Jednokondygnacyjna płaska konstrukcja z garażem
Dziś coraz więcej osób woli budować parterowe domy z garażem, których projekty i zdjęcia przyciągają swoją funkcjonalnością i pięknem. Podmiejskie życie bez samochodu jest bardzo problematyczne, dlatego obecność garażu na miejscu staje się obowiązkowa. Ale co jest lepsze: zbudować go osobno, czy zaprojektować pod tym samym dachem, co budynek mieszkalny? Jak pokazuje praktyka, druga opcja jest bardziej atrakcyjna z wielu powodów, ponieważ powierzchnia witryny jest znacznie zaoszczędzona podczas budowy, a gotowy obiekt wygląda solidnie, harmonijnie i bardziej estetycznie. Stworzenie projektu takiego domu będzie wymagało kompetentnego podejścia, aby ostateczna wersja w jak największym stopniu spełniała oczekiwania, a jej projekt harmonijnie wpasowywał się w otaczający krajobraz.
Lakoniczna elewacja nowoczesnego parterowego domu z garażem
Dom z wbudowanym garażem w dwóch kolorach. Całkowita powierzchnia jest duża i obejmuje odprawę samochodów
Dom parterowy z garażem w stylu rustykalnym
Zalety domów parterowych z garażem
Dom i garaż połączone pod jednym dachem to najbardziej praktyczne, ekonomiczne rozwiązanie architektoniczne. Taka konstrukcja ma szereg zalet:
- Idealny do małych powierzchni, ponieważ uwalnia przyległy obszar, czyniąc go bardziej przestronnym i praktycznym. Podwórko wizualnie wygląda na większe, co daje miejsce na dekorację witryny.
Zaletą domu parterowego z garażem łączonym jest to, że ta kombinacja oszczędza terytorium
- Pozwala na ogrzanie pomieszczenia garażowego bez dodatkowych kosztów poprzez podłączenie go do instalacji centralnego ogrzewania domu. Między tymi strefami nie ma luki, więc nie będzie problemów z układaniem komunikacji, a straty ciepła zostaną znacznie zmniejszone, w przeciwieństwie do ogrzewania garażu wolnostojącego. To samo dotyczy hydrauliki i kanalizacji, które nigdy nie będą zbyteczne w garażu, dzięki czemu są znacznie wygodniejsze..
Połączony dom z garażem pozwala na jak najwygodniejsze warunki garażu, z podgrzewanym systemem, zaopatrzeniem w wodę i kanalizacją
- Oszczędza materiały budowlane i wykończeniowe. Ściany i dach domu są wspólne dla części mieszkalnej i garażowej, dlatego koszt budowy, koszt materiałów do takiego budynku będzie o rząd wielkości niższy niż w przypadku oddzielnego kompleksu o podobnej powierzchni. Co najmniej możesz zaoszczędzić na budowie jednej ściany, a także na fundamencie pod nią i materiałach dachowych. Zgodnie z tą samą zasadą zmniejsza się szybkość budowy, co jest ważne, gdy dom jest budowany na początku okresu chłodu i jest ważne każdego dnia..
Klasyczny projekt parterowego domu z wbudowanym garażem. Znaczna oszczędność materiału dzięki wspólnym fundamentom, ścianom i dachu
Wszystko dla wygody
Zjednoczenie pomieszczeń pod jednym dachem zapewnia płynne przemieszczanie się z części dziennej do garażu. Czynnik ten jest szczególnie istotny w niesprzyjających warunkach atmosferycznych – opady śniegu czy ulewa nie przeszkodzą właścicielowi domu w dostaniu się do samochodu suchego, bo wystarczy przekroczyć próg między częścią mieszkalną a garażem. Ta funkcja pomoże Ci szybko wnieść do domu duże meble lub zakupy, wystarczy wnieść je do garażu bez pozostawiania ich bez opieki na zewnątrz, a następnie stopniowo przenosić je do domu..
Osobno warto zauważyć, że w parterowym domu z garażem łączonym znacznie wzrasta bezpieczeństwo. W szczególności dotyczy to bezpieczeństwa tego, co jest przechowywane w garażu. Właściciele domu słyszą niemal wszystkie dźwięki dochodzące z części domowej. Może to zniechęcić intruzów, a z wolnostojącego garażu praktycznie bez przeszkód mogą wywieźć mienie..
Parterowy dom z garażem jest bardzo wygodny z punktu widzenia eksploatacji, jeśli w domu mieszkają dzieci lub osoby starsze, ponieważ nie ma schodów, a wszystkie pokoje są na tym samym poziomie.
Rada! W ogrzewanym garażu można dodatkowo wyposażyć saunę, siłownię, warsztat, co pomoże zwolnić miejsce w domu bez konieczności budowy budynków na miejscu.
