Styl rosyjski połączony z neogotyckim
Styl neorosyjski to jeden z najjaśniejszych trendów w rosyjskiej architekturze, pierwszy przejaw nowoczesności. Ruch swobodnie interpretuje motywy starożytnej sztuki rosyjskiej oraz elementy groteski, europejskiego romantyzmu i prototypów budowli okresu przedmongolskiego.
Eklektyczny rosyjski styl wyróżnia się charakterystycznymi jasnymi detalami
Pochodzenie stylu
Miejsce stylu neorosyjskiego w architekturze budzi wiele kontrowersji. Niektórzy historycy uważają to za część stylu pseudorosyjskiego, który jest poprzednikiem. Inni nie uznają ciągłości i twierdzą, że styl neorosyjski ma swoją wyjątkowość i integralność. Istnieje również opinia, że styl neorosyjski jest prekursorem secesji, ponieważ kierunek ten pojawił się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy architekci poszukiwali stylu narodowego..
Notatka! Geneza nurtu neorosyjskiego jest bezpośrednio związana z pseudorosyjskim stylem, który zaczął się rozwijać w połowie XIX wieku..
15
W tym czasie prowadzono aktywne studia nad technologią budowy kościołów, kolekcją naczyń ludowych, hutami szklarskimi oraz reprodukcją rzeźby w drewnie. Działania te miały na celu badanie tradycji i kultury rosyjskiej w celu dalszego zastosowania w architekturze. Początkowo styl neorosyjski podążał ścieżką eklektyzmu, próbując znaleźć własną drogę.
Podczas jej powstawania wykorzystał bogatą dekorację frakcyjną, inspirowaną architekturą XVI-XVII wieku. W pracach nad układem za podstawę przyjęto konstrukcje „oddziału” i „dwór” mistrzów starożytnej Rusi. Jednak pod koniec XIX wieku rozwój nurtu narodowo-romantycznego uległ znacznej zmianie. Kult detalu zostaje anulowany, a entuzjazm dla technik starożytnej rosyjskiej architektury przeradza się w zainteresowanie inną umiejętnością – północną Rosją, ziemią Władimira-Suzdala.
- To ponowne przemyślenie było punktem wyjścia do przejścia od eklektyzmu do nowoczesności. W ten sposób narodził się nowy rodzaj narodowego kierunku w architekturze, zwany stylem neorosyjskim..
Kreml Izmailowski – przytulny zakątek Moskwy sprzed Piotra
Cechy stylu neorosyjskiego
Pomimo tego, że kierunek neorosyjski należy do nowoczesności i nurtu pseudorosyjskiego, ma znaczne różnice, co czyni go niezależnym stylem. Różni się od secesji kamuflażem wewnętrznej struktury budynku, a także przeznaczeniem użytkowym, ozdobionym dziwnie skomplikowaną ornamentyką..
Uwaga! Główną różnicą w stosunku do stylu pseudorosyjskiego jest wykorzystanie darmowych odmian, aby przekazać ducha starożytnej Rosji. Podczas gdy fałszywy Rosjanin w naturalny sposób skopiował wszystkie szczegóły architektury Rosji.
15
Styl neorosyjski dość dokładnie odzwierciedla tradycje i kulturę architektury narodowej. Posiada szereg funkcji:
- Jako przewodnik posługuje się starożytną sztuką ludową, która stanowi podstawę cech stylistycznych współczesnej kultury. Połączenie dawnych tradycji z rodzącą się nowoczesnością ujawniło nowe cechy i stało się wyrazem tożsamości narodowej, tożsamości.
- Stosuje uogólnione motywy, kreatywną stylizację pierwowzoru, podstawowe zasady kształtowania formy, objętości i plastyczności zamiast dokładnego kopiowania.
- Ma namacalny związek z religią i filozofią, który opiera się na teorii zakładającej możliwość jedności inteligencji z ludem przy pomocy prawosławia.
