na siebie. Dlatego najczęściej fundament ma bardziej złożoną strukturę w stosunku do fundamentu jednopiętrowego budynku..
Układ elementów fundamentu parterowego domu o powierzchni 107 m2 m od części konstrukcyjnej projektu
- O wiele dłużej trwa budowa dwupiętrowego domu o tej samej powierzchni mieszkalnej ze względu na jego skomplikowaną konstrukcję.
- Trzecia wada wynika z dwóch poprzednich: koszt budowy domu piętrowego jest znacznie wyższy niż domu parterowego..
- W dwupiętrowym domu konieczne jest przemyślenie dostępu na drugie piętro. Obecność klatki schodowej zajmuje ogromną przestrzeń życiową i komplikuje budowę domu. Co więcej, obecność drabiny zwiększa prawdopodobieństwo kontuzji. Jest to bardzo ważny wskaźnik, jeśli rodzina ma lub planuje małe dzieci..
Wizualizacja dwupiętrowego domu z dekoracją wszystkich pomieszczeń mieszkalnych w stylu prowansalskim. Powierzchnia wszystkich lokali na I piętrze to 110,5 m2. m
Druga łazienka na poddaszu
Praktyczna i piękna kuchnia prowansalska średniej wielkości przyszłego domu. Powierzchnia kuchni to 13,7 m2. m, jadalnia – 10,6 mkw. m
Wyjaśnienie lokalu i plan aranżacji mebli w domku szkieletowym na powyższym zdjęciu (całkowita powierzchnia budynku – 250 m2)
Wysokość stropów w tym domku według projektu wynosi 3 m²
Sypialnia na poddaszu na drugim piętrze. Łączna powierzchnia wszystkich pokoi na poddaszu to 80,4 m2. m
Projekty domów i domków: wybór
Kiedy już ustaliłeś podstawowe wymagania dotyczące przyszłości swojego wymarzonego domu, wybrałeś ilość kondygnacji, to czas wybrać bezpośrednio projekty domów i domków. Do tego etapu należy podchodzić z całą odpowiedzialnością. W końcu projekt w pełni odzwierciedla zarówno ogólny układ budynku, jak i najmniejszy otwór na gwóźdź w suficie. Najpierw musisz przyjrzeć się typowym projektom domów wiejskich. Możesz również zobaczyć zdjęcia gotowych podobnych budynków, ich rysunki.
Rada! Na początek warto przyjrzeć się prostym projektom domów i domków. A następnie, jeśli chcesz, przejdź do bardziej złożonych projektów. Pomoże to lepiej zrozumieć cechy konstrukcyjne głównych typów budynków..
Monolityczny dwupiętrowy wiejski dom z dekoracyjną kamienną dekoracją elewacji
Cała konstrukcja budynku w projekcie została szczegółowo opisana pod kątem możliwości dostosowania do lokalnych warunków i obciążeń regulacyjnych w zależności od strefy klimatycznej
Wnętrze domu monolitycznego o łącznej powierzchni 760 m2 m. Ciepła strefa klimatyczna pozwala latem jeszcze bardziej powiększyć powierzchnię pierwszego piętra dzięki przesuwanym szklanym ściankom działowym
Fasada domu przystosowanego do bardziej zmiennych warunków klimatycznych, Lochau, Austria. Powierzchnia: 200 mkw. m; architekt: Bernardo Bader; zakończenie budowy: 2016.
Współczesne projekty są często nadal prezentowane w dużych ilościach w formie elektronicznej. Wszystko to pomoże Ci w jak największym stopniu wyobrazić sobie, jaki będzie dom, jeszcze przed rozpoczęciem jego budowy. Gotowy projekt powinien zawierać:
- przedstawiono rysunki budynku z pełnym uwzględnieniem jego układu i cech konstrukcyjnych;
- wskazana jest lokalizacja systemów komunikacji inżynierskiej (zaopatrzenie w wodę, wentylacja, kanalizacja, linie energetyczne itp.)
Ponadto projekt domu zawiera schemat aksonometryczny wewnętrznego systemu zaopatrzenia w wodę z oznaczeniami wszystkich jego węzłów.
Kolejna część projektu poświęcona jest opisowi systemu grzewczego.