W przeciwieństwie do 2-3-piętrowych domków, mały parterowy dom z garażem znacznie łatwiej wkomponować w otaczający krajobraz bez poświęcania projektu.
niedogodności
Pomimo oczywistych zalet projekty domów parterowych z garażem mają swoje wady. W szczególności:
- Te domy świetnie sprawdzają się na małych, płaskich powierzchniach. Ale w przypadku złożonego krajobrazu będziesz musiał wykonać kosztowne roboty ziemne lub pokonać nierówności związane z budową budynku, które mogą „pożreć” cenny obszar. Na dużych powierzchniach ten czynnik nie jest wadą, a wręcz przeciwnie, pomaga stworzyć ciekawszą strukturę..
Garaż usytuowany na równym terenie, połączony z domem, posiada dwuspadową konstrukcję dachu
Mała płaska działka z parterowym domem z wbudowanym garażem
Dom parterowy z garażem, położony na działce o złożonym krajobrazie
- Dom parterowy ma zwykle niewielką powierzchnię. Aby go zwiększyć, będziesz musiał rozszerzyć, zmniejszając sąsiednie terytorium. Jeśli nie jest to możliwe, możesz zwrócić uwagę na projekty domów parterowych z poddaszem i garażem, wyposażyć piwnicę mieszkalną lub parking podziemny.
Cechy projektu domów parterowych z wbudowanym garażem
Aby zbudować parterowy dom z garażem, musisz szczegółowo przemyśleć jego układ, lokalizację na stronie, projekt, wziąć pod uwagę wszystkie cechy konstrukcyjne.
Zaprojektowany przez profesjonalistów, architektów i budowniczych, połączony dom to przestronny garaż na kilka samochodów
Najłatwiejszym, ale niestety kosztownym sposobem jest skontaktowanie się z firmą architektoniczną lub budowlaną, w której specjaliści opracują indywidualny projekt uwzględniający wszystkie życzenia klienta. W takim przypadku klient otrzymuje:
- Pełny opis obiektu, w tym wszystkie parametry powierzchni mieszkalnej i ogólnej.
- Rysunki konstrukcyjne ze szczegółowymi opisami konstrukcji (fundamenty, stropy, dach, media).
- Plan budynku pokazujący lokal.
Taki projekt może być standardowy lub dostosowany. Te ostatnie będą droższe, ale będą miały większą wartość architektoniczną i praktyczną..
Kolejną opcją jest skorzystanie z gotowego projektu. Wiele firm publikuje bezpłatne plany i rysunki na swoich stronach internetowych, z których każdy może korzystać. Wśród nich są zarówno bardzo proste, jak i bardzo piękne projekty domów parterowych z wbudowanym garażem, ale należy rozumieć, że nie wszystkie są uniwersalne. Gotowy projekt jest odpowiedni, jeśli teren ma wyrównaną rzeźbę terenu i żadne cechy krajobrazu, gleby itp. nie będą przeszkadzać w budowie budynku. W innych przypadkach będziesz musiał dokonać korekty projektu i w rezultacie przerobić rysunki lub zainwestować w wyrównanie gruntu.
Dom parterowy z wbudowanym garażem, wykonany według uniwersalnego projektu. Całkowita powierzchnia jest niewielka, ale z płaskim reliefem – to plus
Całkiem możliwe jest samodzielne opracowywanie projektów domów parterowych z garażem. Co więcej, można to zrobić zarówno od podstaw, jak i na podstawie gotowych, a także korzystając ze zdjęcia budynku, który Ci się podoba. Dzięki samodzielnemu projektowaniu możesz urzeczywistnić wszystkie pomysły, które podpowiada fantazja, zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły, dzięki czemu dom okaże się wyjątkowy.
Podstawowe zasady
Tworząc projekt wygodnego i praktycznego domu parterowego z garażem, warto kierować się podstawowymi zasadami:
- Właściwa lokalizacja komunikacji, w tym niezawodna wentylacja, która zapobiegnie przedostawaniu się spalin z garażu do obszaru mieszkalnego.
- Praktyczność i funkcjonalność garażu.
Kolorowy amerykański dom z garażem. Ważna uwaga: bramy garażowe wyposażone są w funkcję bezpieczeństwa, czyli otwierają się i zamykają automatycznie
- Stworzenie jednej wolnej przestrzeni wraz z jej późniejszą racjonalizacją.
- Układ, w wyniku którego część mieszkalna i gospodarcza będą oddzielone i zlokalizowane jak najdalej od siebie.
Tradycyjny amerykański parterowy dom bocznicowy i garaż. Części mieszkalne i użytkowe znajdują się jak najdalej od siebie
- Planowanie i ulepszanie terenu lokalnego, w tym organizacja dogodnego wejścia.
