Ażurowe tralki dodają luksusu całemu pomieszczeniu
Jednym ze sposobów na udekorowanie i zabezpieczenie schodów i balkonów są tralki, które przekształcają typowe schody w dzieło sztuki. Ten element architektoniczny o tysiącletniej historii jest niezwykle popularny również w nowoczesnym designie. Ale dziś tralkom przywiązuje się szczególną wagę, używając ich częściej, aby podkreślić oryginalną formę lub wyrazisty projekt klatki schodowej lub balkonu..
W nowoczesnym wnętrzu tralki mogą mieć zupełnie inne kształty iz różnych materiałów.
Minimalistyczne tralki w stylowym nowoczesnym wnętrzu
Tralki jako rodzaj wystroju architektonicznego
Niewielka kolumna służąca do ogrodzenia balkonu lub klatki schodowej może stać się prawdziwą ozdobą wnętrza. Tralki na schody służą nie tylko jako ochrona przed upadkiem, ale także stają się centrum zespołu architektonicznego. Doświadczeni projektanci umiejętnie wykorzystują ten element jako dekorację, stylową i niezwykłą: szczególnie udane tralki, cięte wzdłużnie, służą do dekoracji elewacji budynków.
RADA! Eksperci radzą postrzegać tralki jako sposób na zwiększenie bezpieczeństwa, a dopiero potem – jako obiekt artystyczny. Dlatego właściwe podejście do wyboru materiału powinno gwarantować nie tylko harmonijny design, ale także komfort..
Oczywiście łatwo jest kupić tralki, biorąc pod uwagę ich szeroką ofertę w sklepach z narzędziami oraz możliwość zamówienia wykonania unikalnej próbki według indywidualnego projektu. Ale czasami właściciele mieszkania lub domu wolą robić tralki własnymi rękami – dotyczy to szczególnie produktów z drewna.
Wykwintne tralki na schodach w klasycznym wnętrzu
Stylowe połączenie drewnianych i metalowych tralek
Rodzaje tralek: cechy materiału i subtelności użytkowania
Setki rodzajów i kształtów pozwalają dokonać właściwego wyboru i znaleźć dokładnie taki model, który sprawi, że proste schody będą stylowe, a banalny balkon zamieni się w próbkę smaku. Istnieją tralki wykonane z drewna i kamienia, metalu i gipsu – każdy rodzaj jest odpowiedni w określonych warunkach, a właściwy dobór materiału na tralki będzie kluczem do ich skuteczności i harmonii w mieszkaniu lub domu.
RADA! Dla tych, którzy nie zdecydowali się na faworyta wśród materiałów, możesz zwrócić uwagę na połączone produkty: kombinacje drewna i metalu, granitu i metalu wyglądają dość imponująco.
Oryginalne połączenie materiałów nadaje wnętrzu uroku i wyrafinowania
Niespodziewane połączenie drewnianych i szklanych tralek
Piękne połączenie drewna i tralek z kutego żelaza
Drewno
Najpopularniejszym typem są tralki drewniane: częściowo ze względu na dostępność i koszt budżetowy, częściowo ze względu na niezawodność i szeroką gamę kształtów. Brzoza, sosna i dąb to najpopularniejsze gatunki, z których wykonuje się tralki. Rzeźbione tralki szczególnie elegancko prezentują się w przytulnych, klasycznych wnętrzach: ciemne drewno o skomplikowanym kształcie dopełnia styl i nadaje mu solidności i monumentalności. Obecność naturalnych materiałów jest również mile widziana w dekoracji pomieszczeń etnicznych, dlatego dekorowanie schodów w stylu wiejskim tralkami o złożonym wzorze jest całkiem odpowiednim rozwiązaniem..
FAKT! Mocowanie drewnianych tralek to prosty i zrozumiały proces dla każdego, wymagający jedynie banalnej umiejętności bezpiecznego wkręcania wkrętów samogwintujących.
Eleganckie drewniane rzeźbione tralki idealnie wpasują się w styl eklektyczny i wiejski
Oryginalne płaskie rzeźbione drewniane tralki
Eleganckie schody z rzeźbionymi drewnianymi tralkami
Drewniane rzeźbione tralki będą świetnie wyglądać w stylu angielskim
Oryginalne ogrodzenia z nieobrobionymi tralkami z drewna – bardzo piękne i naturalistyczne
Tralki z rzeźbionego drewna doskonale wpasują się również w styl etniczny lub rustykalny
Metal i kucie
Szczególnym typem są kute tralki. Nadają pomieszczeniu nieco baśniowego i niecodziennego nastroju, tak atrakcyjnego dla trendów historycznych. Mocne i niezawodne, a jednocześnie dość oryginalne i pełne wdzięku tralki wykonane z żeliwa, brązu czy stali nierdzewnej doskonale łączą się z innymi materiałami i dają harmonijny obraz wyrafinowania i arystokracji. Lekkie metalowe tralki płaskie mogą również stać się ozdobą pomieszczenia, dlatego najczęściej stosuje się ten rodzaj ogrodzenia..