- Łączy plastyczną masę architektoniczną z oddzielnie wytyczonymi detalami. Równowaga, równowaga tak niekompatybilnych elementów nadaje architekturze wyjątkowy nastrój emocjonalny.
Styl uosabia zamiłowanie do bogatej i frakcyjnej dekoracji
Charakterystyczne dla konstrukcji wewnętrznej budynku są wysokie stropy.
Na notatce! Najlepsze dzieła mistrzów stylu neorosyjskiego mają dziś wyraźną cechę – wykraczającą poza ramy tradycji krajowych. Przyczynia się to do światowego uznania przedstawicieli szkoły nowoczesności..
15
Przedstawiciele stylu neorosyjskiego
- Centrum pojawienia się stylu neorosyjskiego uważane jest za krąg artystyczny Abramtsevo, który składał się ze znanych artystów tamtych czasów.
Pracując głównie w teatrze, zajmowali się scenografią, tworząc atmosferę i życie starożytnej Rosji do przedstawień. Inicjatorem nowego kierunku jest Wiktor Wasniecow, który w swoich obrazach odzwierciedlał piękno starożytnej rosyjskiej architektury.
Świątynia Demetriusza w Salonikach w Berezówce. Architekt – Aleksander Nikanorowicz Pomerantsev
Według jego projektu powstała fasada Galerii Trietiakowskiej, łącząca dziwaczne kształty z gładkością i spokojem ceglanych ścian. Ogromną rolę w tworzeniu stylu odegrał architekt Aleksiej Szczuszew, inspirowany starożytną rosyjską architekturą Nowogrodu i Pskowa. Jego wczesne dzieło – świątynia pamięci na polu Kulikovo – jest poświęcone zwycięstwu nad Tatarami mongolskimi.
15
- Najważniejsze dzieło architekta Szczuszewa – dworzec kolejowy Kazański w Moskwie.
Zbudował też równie słynny klasztor Marty i Marii. Architekci Vladimir Pokrovsky i Siergiej Maliutin pracowali w tym samym kierunku. Pokrovsky jest właścicielem projektu budynku Urzędu Pożyczkowego, a Maliutin stworzył szereg zabytków i obiektów architektonicznych w Moskwie.
Dom kupca Igumnowa w Jarosławiu
Dom w stylu neorosyjskim
Aby udekorować dom w stylu neorosyjskim, konieczne jest porzucenie fasady o standardowym kształcie. W tamtych czasach używali masywnych, ciężkich konstrukcji, głównie wykonanych z drewna. Możesz ozdobić ściany i sufit bizantyjskimi ornamentami, nadając domowi wyjątkową, niepowtarzalną atmosferę.
Uwaga! Ważną ozdobą elewacji była rzeźbiona listwa, która służyła również do dekoracji wnętrz okien i luster..
Rzeźba w drewnie jest jednym z głównych atrybutów stylu
Do dekoracji domu często wykorzystywano wzorzyste okucia, podobne do rzeźbienia w drewnie. Do tworzenia nakładek użyto stopów brązu i żelaza. Możesz ozdobić wnętrze łukami lub rzeźbami. Rzeźby greckich bogów lub zwykłych mieszkańców minionych stuleci nadają się do stylu neorosyjskiego..
W tym czasie szczególnie używano drewna, dlatego domy budowano z drewna, ozdobiono rzeźbami. Meble też były drewniane, miały proste kształty i masywność. Krzesła, szafki i stół były duże, mocne i ciasno splecione..
Uwaga! W domach często używano ławek, atrybut ten stał się nieodłącznym przedmiotem tradycyjnej chaty..
Malowana skrzynia w domu również zajmowała szczególne miejsce – pełniła rolę strażnika kultury i dawnych tradycji. Został wzmocniony żelaznymi pasami i uosabiał niezawodny, oryginalny magazyn.
Kominek z mozaikowym wykończeniem – klasyczny rosyjski dodatek
Rosyjski smak we wnętrzu