- pełne obliczenia możliwych maksymalnych obciążeń wiatrem na elewacjach budynku, jego zakładki, w zależności od cech klimatycznych terenu i kształtu domu);
- obliczenia obciążeń statycznych i dynamicznych konstrukcji fundamentu, ścian wewnętrznych i zewnętrznych, zakładki budynku.
Dziś klient może wybrać: wykonać typowy projekt domku lub domu lub indywidualny. W zaletach i wadach każdego z nich dowiesz się teraz.
Typowe projekty
Najważniejszą zaletą takiego projektu jest cena. Ponadto firmy dostarczające gotowe projekty domów posiadają całe katalogi projektów wraz z rysunkami i całą niezbędną dokumentacją. Na przykład musisz spojrzeć na projekty domów parterowych o powierzchni do 150 m2. Aby to zrobić, wystarczy wybrać interesujące Cię parametry i możesz sprawdzić dziesiątki gotowych konstrukcji domów. Istnieje również kilka zasobów, które mogą zapewnić bezpłatne projekty. Może nie są szczególnie oryginalne, ale ta opcja może zaoszczędzić przyzwoitą sumę pieniędzy. W końcu nie będziesz musiał korzystać z usług projektantów i inżynierów..
Powyższe próbki zawartości części inżynierskiej projektu stanowią przykład z projektu tego średniej wielkości domu budżetowego (107 mkw.). Materiał ścienny – gazobeton
Brak typowych projektów można ocenić nawet po nazwie. Budując dom według takiego projektu, najprawdopodobniej nie otrzymasz budynku, który w pełni spełni Twoje wymagania i pragnienia. Ponadto istnieje wiele domów budowanych według standardowych projektów. Możliwe, że na Twojej ulicy może znajdować się kilka budynków tego samego typu. Dla osób łaknących indywidualności ta opcja jest nie do przyjęcia. Projekty pięknych domów o oryginalnym designie wymagają nieco innego podejścia..
Kontynuacja budżetowego wyboru materiałów budowlanych: prosty dach dwuspadowy na drewnianych krokwiach i bloki fundamentowe FBS
Projekt niestandardowy (indywidualny)
Projekty indywidualne nazywane są również specjalnymi. Wykonywane są zgodnie z wymaganiami i życzeniami klienta. Inżynierowie i projektanci w specjalnym projekcie uwzględniają wszystkie Twoje potrzeby. Możesz również bezpośrednio zaangażować się w projekt swojego wymarzonego domu. Jeśli przez całe życie marzyłeś o domu o określonym kształcie, inżynierowie pomogą Ci wdrożyć dowolne rozwiązanie projektowe zgodnie z GOST i wymogami bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Decydując się na zamówienie indywidualnego projektu, w zamówieniu możesz określić:
- wymagania dotyczące układu budynku, liczby pomieszczeń, ich rozmieszczenia. Na przykład, jeśli chcesz mieć dom z garażem itp.;
- materiały, które muszą być używane jako podstawowe materiały budowlane lub wykończeniowe;
- preferencje w dekoracji domu, konstrukcji dachu itp..
Dzięki temu otrzymujesz oryginalny projekt domu, który tylko Ty będziesz mieć. Doskonale odróżni Twój dom od wielu podobnych domów. Jeśli więc zdecydujesz się na indywidualny projekt, możesz puścić wodze fantazji i zdobyć swój wymarzony dom.
Plan pierwszego piętra (76,8 mkw.) Domu z betonu komórkowego
Plan drugiego piętra (47,4 mkw.) domu z betonu komórkowego
Główną wadą specjalnego projektu jest jego koszt. Im bardziej oryginalny i złożony projekt, tym droższy będzie koszt. Co więcej, samo wdrożenie takiego projektu będzie dużo kosztować. Drugą wadą projektów specjalnych jest czas potrzebny na budowę. Rzeczywiście, w większości zamówienia specjalne są trudniejsze do wykonania niż typowe. W przeciwieństwie do sprawdzonych już opcji projektów, do budowy pojedynczych nie będzie możliwe wykorzystanie starych rozwiązań i technologii, więc.