RADA! Mimo pozornej uciążliwości, to właśnie ażurowe kute tralki należy zastosować w przypadku, gdy niepożądane jest dodatkowe przeciążenie pomieszczenia.
Schody z wdzięcznymi tralkami z kutego żelaza
Minimalistyczne schody z metalowymi tralkami
Tralki metalowe o oryginalnej formie w nowoczesnym wnętrzu
Piękne metalowe tralki z wzorem kół
Tynk i beton
Nie tak często we wnętrzach domowych stosuje się tralki betonowe i gipsowe. Te monumentalne i efektowne elementy są uważane za bardziej odpowiednie na zewnątrz – jako ogrodzenie parku lub ogrodu, a także jako dekoracja na zewnątrz domów..
RADA! Niezwykle wyrafinowane jest wykorzystanie betonowych tralek do dekoracji tarasu wiejskiego domu w stylu włoskim lub francuskim: dodanie surowej prostoty do harmonijnego obrazu pozwala uzyskać żywy efekt.
Do uzyskania takich modeli stosuje się formy do tralek, które umożliwiają odlewanie niezbędnych produktów w wymaganej ilości. Ale produkty wykonane z tych materiałów nie są wytrzymałe i najprawdopodobniej będą wymagały wymiany po trzech do czterech lat..
Tralki gipsowe w balustradzie tarasu prezentują się bardzo elegancko
Fantazyjne tralki gipsowe w balustradzie balkonu
Granit i marmur
Tralki kamienne są nie mniej wyrafinowane, ale jednocześnie dość niezawodne. Wśród najpopularniejszych materiałów należy wymienić marmur i granit, które gwarantują nie tylko ekstremalną niezawodność produktów, ale również ich stylowy wygląd. Jedyną trudnością podczas pracy z takim materiałem może być mocowanie tralek: kamień wymaga nie tylko bardziej ostrożnego obchodzenia się, ale także najbardziej niezawodnego mocowania. Ale z zastrzeżeniem prawidłowych procedur, takie modele będą służyć przez ponad dekadę, podczas gdy niezawodny kamień nie będzie miał problemów z wilgocią i zmianami temperatury.
Marmurowe tralki na schodach luksusowej rezydencji
Marmurowe tralki podkreślają luksus i status rezydencji
Wyrafinowanie i elegancja – marmurowe tralki w ogrodzeniu w delikatnym kolorze kości słoniowej
Tralki z marmuru – integralny element stylu klasycznego
Szkło
O wiele mniej powszechne, ale nie mniej popularne są tralki szklane. Modnym trendem nowoczesnego designu jest szkło, w każdym z jego przejawów. Ogrodzenie wykonane z takiego materiału nadaje nawet najciemniejszemu i najciemniejszemu pomieszczeniu lekki i przewiewny wygląd. Projektanci zwracają uwagę na niesamowite możliwości szkła dla małych przestrzeni: nawet w warunkach niewielkich powierzchni takie tralki będą wyglądać organicznie i atrakcyjnie..
RADA! Szklane tralki często łączy się we wnętrzu z metalem lub kamieniem. W ten sposób możesz nie tylko zrównoważyć styl, ale także uczynić pomieszczenie bardziej oryginalnym..
Wykonanie tralek z takiego materiału to proces twórczy, dlatego wybór modeli o różnym stopniu przezroczystości, ornamentów, a nawet podświetlenia LED jest pożądany dla każdego projektanta.
Oryginalne szklane tralki w secesyjnym domu
Balustrady szklane płaskie w balustradzie tarasu
Szklane tralki zapewniają doskonały widok osobom wypoczywającym na tarasie
Luksusowy widok z tarasu ze szklanymi tralkami
Niezwykłe kręcone szklane tralki
Montaż tralek: profesjonalne zalecenia
Po wybraniu rodzaju i materiału pojawia się naturalne pytanie: jak naprawić tralki? Oczywiście należy zacząć od materiału, z którego są wykonane, ponieważ montaż elementu drewnianego i modelu granitowego jest inny. Najważniejszym czynnikiem, od którego zależy powodzenie montażu tralek, jest przestrzeganie norm odległości między poszczególnymi elementami i ich wysokości:
- 95 cm to optymalna wysokość tralek, która pozwala im spełniać swoją rolę ogrodzenia ochronnego;
- 140-200 mm to dopuszczalne granice odległości między tralkami, które zapobiegną upadkowi i zapobiegną zaklinowaniu się między nimi główki ciekawskiego dziecka.
Podczas montażu tralek ważne jest przestrzeganie zasad zapewniających ich niezawodność i trwałość.
Eksperci rozróżniają pionowe i poziome sposoby mocowania tralek, natomiast ich montaż odbywa się za pomocą śrub, wkrętów lub specjalnych wsporników. Modele drewniane są najczęściej mocowane pionowo – bezpośrednio do stopnia, a na górze jak najściślej i ciasno przylegają do balustrady. Producent zapewnia mocowanie modeli wykonanych z metalu i kamienia, uzupełniając sam produkt zestawem elementów złącznych ze śrubami i wkrętami samogwintującymi – dla maksymalnej niezawodności.