Funkcjonalny układ każdej części budynku w połączeniu z zadbaną niewielką powierzchnią i bezpośrednim podjazdem
Tylko przestrzeganie wszystkich czynników gwarantuje, że przyszły dom spełni oczekiwania, zadowoli swoją harmonijną konstrukcją i praktycznością. Właściwie zaprojektowana i wykonana podstawa znacznie łatwiej uzupełnić o detale, które dodają charakteru domowi, niż poprawić błędy z ich pomocą.
Domy parterowe z garażem: rodzaje
Pomimo różnorodności opcji i wszelkiego rodzaju projektów, wszystkie projekty domów parterowych z garażem dzielą się na dwie duże grupy:
- Do domu przylega garaż. W tym przypadku budynek zajmuje więcej miejsca na terenie, ale pozwala przebić jedność architektury za pomocą oryginalnego projektu
Rodzaj konstrukcji: garaż dobudowany do domu
Dwustanowiskowy garaż z drzwiami z litego drewna ze szklanymi otworami. Typ projektu: garaż dobudowany do domu
- Garaż znajduje się pod domem. To rozwiązanie pomaga zaoszczędzić obszar okolicy, ale implikuje obecność piwnicy.
Typ projektu – garaż znajduje się pod domem. Oryginalny pomysł gościa z Los Angeles na przekształcenie garażu w garaż z pensjonatem dla siebie
Rustykalny dom parterowy z garażem. Typ – garaż znajduje się pod domem
Nie powinieneś próbować samodzielnie przymocować garażu do domu, który lubisz na zdjęciu, ale nie ma wbudowanych pomieszczeń gospodarczych. Nie wystarczy postawić budynek przylegający do jednej ściany. Na dom z wbudowanym garażem nakłada się szereg wymagań konstrukcyjnych, w tym obliczanie konstrukcji nośnych, budowę ścian, fundamentów i dachów, konstrukcje otaczające oraz układanie komunikacji. Dodatkowo wymiary i proporcje muszą być przemyślane od początku, aby dom wyglądał harmonijnie. Dołączenie do garażu może negatywnie wpłynąć na wygląd budynku, zwłaszcza jeśli błędnie dobierzemy jego wymiary, kąt nachylenia dachu itp..
Podziemna lokalizacja garażu może przerodzić się w poważne koszty finansowe, ponieważ będzie wymagała więcej robót ziemnych, budowy bardziej niezawodnego fundamentu z wysokiej jakości hydroizolacją. Dla domu parterowego takie rozwiązanie jest nieracjonalne z praktycznego i ekonomicznego punktu widzenia. Dodatkowo konieczne będzie zaprojektowanie prawidłowego wjazdu do garażu, co będzie wymagało odpowiedniego kąta nachylenia (12°). Taka cecha konstrukcyjna nie tylko znacznie zmniejszy użyteczną powierzchnię okolicy, ale także będzie wymagała dodatkowej opieki w zimie (odśnieżanie, topienie lub rozłupywanie lodu itp.).
Rada! Projekt parterowego domu może oznaczać budowę garażu na 2 lub więcej samochodów, ale ta opcja jest trudniejsza konstrukcyjnie i będzie kosztować więcej.
Dom parterowy z garażem na dwa samochody, zadbany teren i zajmujący część wspólną, check-in
Wolnostojący garaż na dwa samochody z łatwym dojazdem
Dom parterowy z wieloma budynkami gospodarczymi, z których jedna to garaż na dwa samochody
Architektura
Dogodny układ domu i jego prawidłowa lokalizacja na działce. Wejście do garażu znajduje się tuż przy bramie. Część wspólna jest ozdobiona roślinami z dekoracyjnym wypełniaczem
Maksimum elementów drewnianych do dekoracji garażu. Łukowaty otwór do przejścia do domu
Architektura domów parterowych z garażem jest dość zróżnicowana, o czym świadczą liczne piękne projekty, które można znaleźć w sieci. W rzeczywistości projekt domu zależy tylko od wyobraźni właściciela i cech krajobrazu witryny..
Zabytkowy parterowy dom w amerykańskim mieście Laguna Beach z dołączonym garażem
Najprostsza forma to prostokąt, gdy garaż przylega do krótkiej ściany bocznej domu. Takie rozwiązanie pozwala na najbardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni wewnętrznej, ale ma niewielkie walory estetyczne. Aby zrekompensować to ostatnie, pomoże spektakularne wykończenie zewnętrzne, nietypowy kształt dachu, na przykład płaski lub chudy, oraz projekt krajobrazu sąsiedniego terytorium.
Dom parterowy z garażem ma najprostszy i najczęstszy kształt, prostokątny. Dla estetyki bramy garażowe wykonane są z innowacyjnego półprzezroczystego materiału z metalowymi ramami
Działka w stylu minimalizmu z parterowymi budynkami
Ciekawie prezentują się kwadratowe parterowe domy z garażem. W tym przypadku pomieszczenia gospodarcze znajdują się z boku jednego z narożników budynku, pozostawiając sporą przestrzeń na pomieszczenia mieszkalne. W przypadku takich domów dach czterospadowy jest optymalny, a wejście do domu jest lepiej umieszczone z przeciwległego rogu garażu..
Forma domu w kształcie litery L i U pozwala na możliwie najwygodniejsze ustawienie garażu względem głównej części budynku. Budynki o takim kształcie prezentują się imponująco ze względu na niestandardową architekturę, skomplikowaną bryłę dachu oraz obecność osobnego patio..
Garaż znajdujący się na dziedzińcu połączony z parterowym domem ma kształt litery L. Podłoga wykonana jest z cegły glazurowanej
Dwustanowiskowy dom garażowy w kształcie litery L
Nowoczesny wiejski dom z garażem. Z jednej strony osiedla znajduje się garaż na dwa samochody, az drugiej garaż na jeden samochód. Budynek ogólny ma kształt litery U
Dom parterowy z garażem w kształcie litery U. Ściany budynku ozdobione są bocznicą
Układ domu i jego lokalizacja na terenie
Domy parterowe z garażem najlepiej umieszczać na podwyższeniu, aby zapewnić maksymalne naturalne światło i wentylację. Jeśli działka znajduje się na nizinie lub całkowicie płaska, dom należy postawić w jego północno-wschodniej części, aby światło jak najdłużej wnikało do środka. Sam budynek będzie rzucał minimalny cień na sąsiednie terytorium..
Centralna elewacja budynku powinna być zwrócona na południe. W takim przypadku zaleca się wyposażenie parterowego domu w garaż z szerokim tarasem lub werandą..
Wjazd do garażu powinien znajdować się jak najbliżej bramy, a najlepiej jeśli podjazd jest prosty. Jest to nie tylko korzystne z finansowego punktu widzenia, ale także wygodniejsze w eksploatacji..
Dom parterowy z wbudowanym garażem przylegającym do domu. Zadbane sąsiednie tereny w połączeniu z wygodnym dostępem do garażu – racjonalne rozwiązanie
Rada! Przed wjazdem do garażu wskazane jest zapewnienie niewielkiego miejsca parkingowego na tymczasowe parkowanie lub samochody gości.
Przed wjazdem do dowolnego z trzech garaży znajduje się parking do tymczasowego parkowania
Układ wewnętrzny
Układ wnętrza domu należy zaprojektować w następujący sposób:
- Garaż i inne pomieszczenia gospodarcze powinny znajdować się od strony północnej.
- Salon znajduje się po przeciwnej stronie południowej..
- Wschód idealnie nadaje się do sypialni, żłobków i pokoi gościnnych.
- W zachodniej części można urządzić jadalnię lub pokój do rodzinnego wypoczynku.
Rada! Planując dom, weź pod uwagę, że z okien salonów otwiera się malowniczy widok, a garaż może sąsiadować z ogrodzeniem, pomieszczeniem gospodarczym, drzewami itp..
Na etapie planowania należy przeznaczyć wystarczającą powierzchnię na garaż, pomieszczenie to w żadnym wypadku nie powinno być ciasne, aby otwarte drzwi samochodu nie rysowały się o ściany.
Aby praca domu z garażem była jak najbardziej komfortowa, warto zadbać o aranżację przedsionka pomiędzy częścią gospodarczą a mieszkalną. Pomoże to zmniejszyć straty ciepła, jeśli garaż nie jest ogrzewany, a także zapobiegnie przedostawaniu się zapachów i dźwięków do domu..
Rada! Rozsądniejsze jest umieszczenie urządzeń kotłowych i głównych węzłów komunikacyjnych w pomieszczeniu garażowym (w jego tylnej części), aby nie zajmowały dodatkowej przestrzeni w domu.
Styl domu parterowego z garażem może być dowolny, wszystko zależy od gustów i upodobań przyszłych mieszkańców, a także kształtu samego budynku, jego dachu, a także wystroju okolicy. Na dużej powierzchni można postawić efektowną posiadłość w starym lub klasycznym stylu. A domy o mniejszej powierzchni mogą być pięknie udekorowane w stylu high-tech lub minimalistycznym..
Zewnętrzna część parterowego domu z dobudowanym garażem wykonana jest w lakonicznym stylu secesyjnym
Garaż dołączony do domu tworzy razem dziedziniec. Na zewnątrz secesyjnych budynków
Nie jest tak ważne, czy gotowy projekt parterowego domu z garażem zostanie wykorzystany, czy stworzony od podstaw. Jeśli wszystkie zalecenia będą przestrzegane, możliwe będzie stworzenie naprawdę wygodnej i funkcjonalnej obudowy podmiejskiej, która spełnia wszystkie wymagania nowoczesnego budownictwa i projektowania.