Po sporządzeniu projektu i uzgodnieniu wszystkich zastrzeżeń z klientem, musi on zostać poświadczony przez właściwe organy. Jeśli projekt domu spełnia normy bezpieczeństwa, zostaje zatwierdzony. Dopiero wtedy można dokonać oszacowania kosztów budowy, zakupić materiały i przystąpić bezpośrednio do prac budowlanych..
Indywidualny projekt domu z wygodnie wyposażoną komunikacją najlepiej zamówić po ostatecznym wyborze odpowiedniego układu, tak jak w tym modelu 3D parterowego domu
Różnorodność technologii budowy domów wiejskich i domków
Branża nie stoi w miejscu. Postęp nie szczędził technologii w budownictwie. Istnieje wiele sposobów na zbudowanie domu wakacyjnego. Istnieją zarówno stosunkowo nowe technologie, jak i przestarzałe, ale niezawodne metody.
Domy murowane
Domy murowane nadal cieszą się dużą popularnością, pomimo prostoty tej technologii budowlanej. Cegła ma wysoką wytrzymałość i trwałość. Ale najważniejszą zaletą są właściwości ogniotrwałe tego rodzaju materiału budowlanego. Dom murowany przetrwa dziesięciolecia, jeśli nie wieki. Kamień dobrze komponuje się również z każdym rodzajem okładziny. Wady domów murowanych:
- stosunkowo wysoki koszt;
- domy murowane nadają się tylko na pobyt stały. Wynika to z dużej pojemności cieplnej tego materiału..
Domy z pianobetonu
Ten rodzaj materiału jest dziś dość popularny. Budynki z pianobetonu powstają szybko ze względu na duże rozmiary bloku piankowego i jego płaską powierzchnię. Porowaty materiał jest łatwy w obróbce, co pozwala na uzyskanie dowolnego kształtu ściany. Pozwala również na łatwe układanie komunikacji przez ścianę bloku piankowego. Pianobeton ma wysokie właściwości ogniotrwałe, izolujące ciepło i dźwięk. Wadą tego materiału jest jego kruchość (w porównaniu z cegłą).
Pianobeton to praktyczny, lekki i niedrogi materiał. A problemy z tym związane mają już gotowe rozwiązania. Na przykład wiele problemów z kruchością usuwa się dzięki tak zwanym „kotwicom chemicznym” itp..
Drewniane domy i domki
Drewno to materiał przyjazny dla środowiska, który korzystnie wpływa na zdrowie mieszkańców. Jako elementy budowlane stosuje się drewniane belki lub bale centrowane. Drzewo ma wysokie właściwości izolujące ciepło i dźwięk. Dom z drewna jest stosunkowo niedrogi i dość szybko się buduje. Wadą takiego materiału budowlanego jest niewystarczające bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Również sama struktura drzewa wprowadza własne ograniczenia w układzie budynku..
Nowoczesny dom monolityczny
Domy monolityczne
Ta metoda budowania ścian jest dość skomplikowana z technologicznego punktu widzenia. Do prac budowlanych musisz użyć złożonego sprzętu i mechanizmów. Ale ostatnio zmieniła się technologia budowy domów monolitycznych. W sprzedaży dostępne są szalunki stałe. To znacznie upraszcza odlewanie monolitu i zwiększa właściwości izolacyjne ścian..
Kolejny widok domu (powyższy obrazek)
Konstrukcje monolityczne z wykorzystaniem nowoczesnych technologii to niekończące się pole do eksperymentów. Na rynku nieruchomości takie domy są obecnie wyceniane wyżej niż inne.
Prawie wszystkie elitarne nieruchomości budowane w naszych czasach są „monolitem”. Ale ta technologia ma też swoje wady. Przede wszystkim usprawiedliwia się przecież w ciepłych warunkach klimatycznych.
Domy szkieletowe
Domy budowane w tej technologii są dziś bardzo popularne. Relatywnie niski koszt budowy jest bardzo urzekający. Co więcej, cała budowa może zająć tylko kilka miesięcy. W porównaniu z innymi technologiami domy szkieletowe mają niską wytrzymałość i trwałość. Najlepiej sprawdzają się jako domki letniskowe lub domy do czasowego zamieszkania sezonowego..
Teraz wiesz więcej o cechach wiejskich domów i domków. W końcu jesteś o krok bliżej do swojego wymarzonego domu. Piękne projekty domów i domków, patrz poniżej: